Farby zeme a veľa dreva? Na scandi štýl zabudnite, tento byt prekvapuje jedinečným dizajnom, v ktorom sa odráža i láska majiteľa
Majitelia bytu plného dreva sú manželia, ktorí pred časom odišli do dôchodku. Muž sa síce 35 rokov venoval práci v IT sektore, no v 60-tke ho upútalo rezbárstvo, a tak si v dome, ktorý trvalo obývajú, rovno zriadil aj dielňu. A práve táto jeho záľuba ho inšpirovala aj pri spoločnej kúpe bytu.
Záľubu pracovať s drevom podedil po otcovi aj jeho syn, ktorý so svojou ženou vlastní nábytkársku dielňu. Pri svojej práci sa zoznámili s dizajnérkou Yanou Molodykh. A keďže sa ich názory v spoločných projektoch zhodovali, poradili rodičom, aby dizajn ich bytu zverili jej. Zo zadanej úlohy sa postupne stal vzrušujúci projekt na kyjevskom historickom predmestí, ktorý vo výsledku slúži na voľnočasové aktivity páru s rodinou a priateľmi.
Byt v meste, mesto v byte
Byt je typickým príkladom Piede-à-Terre, čo je francúzsky termín pre byt v meste, ktorý sa pre niektorých stáva miestom dočasných zastávok alebo menším hotelom. Názov presne vystihuje funkciu priestorov – manželia totiž bývajú v súkromnom dome v inom meste a byt využívajú len cez víkendy.
Dizajn interiéru sa opiera aj o samotnú štvrť, ktorá je jednou z najstarších a najmalebnejších častí mesta. Miešajú sa v ňom prvky klasickej a modernistickej architektúry. Je skvelou voľbou pre manželský pár, ktorý sem cestuje za oddychom. Byt si klienti nevybrali náhodne. Lokalita im silne pripomína miesto, kde majú svoj pôvodný dom, s ktorým toto miesto zdieľa rovnako ľahký a eklektický charakter.
Hlavná výzva – odstránenie nedostatkov
Dizajnérka Yana Molodykh sa do navrhovania bytu pustila s vervou. Stála totiž pred náročnou úlohou premeniť technické nedostatky miestností na ich výhody. Zároveň bolo potrebné zhmotniť všetko do priestoru medzi kovovými stĺpmi a stenou. Podkrovie tiež obsahovalo niektoré z konštrukčných prvkov, ktoré sa museli zvážiť.
Napokon ostali trámy a kovové stĺpy odkryté, akurát ich čiastočne skryli police v obývačke a skrine v spálni. Do interiéru dizajnérka zakomponovala i viaceré prvky modernej architektúry Bytu dodala farby konštruktivizmu a pozadie z dreva, ktoré sa stalo zároveň súčasťou dekorácie podkrovných izieb.
Vzdušný priestor s dizajnérskym akcentom
Keďže majitelia bytu radi varia a pozývajú k sebe aj hostí, prioritou pri dizajnovaní boli funkčná kuchyňa a útulná obývačka. Tomuto cieľu bol prispôsobená voľba nábytku.
„Svetlá pohovka a kreslá, tvar stola a stoličky neboli vybrané náhodou – dôležité bolo nezaťažiť priestor masívnymi predmetmi. Namiesto toho som chcela vytvoriť ľahkú, vzdušnú atmosféru života pod strechou,“ vysvetlila dizajnérka.
Ani zariadenie spálne nebolo úplne bezproblémové. Ide totiž o najmenšiu izbu s rozlohou 6,4 m2. Malý priestor je však kompenzovaný dômyselným zariadením pre pohodlný pobyt. Nájdeme v nej posteľ na vyvýšenom pódiu, šatník za stĺpom vo výklenku či police a zásuvky umiestnené blízko postele. Trám na strope bol skrytý do sadrokartónu, aby sa opticky odľahčila jeho masívnosť a majitelia sa vyhli pocitu ťažkej konštrukcie nad hlavou.
Odraz konštruktivizmu
Súčasťou vstupného priestoru je malá chodba, kde je k dispozícii samostatná šatňa so skriňami vloženými medzi konštrukcie trámov a stĺpov. Priestor je navrhnutý podľa princípov konštruktivizmu, medzi ktoré patrí i vzdušnosť a priehľadnosť miestností, priznané materiály či geometrické tvary a čisté línie.
Tieto princípy sú použite aj inde v priestore, napríklad pri dlaždiciach v kúpeľni. Tie sú zmesou štyroch rôznych značiek a zároveň reprodukujú estetiku, tvar aj farbu tohto štýlu. Akcentami sa stali keramické nástenné svietniky v odtieni terakoty – umelecký predmet z dielne dizajnérky Yulie Kononenko. Požiadavkou majiteľov bolo, aby mali v kúpeľni vaňu aj sprchovací kút, čo sa im napokon aj splnilo.
Steny s odkazom na detstvo
Ak nahliadnete do interiéru bývania, zaujme vás jeho farebná škála. Svetlé odtiene dreva sa tu nachádzajú v spojení s modernistickými akcentami červenej, čiernej, modrej, terakotovej a bielej farby. Steny sú podľa slov dizajnérky natreté farbou s teplým odtieň mokrej hliny. Tento malý detail bol jej zámerom. Pri práci si totiž spomenula na epizódu zo svojho detstva, keď ako dieťa pomáhala babke vybieliť steny domu v Polesí hlinou zriedenou s vodou. Túto spomienku pretavila do súčasnosti, a preto malo aj vápno použité pri maľovaní bytu rovnaký teplý odtieň bielej.
Byt Piede-à-Terre
Interiérový dizajn: Yana Molodykh
Lokalita: štvrť Podil, Kyjev, Ukrajina
Rozloha: 50 m2
Text: Natália Turcovská
Fotografie: Yevhenii Avramenko