Zdroj: Riccardo Gasperoni

Neverili by ste, že tento byt bol kedysi tmavou kobkou! Farby a zmena dispozície radikálne zmenili jeho atmosféru

20. 02. 2024
Zdieľať

Apartmán v staršom dome v Miláne musel prejsť nevyhnutnou rekonštrukciou a zmenou dispozície. Výsledkom je elegantný a exkluzívny priestor, kde veľkú úlohu hrá dizajn a zmysel pre krásu. Architekti z ateliéru Chromastudio vytvorili funkčný a zároveň jedinečný dizajnový príbeh.

Obnova priestorov apartmánu sa zamerala na radikálnu zmenu dispozície, aby vyhovovala novým nárokom na moderné bývanie. Premena bytu s celkovou plochou 90m2 umožnila získať väčšiu obytnú plochu, pohodlnejšiu kúpeľňu a viac úložného priestoru.

Srdcom apartmánu je obývacia časť s rozlohou 35m2, zatiaľ čo kuchynský ostrovček v kráľovskej modrej farbe sa stal centrom miestnosti. Nový dizajn je charakterizovaný hrou farieb, geometrie, zakrivených a rovných línií v kontraste s neutrálnym základom.

Záber na okrúhly jedálenský stôl s dvoma stoličkami a svietidlom na stene.

Svetlomodrá chladnička pasuje do priestoru a umocňuje retro štýl bytu. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Farebnosť a geometria tvoria srdce projektu

Pri prechádzaní miestnosťami zažívate „príbehy“ rôznych oblastí, ktoré sú odlíšené svojou farebnosťou. Čierna a jej odtiene pôsobia ako spojovací prvok naprieč celým priestorom, zatiaľ čo v kuchyni na podlahe a ostrovčeku dominuje kráľovská modrá. Tá sa opakuje aj vo vstupnej chodbe, ktorej priechod bol zaoblený do valenej klenby, tvoriacej výrazný modrý tunel.

Prečítajte si tiež
Fakt alebo mýtus? Existujú farby, ktorým by sme sa mali v kúpeľni vyhnúť?

Pôvodnú drevenú podlahu v tejto časti nahradili dizajnéri cementovým poterom v rovnakom odtieni, čím zadefinovali pomyselnú hranicu kuchyne. Prispôsobenie farebnosti podlahy im umožnilo zladiť všetky horizontálne aj vertikálne prvky a dosiahnuť harmonický priestor.

Pohľad na modrú kuchynskú linku v byte v Miláne.

Spoločnú dizajnovú „niť“ naprieč celým bytom tvoria čierne a sivé prvky, ako napríklad nástenné lampy. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Spoločenský priestor obývačky s kuchyňou

Glazovaný kuchynský obklad vo výraznej farbe je ručnou prácou a zdôrazňuje retro štýl interiéru. Do celkovej farebnosti príjemne zapadá aj svetlomodrá chladnička. Spojenie obývačky s kuchyňou vytvára jedinečný priestor aj vďaka vysokému stropu.

Dlhšie steny sú perforované otvormi okien a dverí a ich svetlosivá farba kontrastuje so sivozelenou na krátkych stenách a na strope. V kontraste s hrdzavou pohovkou vytvárajú hru studených a teplých tónov, ktoré priestor oživujú.

Stenu oproti kuchyni zdobí obraz od Giorgia Pasqualettiho vo výrazných farbách a sklenená lampa, čo priestoru dodáva energiu. Spoločnú dizajnovú „niť“ naprieč celým projektom predstavujú čierne prvky, ako napríklad nástenné  lampa nad drezom.

Obývačka spojená s jedálňou s okrúhlym stolom a sedačkou.

Obývačka spojená s kuchyňou má 35 metrov štvorcových a tvorí srdce bytu. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Súkromie spálne a detskej izby

Ďalším priestorom, ktorý prešiel výraznou rekonštrukciou, je spálňa. Vybúraním vstavanej skrine vznikla predsieň medzi obývačkou a spálňou vo farbe červenej hliny. To podporilo súkromie izby a zároveň vytvorilo miesto pre priestrannú šatníkovú skriňu.

Prečítajte si tiež
Žiadne zmeny zvonku, ale vnútri na nepoznanie! Ako sa z tmavých kútov domu na Liptove stal svetlý otvorený priestor

V spálni sa za čelom postele nachádza 120 cm vysoký svetlomodrý obklad, v ktorom sú zabudované niky, slúžiace ako nočné stolíky. Na protiľahlej stene je šatník s dverami zapustenými do steny. Jemná, harmonická paleta farieb červenej hliny, nevädzovej modrej a svetlého popola vytvára upokojujúcu a pohodovú atmosféru.

Spálňa s manželskou posteľou, obrazmi a nástennými svietidlami.

Ani spálňa nie je v byte výnimkou z farebnosti. Opakuje sa v nej sýty odtieň modrej v kombinácii so zemitými farbami. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Dizajnéri sa pohrali aj s prerábkou detskej izby. Použili tu jednoduché geometrické tvary a primárne farby. Vysoký obklad v modrom odtieni vytvára farebný kút, ktorý ohraničuje priestor pre oddych. Rovnakú farbu dizajnéri použili aj v ozdobnom oblúku šatne, ktorý kontrastuje s okrovožltým stropom. Tým pomyselne vymedzili bezpečný a chránený priestor pre hru detí.

Časť detskej izby s posteľou s hračkami.

Detská izba sa farebnosťou zhoduje so spálňou, obohatená je však o hračky. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Nový a priestranný priestor kúpeľne

Nová kúpeľňa bola kompletne prispôsobená potrebám klienta. Vstup do nej je z predsiene cez vstupnú chodbičku. Kráľovská modrá je tu v kontraste so svetlou sienou a červenými hlinenými tónmi. Dvojité umývadlo na čiernej kovovej konštrukcii je doplnené o praktickú zásuvku.

Priestranný sprchovací kút a priestor s vaňou presvetľujú dve vysoké a úzke okná. Zaujímavý betónový náter vytvoril textúru so vzhľadom pieskového povrchu, ktorý dodáva kúpeľni autentický vzhľad

Prečítajte si tiež
Naozaj v tomto dome neexistuje žiadna tmavá miestnosť? Presvedčte sa na vlastné oči!

V tomto apartmáne nebol žiadny detail ponechaný na náhodu. Premyslená farebnosť a použitie geometrických tvarov vytvorili z pôvodného bytu umelecké dielo. Prispievajú k tomu aj ikonické dizajnové svietidlá, ktoré vytvárajú hru svetiel a zvýrazňujú jedinečnú atmosféru tohto apartmánu.

Záber na umývadlá v čiernej kovovej konštrukcii.

Na rozdiel od iných miestností, v kúpeľni prevládajú zemité odtiene, ostatný výrazné, ako modrá, sú zastúpené len čiastočne. Zdroj: Riccardo Gasperoni

Farebný retro byt

Interiérový dizajn: Chromastudio
Lokalita: Miláno, Taliansko
Realizácia: 2022

Autor: Daša Barková
Foto: Riccardo Gasperoni

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri Miláno rekonštrukcia bytu retro štýl taliansko
Zdieľať článok
Majster roka 2023: Detský domček na vyvýšenej platforme s terasouUrob si sám

Majster roka 2023: Detský domček na vyvýšenej platforme s terasou

7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?Urob si sám

7 častých chýb pri zakladaní záhrady: Čomu sa vyhnúť, aby ste ušetrili čas aj peniaze?

Naplánujte si apríl v úžitkovej záhrade! Vysievame do voľnej pôdy, sadíme a nezabúdame včas pikírovaťZáhrada

Naplánujte si apríl v úžitkovej záhrade! Vysievame do voľnej pôdy, sadíme a nezabúdame včas pikírovať

8 neprehliadnuteľných rastlín, ktoré sú najkrajšie práve v čase vrcholiacej zimyZáhrada

8 neprehliadnuteľných rastlín, ktoré sú najkrajšie práve v čase vrcholiacej zimy

Diskusia