Zdroj: Jiří Rokoský

Kuriózna premena: Trafostanica s príbehom ako z románu. Záchrancovia z nej spravili rekreačné bývanie

17. 06. 2023
Zdieľať

Pod mohutným hradom v Lipnici nad Sázavou sa nachádza drobný (10 m2) objekt bývalej trafostanice z roku 1913. Namiesto demolácie sa dočkala záchrany v zmysle princípov udržateľnosti. Unikátnou premenou interiéru sa zmenila na krátkodobé rekreačné bývanie jediné svojho druhu v Čechách. Autorom a iniciátorom kurióznej premeny je advokát Jiří Rokoský.

Bývalá trafostanica sa nachádza len trinásť kilometrov od diaľnice D1 za Humpolcom v malebnom kraji Vysočiny. Svojmu účelu doslúžila pred desiatkami rokov a pravdepodobne by ju čakal úplný zánik. Pri presmerovaní dopravy ju náhodne objavil jej záchranca. Od prvého momentu vedel, že by tejto zaujímavej stavbe rád vdýchol celkom nový život.

stará trafostanica

Pôvodný stav Zdroj: Jiří Rokoský

Fascinácia poctivou stavbou

Motiváciou na záchranu bolo podľa Jiřího Rokoského poukázať na princíp udržateľnosti: “Aj zo zdanlivo zbytočného sa dá vytvoriť niečo, čo môže slúžiť ďalšie generácie a pripomínať staviteľský um predošlých generácií”.

Spolu so svojím tímom spolupracovníkov musel ešte vypátrať vlastníka nehnuteľnosti a zhodou okolností ním bola známa česká podnikateľka.
So zámerom ojedinelej renovácie sa ihneď stotožnila a s predajom trafostanice súhlasila.

stará trafostanica

Stav pred a po rekonštrukcii Zdroj: Jiří Rokoský

Zrekonštruovaná trafostanica v noci

Zdroj: Jiří Rokoský

Čo sa zmenilo a čo nie?

Trafostanica je murovaná vežová stavba so stanovou strechou v nízkom sklone. Zakrátko k nej pribudla prístavba s plochou betónovou strechou a s plechovými vstupnými dverami.
Obvodové múry stavby zostali nedotknuté, zmena zasiahla len interiér s rozlohou 10 m2. Najväčšou výzvou bolo priradiť mu novú funkciu bez straty industriálneho nádychu.

Trafostanica pozostáva z dvoch podlaží. Do objektu sa vstupuje cez pôvodný dverný otvor na kód zboku od nespevnenej cesty.

malá kuchynská linka, čierna, svetlé drevo, otvorené dvere na WC, schodisko

Na spodnom podlaží je malá kuchynka, toaleta a minimalistické schodisko. Zdroj: Jiří Rokoský

Čierna obkolesená svetlom

Dolné podlažie tvorí kuchynka s čiernym dizajnom kuchynskej linky vrátane drezu a vodovodnej batérie. Horné skrinky nahradili police, aby priestor pôsobil vzdušenejšie.

Svoje miesto tu našla aj chladnička, prenosná indukčná doska a rýchlovarná kanvica.

Prečítajte si tiež
Bývanie vo vojenskej trafostanici? Technická stavba z druhej svetovej vojny dostala novú funkciu, ktorá naozaj prekvapí

Na druhej strane vedie hore úzke minimalistické schodisko vyrobené z čierneho matného kovu s jednoduchým zábradlím. Dômyselne skrýva pod sebou jediný úložný priestor a výsuvný systém s malým stolom a dvoma barovými stoličkami.

továrenské svietidlá a industriálne okno

Výrazné je industriálne okno aj továrenské svietidlo, ktoré štýlovo odkazuje na minulosť stavby. Zdroj: Jiří Rokoský

Patrónom celého priestoru je veľké industriálne okno na zadnej strane objektu a dve závesné továrenské svietidlá. Ďalším zdrojom svetla je sklobetón nad vstupnými dverami.
Domček plný hi-tech vychytávok.

Kúpeľňa vo veži

Z kuchyne sa prechádza do kúpeľne vo „veži“ cez biele posuvné dvere so stropnou koľajnicou. Priestor kúpeľne vyniká dostatkom prirodzeného denného svetla.

sprchovací kút v čierno-bielej farebnej kombinácii

Napriek malej rozlohe nechýba sprchovací kút. Zdroj: Jiří Rokoský

Jej zariadenie pozostáva zo sprchového kúta a umývadla pod oknom. S účelom znížiť spotrebu vody bolo vybrané kompostovacie WC namiesto splachovacieho.

Prečítajte si tiež
Premena starej farmy na vidiecky dom. Ktoré tradičné prvky zostali zachované?

Spálňa a domáce kino v jednom

Na hornom podlaží sa nachádza spálňa s manželskou posteľou, sťahovacím plátnom a projektorom s audio sústavou. Súčasné technológie ideovo odkazujú na pôvodnú technickú funkciu objektu. Idylku dopĺňa krásny výhľad na hrad.

manželská posteľ pri okne, čierne obliečky na vankúšoch

Spálňa je spojená s domácim kinom, Zdroj: Jiří Rokoský

Terasa s výhľadom na Vysočinu

Novinkou je terasa s posedením pre dve osoby prístupná zo spálne. Ohraničuje ju čierne kovové zábradlie. Pred terasou sa otvára pláň zelených kopcov Vysočiny a večer ožíva prírodné divadlo vo forme západu slnka.

čierne zábradlie a výhľad na prírodu

Z terasy je krásny výhľad. Zdroj: Jiří Rokoský

Plazmová guľa, ktorú inde neuvidíte

Interiér trafostanice zaujme vzácnymi detailmi, ktoré si realizačný tím vyrobil celkom sám:

  • svetelné trubice s nastaviteľnými farbami, ktoré dizajnovo nadväzujú na starožitné funkcionalistické chrómové osvetlenie,
  • orientačná žiarovka vo vodovodnom potrubí, ktorá sa rozsvieti a zhasne otočením kohútika alebo ovládací panel, na ktorom stačí zatiahnuť za páku, ktorý rozžiari historické industriálne svetlá,
  • funkčný voltmeter na prízemí, cez ktorý po stlačení tlačidla začne prúdiť k plazmovej guli pár jednosmerných voltov, pretože systém funguje v 12 V jednosmernom okruhu.

Kuriózne detaily z dielne realizačného tímu si pozrite v galérii.

Na základe starých pohľadníc sa objasnila pôvodná jednotná biela farba omietky, ktorá sa nedochovala. Prednú fasádu zdobí Trafajda, neónový názov rekreačného bývania.

Trafajda

Autor: Mgr. Jiří Rokoský, LL.M.
Spolupracovníci: Ing. Libor Voplakal, Ing. Tomáš Voplakal a Mgr. Ing. Jana Chwaszcz
Lokalita: Lipnice nad Sázavou, Česká republika
Podlahová plocha: 10 m2
Návrh: 2022
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Jiří Rokoský

Kategória: Návšteva
Tagy: industriálny štýl malý dom premena trafostanica víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia