Ako sa tvorí domov

27. 06. 2006
Zdieľať

Rodinný dom, ktorý vám chceme predstaviť, postavili pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi, avšak svojou architektúrou, citlivým osadením v členitom teréne, ale hlavne čistým dispozičným riešením je iste na úrovni väčšiny súčasných novostavieb rodinných domov.

Keď asi pred tromi rokmi prešiel tento dom – ešte v pôvodnom stave, do rúk šťastných nových majiteľov – päťčlennej rodiny z Petržalky, museli sa rozhodnúť, či urobia iba menšie opravy, vymaľujú a nasťahujú sa, alebo zasiahnu aj do dispozície domu, z čoho, samozrejme, vyplynú ďalšie potrebné, prevažne technické úpravy. Najdôležitejším kritériom bol počet izieb.

. . . pekne po poriadku


Ako sa tvorí domov

57193
Soňa Sadloňová

Pôdorys domu je v tvare písmena L, čo v radovej zástavbe vytvára príjemný, nerušený, z troch strán uzavretý priestor plný zelene – átrium. Dom je osadený vo svahu, z čoho vychádza aj jeho dispozičné riešenie. Spodné podlažie, na úrovni prístupovej cesty, je z väčšej časti v suteréne a nachádzajú sa tu len garáž, vstupná predsieň, WC s umývadlom, kotolňa a práčovňa.

Jednoramennými schodami sa dostaneme na podlažie v úrovni átria, kde sa nachádzajú všetky obytné miestnosti. Dom je teda vlastne prízemný, čo je ideálne pre prepojenie interiéru s exteriérom, čiže priamy kontakt všetkých obytných miestností so zeleňou – či už predného átria alebo zadného dvora. Dom bol pôvodne štvorizbový. Okrem veľkej obývacej izby s vysokým šikmým stropom tu boli tri izby s plochou približne 12 m2.


Ako sa tvorí domov

57196
Soňa Sadloňová

A tu sa vynorila požiadavka, ktorá vyplývala z počtu členov rodiny. Okrem obývacej izby, spálne a pracovne rodičov boli potrebné ešte tri izby. Hoci dve z troch detí sú už dospelé, po ich osamostatnení sa domáci v izbách radi uvítajú starých rodičov. Vytvorenie ešte jednej izby bolo preto veľmi dôležité, aj keď na úkor obývačky. Po rozdelení priestoru sadrokartónovou priečkou boli nevyhnutné ďalšie dispozičné úpravy tak, aby vyhovovali štýlu života nových obyvateľov a aby sa zachovali charakter a čistota pôvodného riešenia. Ako to už býva, vzniklo hneď niekoľko variantov dispozičného riešenia.

Zasadla rodinná rada


Ako sa tvorí domov

57188
Soňa Sadloňová

Zvíťazil návrh, v ktorom sa pôvodne uzavretý priestor kuchyne s jedálenským kútom vybúraním priečky otvoril a prepojil s obývacou izbou. Vznikol opäť veľký, aj keď členitejší, ale vzdušný a obojstranne presvetlený obytný celok, kde sa môže rodina stretávať a spoločne tráviť voľné chvíle. Tak sa splnila nielen funkcia kuchyne a stolovania, ale vytvorilo sa aj miesto na posedenie pri kozube či pred televízorom.


Ako sa tvorí domov

57192

Vytvorením galérie vo vyššej časti tohto priestoru vznikli aj pracovné a oddychové zákutia plné interiérovej zelene. Galéria má drevenú nosnú konštrukciu, ukotvenú do obvodových múrov a v strede priestoru do komínového telesa. Z čelnej a spodnej strany je obalená sadrokartónom, zhora ju kryje sivá textilná podlahá krytina. Galéria je prístupná samonosnými kovovými schodami, vyrobenými podľa nákresu na mieru. Schody aj zábradlia sú povrchovo upravené komaxitom čiernej matnej farby.

Niečo o farbách


Ako sa tvorí domov

57200
Soňa Sadloňová

Každého návštevníka, odchovaného bielymi stenami a kobercovými či parketovými podlahami, iste na prvý pohľad upúta nápadné, možno trochu netradičné, ale určite originálne farebne riešenie interiéru tohto rodinného domu. Názory sa budú istotne rozchádzať. Mnohí z nás si „teplo domova” nevedia predstaviť bez hnedej – aj keď laminátovej podlahy, hnedej – aj keď koženkovej sedačky, hnedého – aj keď drevotrieskového nábytku, ťažkých lustrov a množstva zbytočností, ktoré sa na človeka postupne „nabalia”.


Ako sa tvorí domov

57197
Soňa Sadloňová

Veľké presklené plochy sprostredkovávajú priamy kontakt s prírodnou zeleňou záhrady, čo vyvoláva príjemný pocit a navodzuje v dome atmosféru pohody. Tomuto zámeru je prispôsobená aj výšková úroveň podláh, ktorá je priamo na úrovni záhrady. Interiér domu pôsobí sympaticky a priateľsky aj vďaka veselej, čistej a odľahčujúcej farebnosti stien a podláh, jednoduchým, dizajnovo čistým zariaďovacím prvkom v čo možno najmenšom počte a hlavne vďaka vzdušnému, prehľadnému a presvetlenému priestoru plnému slnka.

Všestranné Marmoleum

Keď hovoríme o farebnosti, nedá sa nevšimnúť si farebné riešenie podlahy, ktorá udáva tón a náladu celému priestoru. Pri pohľade na fotografie možno sa mnohým bude zdať odvážna, divoká či chladná, ale v skutočnosti pôsobí interiér uvoľňujúco, optimisticky a veselo aj práve vďaka týmto výrazným farbám a materiálu podlahy. Podlahová krytina Marmoleum je z prírodných teplých materiálov, základom ktorých sú korok a drevo, ľahko sa umýva a hlavne sa dá naozaj všestranne využiť – dajú sa z nej realizovať rôzne tvarové či farebné variácie.


Ako sa tvorí domov

57190
Soňa Sadloňová

Základom tohto riešenia je nenápadná bledosivá plocha Marmolea, v ktorom sú menšie geometrické plochy červenej, žltej, modrej a zelenej farby. Ich rozmiestnenie nie je náhodné, ale vychádza z tvarového riešenia stien, ktoré prechodom príslušnej farby aj na stenu ešte zvýrazňuje. Farebné prepojenie podlahy a stien odľahčuje priestor, ktorý je inak vymaľovaný celý nabielo. K farebnosti podlahy sú ladené aj zariaďovacie prvky, v prevažnej miere z obchodného domu IKEA. Dôležitú – spojovaciu úlohu vo farebnom riešení interiéru má čierna farba, ktorou sú natreté rámy okien a dvere do všetkých miestností. Rovnako čiernej farby je aj jedálenský stôl so stoličkami, či pracovná plocha kuchynskej linky, ktorá tiež pochádza z produkcie švédskeho nábytkárskeho gigantu, len s drobnými farebnými úpravami.

Nezabudlo sa ani na detaily. K štýlu a farebnosti sú ladené napríklad aj kľučky na dverách, kde sa opäť strieda žltá, červená, modrá a zelená v súlade či v kontraste s farbou podlahy. Takisto je to i s vypínačmi osvetlenia.


Ako sa tvorí domov

57202
Soňa Sadloňová

Modelovanie svetlom

Veľmi dôležitou, ale často trochu zanedbávanou oblasťou nielen pri zariaďovaní, ale už pri projektovaní bytových objektov býva osvetlenie. Pritom ak je správne navrhnuté, dokážeme ním zvýrazniť či potlačiť určitý priestor, navodiť patričnú atmosféru – intímnu či oficiálnu, alebo napríklad ovplyvniť farebné vyznenie interiéru.

Na prvý pohľad si v tomto rodinnom dome, a najmä cez deň, nevšimnete na osvetlení nič zvláštne. Bol to však zámer architekta, aby nie osvetľovacie telesá, ale svetlo samo vytváralo celkový dojem. Základné osvetlenie tvoria jednoduché biele papierové lampy z obchodného domu IKEA. Doplnkové – nepriame osvetlenie vytvárajú rady trubicových žiariviek ukryté za sadrové lišty. Naopak, v predsieni, kúpeľni a WC je ako základné práve toto „trubicové” osvetlenie.


Ako sa tvorí domov

57194
Soňa Sadloňová

Iba pri pozornejšom skúmaní interiéru zbadáte na niekoľkých miestach v strope zapustené bodové halogénové svietidlá, ktorými sú nasvietené výtvarné fotografie na stenách. Zaujímavo pôsobí rad stropných „sviečkových” halogénov v dlhej úzkej chodbe, ktoré odrazom v zrkadlových posuvných dverách úložných priestorov vytvárajú celú sústavu svetielok, a tak opticky zväčšujú daný priestor. Tento dom a jeho originálny interiér reprezentuje možno trošku iný, netradičný spôsob bývania, ktorý však môže byť v mnohom inšpiráciou.






Technické údaje:

Autor projektu interiéru: S-INTERIÉR&DESIGN
Ing. arch. Dušan Sadloň
Podlahy:
obytné priestory – Marmoleum
kúpeľňa a WC – keramické
Steny: stierka, farby Leyland
Stropy: sadrokartón, sadrové lišty – fy Štuka
Osvetlenie: IKEA a fy Lumi
Vykurovanie: kotol Protherm, radiátory Korad
Kuchyňa: IKEA, spotrebiče Whirlpool
Zariaďovacie prvky: IKEA a atyp
Výtvarné fotografie: Mgr. art. Soňa Sadloňová a Jana Sadloňová

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia