03_B&F_orez

Vidiecke bývanie nečakane inšpiroval požiar. Dotvorili ho starožitnosťami

Galéria (24)
20. 05. 2023
Zdieľať

Stavba s vidieckym charakterom slúži ako obytná. Dve dolné podlažia patria bytu s pomenovaním TB, ktorý pravdepodobne odkazuje na iniciály rodovej línie majiteľov. Súčasný majiteľ chcel od architektov pôvodne radu kvôli výberu nábytku. Vzájomné porozumenie napokon prerástlo do obnovy interiéru vrátane projektu záhrady.

V jabloňovom sade v horskej krajine v okolí Trenta na severe Talianska sa skrýva viacgeneračný dom z 18. storočia. Dvojpodlažný byt rodiny Thun vyniká esenciou minulosti a prestížou talianskeho dizajnu. Impulzom pre jeho kompletné interiérové riešenie sa stal výber nábytku konzultovaný s architektmi. Ateliér Burnazzi Feltrin Architetti má v regióne silný ohlas. Svojej roly sa i v tomto prípade ujal s originálnym tvorivým zanietením.

Scenéria okolo historického objektu v meste Masi di Vigo, v časti Ton, v oblasti Val di Non pozostáva z náhorných plošín, hlbokých roklín, riečok, hradov a lesov.

obývačka so starožitnosťami a drevenými trámami

Obývacia izba je zariadená aj starožitnosťami. Zdroj: Carlo Baroni

Nečakaný zdroj inšpirácie

Dizajn interiéru vychádza z príbehu stavby poznačenej požiarmi. Reštaurátorské práce odhalili, že priznané trámy a klenby sú nemými svedkami týchto udalostí. Odtiene tmavosivej použité na zariadení a zriaďovacích prvkoch vo veľkom rozsahu neboli vybrané náhodne. V skutočnosti odkazujú na čiernu stopu po plameňoch. Napriek vážnej symbolike, celkovo priestor pôsobí vzdušne, inovatívne a dôstojne.

Prečítajte si tiež
Majiteľka takmer naslepo kúpila starú školu. Ako sa vám páči jej premena na bývanie? Cítite tú silnú atmosféru minulosti?

Jeden spoločný priestor

Prvé podlažie tvorí približne polovicu podlahovej plochy druhého podlažia. Charakterizuje ho klenutý strop, otvorená dispozícia a minimalistické zariadenie vo forme kuchynskej linky, kuchynského ostrova, jedálenského stola a miesta na relaxáciu pri schodisku vo forme pohodlného sedenia, resp. ležoviska.

kuchyňa s klenutým stropom a sivou linkou

Kuchyňu charakterizuje klenutý strop a moderné zariadenie. Typické sú stoličky Ton. Zdroj: Carlo Baroni

Kamenné murivo v tejto časti zdvorilo poukazuje na fyzickú odolnosť stavby. Prístup do priestoru umožňuje vstup z bočnej strany po niekoľkých pôvodných kamenných schodoch.

Zaujímavé detaily nájdete v galérii za článkom.

Malý dispozičný labyrint

Na druhé podlažie vedie lomené schodisko. Hlavný priestor predstavuje obývacia izba, ktorá na želanie majiteľov slúži ako súkromná. Ďalej sa tu nachádza spálňa, pracovňa, detská izba, dve kúpeľne a šatník.

Rozčlenenie a prepojenie jednotlivých miestností zaujme neobvyklou spletitosťou. Existuje niekoľko variantov, ako sa tu pohybovať. Napríklad z obývacej izby je možné vyjsť tromi rôznymi spôsobmi, z pracovne dvomi.

pohľad do spálne cez dvere so starožitným stropom

Spálňa sa nachádza na druhom podlaží. Zdroj: Carlo Baroni

V hlavnej úlohe krb, pódium a výhľady

Dominantou celého objektu je majestátny krb s erbom rodiny Thunovcov vyhotovený z červeného veronského mramoru. Ten realizačné duo architektov uniesol do sveta fantázie a hradných stavieb. Potom zase dostali nápad pohrať sa pri hornom schodisku s výškovými úrovňami podlahy formou pomyselného pódia za monumentálnou sedačkou v tvare L.

Architekti si dali v celom objekte záležať, aby okenné otvory slúžili ako rám malebnej krajiny a umocňovali obyvateľom domu z rôznych jeho bodov zážitok z výhľadov.

Lomený dverový otvor

Z miestnosti do miestnosti sa dá prejsť viacerými spôsobmi, dôležitá je hra svetla a atmosféra, ktorú prinášajú staré lustre. Zdroj: Carlo Baroni

Osvetlenie medzi trámami

Minimalizmus vkusne dotvárajú starožitné kusy nábytku a doplnkov. V skutočnosti evokujú vzácne artefakty.

Vysoké stropy a mnohopočetné trámy spoluvytvárajú nezameniteľného ducha tohto miesta.

Prečítajte si tiež
Byt pre mladú rodinu je iný, ako sme dnes zvyknutí. Vďačí za to drevu a zdedenému nábytku

Napriek silnému zastúpeniu tmavých odtieňov interiér zalieva dostatok prirodzeného svetla. Dobré svetelné podmienky podporujú tiež LED svietidlá pozdĺžne inštalované medzi trámami alebo trojica sklenených lustrov nad jedálenskou časťou a starožitný závesný kúsok z 18.storočia v obývacej izbe. Podľa autorov prispievajú k sugestívnej a abstraktnej atmosfére.

lomené schodisko zhora

Na druhé podlažie vedie veľké lomené schodisko. Zdroj: Carlo Baroni

Matné verzus lesklé plochy

Byt TB sa vyznačuje príjemným súladom všetkých detailov. Tmavosivý matný odtieň zariadenia vyvažuje leštená podlaha z benátskeho terrazza v svetlosivom odtieni. Voľba odtieňov pri poťahových látkach aj posteli rovnako padla na sivú.

Viac fotografií z interiéru nájdete v galérii.

Výrazným gestom je aj jedálenský stôl a stoličky značky Ton, ktoré završujú celkové použitie symboliky v objekte.

Byt TB

Architektonický ateliér: Burnazzi Feltrin Architetti
Lokalita: Masi di Vigo (časť Ton), Trento, Taliansko
Plocha: 204 m2 (interiér), 70 m2 (exteriér)
Plocha záhrady: 291 m2
Rok: 2019 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Carlo Baroni

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené trámy krb minimalizmus starožitný nábytok vidiecky štýl vintage štýl
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Diskusia