Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Tmavý a zastaraný bungalov zmenili na žiarivé moderné bývanie. Čiastočne svojpomocnú premenu zvládli za 100 000 eur

31. 01. 2024
Zdieľať

Starší manželský pár hľadal na dôchodok dom, v ktorom by sa dobre bývalo nielen im, ale aj ich jazvečíkovi Brunovi. Voľba padla na bungalov postavený v roku 1974, ktorý až do svojej smrti obýval istý architekt. Samostatne stojaci dom v meste Boostedt v Šlezvicku-Holštajnsku prešiel kompletnou obnovou, pri ktorej v ňom z temnej atmosféry 70. rokov nič neostalo.

Mesto Boostedt na severe Nemecka sa nachádza približne na polceste medzi Hamburgom a Kielom a asi hodinu cesty na západ k Severnému moru a na východ k Baltskému. Mnohí z jeho obyvateľov bývajú v samostatných poschodových rodinných domoch, ale pred 50 rokmi nebolo ničím neobvyklým stavať i radové prízemné bungalovy. Jeden taký si pre svoj život vybral i starší pár.

Za sťahovanie mohol pes

Manželia Thomas a Kerstin Hermannovci (mená zmenené redakciou) bývali pôvodne v dvojposchodovom paneláku, v ktorom chýbal výťah. Ich psovi Brunovi však s postupujúcim vekom robili schody čoraz väčšie problémy. A tak sa manželia rozhodli presťahovať sa na nové, v ideálnom prípade prízemné miesto. Voľba padla na radový bungalov v Boostedte.

„Ak máme byť úprimní, bolo pre nás dôležité aj z hľadiska našej budúcnosti, aby sme už nemuseli stúpať po schodoch. Nemladneme a toto mal byť náš posledný dom,“ priznáva Kerstin Hermannová.

Spoločenská miestnosť pred premenou.

Bungalov síce plnil podmienku minimalizácie schodov, no interiér bol tmavý a zastaraný. Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Vítali ich temné priestory

Byt s obytnou plochou 112 m² a pozemkom s rozlohou 570 m² pôvodne zariaďoval jeho predchádzajúci obyvateľ – architekt, ktorý v ňom žil 40 rokov. Svoje bývanie zo 70. rokov prispôsobil nielen individuálnemu dizajnu, ale aj duchu danej doby. No to, čo bolo dostatočné a moderné v minulosti, v súčasnosti už nespĺňalo nároky na súčasný obytný priestor a ani predstavy nových obyvateľov.  

Prečítajte si tiež
Malý a tmavý byt v centre Bratislavy prekvapil skrytým potenciálom. Po rekonštrukcii vzniklo príjemné bývanie pre dvoch mladých ľudí

Manželov Hermannovcov vítal interiér, v ktorom dominovali červené tehly, terakotové obklady a drevom obložené stropy. Pôdorys bol pre nich príliš malý a niektoré izby príliš tmavé. Za to mohla aj charakteristická radová zástavba domov postavených do tvaru L. Keďže steny susediace s vedľajšími pozemkami sú bez okien, medzi stavbami vznikli otvorené priestory pre átriá, ktoré ponúkajú viac súkromia ako klasický radový dom.

Chodba v bungalove pred premenou.

Interiér bungalovu pred premenou. Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Nedostatok svetla vyriešili svetlíkmi

Aby manželia Hermannovci vytvorili zo zastaraného priestoru moderné bývanie, bolo potrebné urobiť zopár radikálnych zmien. Vďaka nim je dnes pôvodný stav už takmer nerozpoznateľný. Niektoré steny boli pri rekonštrukcii zbúrané a vďaka svetlej farebnej schéme a nábytku pôsobia priestory omnoho priateľskejšie.

Prečítajte si tiež
Využili osvedčený 100-ročný recept na kvalitné bývanie. Rodinný dom si postavili svojpomocne bez stavebnej firmy

Vzhľadom na to, že dve vonkajšie steny sú úplne uzavreté a vpredu sú otvorené len okná v kuchyni, bolo pri premene nutné riešiť aj spôsob, ako priviesť dovnútra viac denného svetla. Problém pomohla vyriešiť výmena troch kupolových strešných okien za svetlíky VELUX a aj inštalácia nových svetlíkov v kúpeľni a v obývačke. Šikovným riešením je ich mierne zakrivené sklo, ktoré umožňuje dažďovej vode stekať po povrchu. Markíza inštalovaná vnútri svetlíka zas pomáha udržiavať príjemnú teplotu vnútri aj počas leta. 

Okrem toho boli v celom dome obnovené vodovodné a elektrické potrubia. A keďže manželia vykonali veľa prác svojpomocne, podarilo sa im nakoniec udržať náklady na stavbu na úrovni maximálne 100 000 eur.

Pohľad na jedálenský priestor so stolom a stoličkami.

Domáci si môžu užívať obed s výhľadom na oblohu. Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Steny odstránili, priestor sa otvoril

Do domu sa vchádza cez vstup, ktorý vedie priamo do otvoreného jedálenského a obývacieho priestoru s obytnou plochou 52 m². Aby miestnosť pôsobila priestrannejšie, bolo tu nutné búrať steny. 

„Veľký obývací priestor je srdcom domu. Preto bolo pre nás obzvlášť dôležité otvoriť tento priestor smerom ku kuchyni a naplniť ho množstvom svetla. Ďalší svetlík v plochej streche zvyšuje kvalitu života v jedálenskom priestore ešte viac. Keď sa po jedle posadíte a oddýchnete si, môžete si vychutnať nerušený výhľad na oblohu,“ vysvetľuje Thomas Hermann.

Prečítajte si tiež
Ako zrekonštruovať starý byt a prispôsobiť nevhodnú dispozíciu súčasným potrebám jeho obyvateľov

Naľavo od vstupnej miestnosti s lavičkou na sedenie a vstavanými skriňami sa nachádza kuchyňa, ktorú tvorí biela linka do L a pult, ktorý ju čiastočne oddeľuje od zvyšku spoločenského priestoru. Za ním sa na rovnakej úrovni nachádza jedálenský stôl so sklenenou doskou a bielymi otočnými stoličkami.

O niečo ďalej láka pohodlné kožené ležadlo na relax a sledovanie prírody za presklenou stenou. Obývačková časť s pohodlnou svetlou sedačkou je posadená od zvyšku miestnosti o pár schodov nižšie.

Pohľad do kuchynskej a jedálenskej časti v spoločenskej miestnosti.

Pôsobivá zmena – štýl 70. rokov už nie je vidieť. Namiesto toho pôsobia miestnosti moderne, svetlo a otvorene. Zdroj: Velux Deutschland GmbH

S premenou sú spokojní

Vpravo od obývacej izby sa nachádza chodba so svetlíkom, ktorá vedie do západnej časti domu so súkromným krídlom. Okrem hlavnej spálne v ňom nájdeme aj hosťovskú izbu, dve kúpeľne a komoru. 

Na rozdiel od zvyšku interiéru ladeného do bielej a svetlosivej dominuje v kúpeľni o niečo tmavší sivý obklad, ktorý dopĺňa zariadenie v bielej farbe. Aj tu dodávajú denné svetlo dva strešné svetlíky. Jeden z nich sa  dá elektricky otvárať, čo pomáha miestnosť vetrať a regulovať v nej vlhkosť.

Prečítajte si tiež
Tehlový bungalov v Tesárskych Mlyňanoch si majiteľ postavil svojpomocne za dva a pol roka

S výsledkom premeny bungalovu zo 70. rokov je dnes spokojný ako manželský pár, tak aj pes Bruno.

„Od začiatku sme mali presné predstavy o tom, ako chceme prestavbu uskutočniť. Napriek tomu je pôsobivé vidieť výsledok v skutočnosti. Budeme si ho môcť užívať ešte veľa rokov,“ hovorí Kerstin Hermannová.

Časť kúpeľne s bielou skrinkou a toaletou.

Do kúpeľne sa pridaním svetlíka podarilo dostať viac denného svetla. Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Premena radového bungalovu

Rok výstavby: 1974
Rekonštrukcia: 2018
Náklady na výstavbu: 100 000 EUR
Veľkosť pozemku: 570 m²
Obytná plocha: 112 m²

Text: Daniela Marcinová
Foto: Velux Deutschland GmbH
Zdroj: Velux Deutschland GmbH

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy radová zástavba rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia