Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Aká rúra a varná doska je pre vás najvhodnejšia? Odborníčka radí, ako sa zorientovať medzi trendmi

18. 11. 2023
Zdieľať

Každému vyhovuje niečo iné, preto je dobré poradiť sa s odborníkmi. Poznajú rôzne možnosti a výber v širokom sortimente vám uľahčia. My sme sa s otázkami obrátili na Barboru Bartíkovú zo spoločnosti BSH domácí spotřebiče, s. r. o. Čo odporúča?

Chcem modernú praktickú kuchyňu, ktorá bude centrom domácnosti. Ako si mám vybrať spotrebiče?

V ponuke sú voľne stojace aj vstavané spotrebiče. Výhodou voľne stojacich spotrebičov je, že ich môžeme umiestniť veľmi flexibilne takmer kamkoľvek. Varná doska je často v inej časti kuchyne ako rúra, napríklad v kuchynskom ostrovčeku, a rúra v rámci skriniek pri stene v takej výške, aby ste sa pri používaní nemuseli skláňať.

Vstavané spotrebiče sú zabudované do kuchynskej linky, preto je vhodné riešiť ich výber spolu s celou kuchyňou a jej dispozíciou. Ich výhodou je, že sa dokonale začlenia do dizajnu kuchyne, môžu byť úplne skryté za dvierkami alebo dizajn kuchyne perfektne doplniť. Rúry môžete podľa potreby a možností kuchyne kombinovať vedľa seba alebo nad sebou a kompaktné modely doplniť ohrevnou alebo vákuovacou zásuvkou.

Vzhľadom na trend otvorených kuchýň je dôležitý nielen dizajn, ale napríklad aj nízka hlučnosť. Práve do otvorených kuchýň sú veľmi praktické a dizajnovo zaujímavé napríklad varné dosky s integrovaným digestorom.

Moderná kuchyňa s varnou doskou s integrovaným digestorom.

Odsávanie môže byť aj súčasťou varnej dosky, čím nahradí štandardný digestor. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Ako fungujú varné dosky s integrovaným digestorom? Na čo sa treba zamerať, ak uvažujeme o takom riešení?

Je to vlastne kombinácia dvoch spotrebičov do jedného. Odsávanie je efektívne, pretože prebieha hneď pri zdroji výparov. Nič pritom nebráni výhľadu do priestoru. V ponuke sú dosky široké 80, 70, ale aj štandardných 60 cm. Môžu sa používať s odsávaním aj s režimom recirkulácie podľa toho, ako to dovoľuje priestor.

Prečítajte si tiež
Kuchyňa v atypickom priestore: Praktické tipy, ako ju zariadiť bez problémov

Štandardná šírka varnej dosky je 60 cm. Aké sú možnosti pre menšie jedno- a dvojčlenné domácnosti v malých bytoch a, naopak, pre väčšie rodiny?

Štandardná šírka dosky 60 cm zodpovedá šírke klasických kuchynských skriniek. Väčšie domácnosti čoraz viac obľubujú šírku 80 alebo aj 90 cm.

Naopak, pre menšie domácnosti máme v ponuke takzvané domino dosky (napr. Siemens) so šírkou iba 30 cm – indukčné, plynové s dvomi horákmi alebo jedným horákom pre wok alebo elektrické. Ďalej môže byť súčasťou aj teppan yaki so šírkou 40 cm. Tieto dosky možno navzájom aj ľubovoľne kombinovať, napríklad užšie so širšími – a vytvoriť si varnú plochu na mieru.

Moderná kuchyňa s varnou doskou s integrovaným digestorom.

Varná doska nemusí mať len štandardných 60 centimetrov. V ponuke sú aj polovičné rozmery pre malé kuchyne, ale aj väčšie pre extra pohodlnosť pri varení. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Nemenej dôležité sú zdroje energie, ktoré máme k dispozícii. Môžeme si kúpiť napríklad namiesto plynovej elektrickú varnú dosku?

Ak ide o elektrickú dosku (nie indukčnú), je nutné overiť možnosť pripojenia na 3-fázový prúd. Elektrické varné dosky sa podľa toho, aký veľký majú celkový príkon, pripoja buď na 2 fázy, alebo na všetky 3 fázy 3-fázového prúdu. Treba dať, samozrejme, pozor na rozmer, ak je výrez v pracovnej doske a nemení sa. Inštaláciu zverte odborníkovi, a ak riešite plyn, zavolajte aj plynára, ktorý nevyužívaný prívod plynu uzatvorí.

Prečítajte si tiež
Ako ušetriť čas pri varení? Odpoveďou sú elektrické hrnce a my sme pre vás otestovali tie najlepšie

Aké sú bežné rozmery rúry na pečenie?

Štandardná výška rúry je 60 cm – v tejto veľkosti si môžete vybrať rúry s klasickými druhmi ohrevu, parné rúry, rúry s pridanou parou alebo mikrovlnami, každý podľa svojich preferencií. Rúry so štandardnou výškou možno doplniť kompaktnými modelmi (výška 45 cm). Ak budú rúry umiestnené vedľa seba, je vhodné kompaktný model doplniť ohrevnou alebo vákuovacou zásuvkou, ktoré sú nielen užitočné, ale aj perfektne dorovnajú výšku.

Moderne zariadená kychuňa s rúrami zabudovanými v kuchynskej zostave.

V modernejších kuchyniach sú rúry zabudované v kuchynskej zostave, aby nebolo nutné sa k nim zohýnať. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Na čo slúži vákuovacia zásuvka?

Pomáha zatavovať potraviny do vákua vo vrecku pri varení metódou sous-vide, pri ktorej sa potraviny pripravujú vo vákuu pri nízkej teplote. Zachová sa tak viac živín aj vitamínov. Dokonalými pomocníkmi sú v tomto prípade práve kompaktné parné rúry s vákuovacou zásuvkovou (napr. Siemens).

Viac živín a vitamínov znamená zdravšie varenie. Na to si dnes dáva pozor čoraz viac domácností. Ako ešte samotná rúra na pečenie a varná doska pomáhajú zdravšie variť a piecť?

Musím spomenúť senzorové technológie varných dosiek – senzor varenia a pečenia, ktoré zaručujú, že nič nespálite a nebudete variť a piecť na prepálenom oleji. Veľmi zdravé je aj varenie v pare, s ktorým pomáhajú parné rúry.

Prečítajte si tiež
Petra Tóthová nás pustila do svojho kráľovstva. Ako vyzerá kuchyňa známej profesionálnej cukrárky?

Na čo presne senzor varenia a pečenia upozorňuje? Znamená to okrem zdravšieho varenia aj to, že začiatočníci alebo menej pozorní kuchári nič nepripália?

Ide o senzory, ktoré strážia nastavenú úroveň teploty. Senzor varenia ju automaticky prispôsobuje, aby vám z hrnca nič nevykypelo. Podobne funguje „vyprážací“ senzor, resp. senzor pečenia, vďaka ktorému bude v panvici alebo v rúre vždy tá správna teplota, aby olej nebol príliš studený alebo sa, naopak, zbytočne neprepaľoval, ale všetky rezne či palacinky boli rovnomerne upečené.

Začiatočníkom funkcie, ktoré využívajú rôzne senzory a odporučia i najvhodnejšie nastavenia, určite pomôžu. Aj pri pečení v rúre môžu využívať automatické programy a teplotné sondy. Vďaka automatickým programom zvládnu aj menej skúsení kuchári pripraviť vynikajúce menu od predjedla po dezert vrátane domáceho pečiva alebo dokonale prepečeného steaku.

Žena pri pečení mäsa v rúre.

Moderné spotrebiče majú integrovaných množstvo vychytávok. Zdroj: BSH domácí spotřebiče

Takto vyzerá varenie a pečenie ako tá najpohodlnejšia vec na svete. Máte ďalšiev vychytávky, ktoré sme nespomenuli a oplatí sa všímať si ich pri výbere rúry na pečenie a varnej dosky?

V sortimente rúr na pečenie a varných dosiek sa neustále rozširuje ponuka o modely s inteligentnými funkciami. Čoraz viac ľudí zaujíma možnosť zapojiť spotrebiče do inteligentnej domácnosti, možnosť kontroly a ovládania diaľku alebo efektívne riadenie zdrojov.

Spotrebiče dnes ponúkajú množstvo inovatívnych funkcií vrátane integrovanej kamery, umelej inteligencie, pevného pripojenia na vodu alebo možnosti otvárania hlasom.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako vybrať kuchynský ostrovček a čo pri tom zvážiť

Pozrime sa ešte na bezpečnosť spotrebičov. Zvlášť sa to zdôrazňuje pri tých plynových. Aké bezpečnostné prvky majú rúry a varné dosky?

Samozrejmosťou sú detské poistky, ktoré zabraňujú nechcenému zapnutiu. Indukčné varné dosky majú ukazovateľ zvyškového tepla, plynové zase termoelektrické poistky zhasnutia plameňa.

Text: Zuzana Kubalová
Foto: BSH domácí spotřebiče, s. r. o.
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: rúry na pečenie spotrebiče v kuchyni varná doska
Zdieľať článok

Diskusia