Zdroj: Kasia Fiszer

Čas mu dodal jedinečný štýl. Dom, ktorý vás zaujme svojou pozitívnou energiou

19. 04. 2021
Zdieľať

Tak ako sa s časom meníme a vyvíjame my, tak sa mení i náš vkus. Aj majiteľka tohto domu si nechala dostatok času, aby si vyjasnila, čo sa jej naozaj páči. Postupne tak vzniklo farebné a veselé bývanie, z ktorého vyžaruje pozitívna energia.

Väčšina ľudí sa pri pohľade na fotografie z mladosti zo srdca zasmeje alebo aj vydesí. Najmä keď sa díva na smiešne oblečenie, ktoré sa kedysi nosilo. V období dospievania, ktoré môžeme nazvať aj obdobím pokus-omyl, si však postupne budujeme svoj štýl, v ktorom sa cítime najlepšie. A tak je to aj so štýlom nášho bývania. Zistiť, ktorý nám najlepšie vyhovuje, si vyžaduje čas a niekedy aj menšie experimentovanie, aby sme sa uistili, že náš domov nás vystihuje a môžeme v ňom byť sami sebou.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

Bývanie Jessicy a jej rodiny je presne takéto – vzniklo postupným zisťovaním, čo im sedí a čo nie, čo kde upraviť, čo zachovať, čo vyzdvihnúť. A aj vďaka tomu celým domom plným farieb a zaujímavých predmetov prúdi energia a radosť zo života. Zistite spolu s nami, ako sa jeho majiteľka prepracovala k svojmu jedinečnému štýlu.

Jedáleň so starožitným nábytkom

Zdroj: Kasia Fiszer

Mám rada farby, preto sa mi veľmi páči, ako hravo a originálne sú použité vo vašom dome. Vždy ťa farby priťahovali?

Práveže vôbec. Toto je náš prvý dom, takže keď sme sa doň nasťahovali a na mňa z každej strany „hľadela“ biela stena, ktorú som mala nejako vyzdobiť, ostala som z toho trochu nesvoja. Keď som potom začala plánovať, ako to tu bude vyzerať, myslela som, že najlepšie bude, keď bude všetko biele a minimalistické, aby to pôsobilo pekne a čisto. Chcela som jednoduchý dizajn a čisté línie a iné farby som si naozaj nevedela predstaviť. Asi som sa ich trochu obávala a chcela som staviť na istotu. Keď sa teraz spätne dívam na staré fotografie, nemôžem uveriť, ako odlišne to tu vyzeralo.

obývacia izba so žltou stenou

Zdroj: Kasia Fiszer

Podľa toho, čo opisuješ, je to naozaj veľká zmena. V podstate úplný protipól toho, čo tu vidíme dnes. Celkom rozumiem stávke na istotu, ktorou biela farba je. Čo ťa však prinútilo nakoniec zmeniť smer a farebnosť?

Začala som sledovať interiérové príspevky na Instagrame a Pintereste. Je tam naozaj veľa inšpirácie, rôzne štýly, nápady, vďaka ktorým som si ujasnila, čo sa mi páči a čo nie. A práve všetky interiéry plné farieb a nápadov ma priviedli k tomu, že naše biele bývanie je vlastne trochu smutné. Zdalo sa mi, že náš biely domov akoby nie je dokončený, že je to skôr biele plátno, na ktorom môžem prejaviť svoju kreativitu. Asi som len potrebovala nejaký čas, aby som sa s tým naozaj zžila.

Krb v obývačke

Zdroj: Kasia Fiszer

Top tip

Keď chcete, aby miestnosť pôsobila väčším dojmom, namaľujte krb a stenu za ním rovnakou farbou.

Vaša kuchyňa nie je veľká, aj napriek tomu pôsobí veľmi priestorným a vrúcnym dojmom. Ako si to docielila?

Kuchyňu i kúpeľňu sme doslova „vypitvali“, nenechali sme tam nič pôvodné. Vďaka tomu sme si ich podobu mohli navrhnúť podľa vlastných predstáv. Práve do kuchyne sme sa rozhodli zainvestovať najviac a zvoliť klasický štýl, ktorý nikdy nevyjde z módy. Aby sme vytvorili dojem väčšieho priestoru, zvolili sme otvorené horné police. Inšpirovali sme sa v istej kaviarni v Amsterdame, kde sme také videli, a povedali sme si, že by mohli „fungovať“ i u nás. Brett potom nakreslil niečo v podobnom dizajne a stolár ich podľa neho vyrobil. Zelený okenný rám a dvere sú jedny z posledných nápadov – videla som ich na Instagrame a hneď som vedela, že dodajú priestoru šmrnc.

Polica v obývačke

Zdroj: Kasia Fiszer

Farby sme nevyberali podľa žiadnej schémy, ale jednoducho tie, ktoré sa nám páčili. A to sú zvyčajne zelená, žltá a oranžová.

Niekoľko štúdií dokázalo, že farby majú vplyv na našu náladu. Vzhľadom na to, že ste žili najskôr v celkom bielom interiéri a následne vo farebnom, postrehli ste nejaký rozdiel v tom, ako na vás interiér pôsobil predtým a teraz?

Určite áno, najväčšia zmena je asi v kúpeľni, ktorá bola na začiatku celá biela. Páčila sa mi aj tak, ale keď som si začala s farbami viacej veriť, pripadala mi predsa len trochu prázdna. Rozhodli sme sa v nej vyskúšať color blocking, aby sme nemuseli maľovať celú stenu a manipulovať so štetcom okolo toalety a umývadla. Je veľmi prekvapujúce, ako dokáže trochu farby zmeniť atmosféru celej miestnosti. Keď do nej vstúpite teraz, pôsobí svetlo a veselo. Ružová a žltá mi hneď ráno zdvihnú náladu a vytvárajú zábavnú kulisu pri kúpaní nášho malého syna.

Obývačka so žltým gaučom

„Obývačka bola prvá miestnosť, ktorej výslednú podobu som si navrhla na nástenke skôr, ako som do nej čokoľvek kúpila. Uistila som sa, že farby a textílie budú ladiť. Keď porovnáte nástenku a izbu, sú prakticky totožné,“ tvrdí Jessica. Zdroj: Kasia Fiszer

Musím povedať, že vaša kúpeľňa je naozaj krásna. Ako si zvládla skĺbiť jej renováciu so starostlivosťou o bábätko?

Náš synček Wren mal len štyri mesiace, keď sme ju rekonštruovali, takže sme sa museli na nejaký čas presťahovať k mojej mame. Upravili sme dispozíciu tak, aby nebola sprcha hneď vedľa okna, premiestnili sme ju na opačnú stranu. Všetko išlo celkom hladko aj vďaka tomu, že sme si vytvorili naozaj dobrý vzťah s naším majstrom. Pôvodne som chcela voľne stojacu vaňu na nožičkách, ale on navrhol, aby sme ju posunuli k stene, aby voda nekvapkala na zem a nepoškodila podlahu. Jeho nápady boli naozaj neoceniteľné. A bolo mimoriadne vzrušujúce, keď som sa po niekoľkých dňoch išla pozrieť, ako rekonštrukcia pokročila.

Prečítajte si tiež
Úplne nezvyčajný byt! Odvážne kombinácie vzorov, ktoré nepôsobia chaoticky
Kuchynský drez so zlatou batériou

Pôvodná kuchyňa bola biela, aby pôsobila väčším dojmom. Časom sa však Jessice začali páčiť farby, a tak ich pridala nielen na steny, ale i na okno v podobe sviežej mentolovej. Zdroj: Kasia Fiszer

Vidno, že si rovnako veľká nadšenkyňa módy. Na rozdiel od nej však pri bývaní musíš brať ohľad aj na zvyšok rodiny. Zapojila si do zariaďovania vášho domu aj partnera Bretta?

Interiérový dizajn je mojou veľkou vášňou a môj štýl sa za posledné roky naozaj zmenil. Povedala by som, že som to bola skôr ja, kto navrhoval, ako bude priestor vyzerať. Samozrejme, myslela som pri tom aj na to, aby sa tu cítila dobre celá moja rodina. Našťastie máme s Brettom podobný vkus. Farby na stenách sme vyberali spoločne. Vybrali sme odtieň, ktorý sa nám páčil, objednali sme si viacero rôznych vzoriek a potom sme strávili veľa času premýšľaním nad tým, ktorá je najlepšia. Musím povedať, že tvoríme dobrý tím. Ja rada hľadám nové nápady, Brett je zase praktický a dokáže veci zrealizovať. Neustále pátrame po niečom, čo by sme tu mohli vylepšiť.

kuchyňa s bielymi obkladačkami

Biela podlaha je síce pekná na pohľad, ale podľa majiteľky nie veľmi praktická na upratovanie. Až časom prišla na to, že na veci sa treba pozerať aj z praktickej stránky… Zdroj: Kasia Fiszer

Nakoniec ešte posledná otázka – na začiatku procesu si sa inšpirovala bývaním iných ľudí, teraz je tvoj domov na stránkach časopisov a určite je inšpiráciou pre iných. Čo je najdôležitejšia rada, akú by si dala ostatným?

Na začiatku som sa rozhodovala dosť impulzívne a to viedlo aj k viacerým nedobrým rozhodnutiam. Napríklad čistenie malých obkladov na podlahe v kuchyni je mojou nočnou morou. Na to som však na začiatku nemyslela. Poradila by som, aby sa zamysleli nad tým, ako budú veci fungovať aj z praktickej stránky, pretože to veľkou mierou prispeje k spokojnej domácnosti. Takisto je dôležité vytvoriť si nástenku s inšpiráciami, bez nej sa do dekorovania miestnosti ani nepúšťam. Okrem toho jej tvorenie je už samo osebe veľká zábava.

kúpeľňa s vaňou a bielymi obkladačkami

Biela bola pôvodne nielen kuchyňa, ale i kúpeľňa. Tú sa však majitelia rozhodli zafarbiť nie celú, ale len čiastočne pomocou color blockingu. Farebná kúpeľňová podložka a živé rastliny ju oživili ešte viac. Zdroj: Kasia Fiszer

Top tip

Poloblúkom s výraznou farbou vytvoríte pomerne jednoducho miesto, ktoré okamžite pritiahne pozornosť. Nebojte sa experimentovať a vytvoriť väčší kontrast s dominantnou farebnou stenou.

Spálňa v retro štýle

Výrazným prvkom retro štýlu sú oblé hrany. Nájdete ich na posteli, nočných stolíkoch i vankúšoch. Tento štýl podčiarkuje aj pôvodná drevená podlaha, ktorá spálni pridáva na útulnosti. Zdroj: Kasia Fiszer

„Mám veľmi rada broskyne, a preto som sa rozhodla, že niekde v dome ich jednoducho musíme mať. Na Pintereste som videla tapetu s broskyňovým motívom, ale nevedela som žiadnu podobnú zohnať. Potom som na Etsy narazila na tieto nálepky a polepila som nimi stenu. Okamžite to pritiahne pozornosť a Wrenovi sa to veľmi páči.“

Detská izba s malbou na stene

Zdroj: Kasia Fiszer

Top tip

Pokiaľ ani vy neviete zohnať tapetu s vysnívaným motívom, inšpirujte sa Jessicou a siahnite po nálepkách na stenu. Tie vám umožnia zapojiť viac kreativity a kombinovať rôzne tvary a vzory.

Prečítajte si tiež
Ako do moderného priestoru zakomponovať staré kusy nábytku, aby výsledok nebol chaotický

Profil

Majitelia

Jessica Clark (@charminglifebyjess), interiérová štylistka a marketingová špecialistka, jej manžel Brett, ktorý pracuje v IT, a ich trojročný syn Wren.

Nehnuteľnosť

Viktoriánsky dom v radovej zástavbe, Leicestershire, Veľká Británia

Náklady na rekonštrukciu

21 000 €

Časová os

Január 2016: Nasťahovanie

Júl 2016: Nová kuchyňa 

Júl 2017: Narodenie syna

December 2019: Prvé Vianoce 

September 2020: Premena obývačky

Text: Amelia Smith, Lucia Blažiová

Foto: Kasia Fiszer

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: farebné trendy interiérový dizajn ratanový nábytok retro štýl rodinný dom starožitný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia