Zdroj: Martin Zeman

Bývanie vo vojenskej trafostanici? Technická stavba z druhej svetovej vojny dostala novú funkciu, ktorá naozaj prekvapí

21. 02. 2023
Zdieľať

Za ostatné desiatky rokov sme svedkami premeny rôznych hospodárskych či priemyselných budov na bývanie a iné účely. Avšak premena starej trafostanice na byt s ateliérom predsa len prekvapuje. Tento originálny nápad premenili na skutočnosť českí architekti z ateliéru Laplan. Pri rekonštrukcii našli viaceré zaujímavosti. Ako vyzerá trafostanica dnes?

Ak by ste nepoznali podobné stavby z minulosti, ani by ste nepovedali, že ide o priemyselný objekt. Predmetná trafostanica stojí v príjemnom prostredí – na kopci Kozí Horka nad mestom Vyškov. Dlhé roky bola opustená a nevyužívaná, hoci má zaujímavú históriu. Postavená bola Wehrmachtom v období druhej svetovej vojny. Ozbrojené sily Veľkonemeckej ríše prevzali vedľa ležiaci rozsiahly vojenský areál a od roku 1939 pokračovali v jeho rozširovaní. Vojenská trafostanica patrila medzi prvé inovácie.

Exteriér - Bývanie v trafostanici na Morave

Svetlá výška v interiéri bola kvôli veľkým transformátorom nezvyčajne vysoká, čo autori premeny využili na vytvorenie tretieho podlažia. Zdroj: Martin Zeman

Odhalili stopy ríšskej architektúry

Obdobie výstavby trafostanice sa odrazilo aj na použitých materiáloch. Vplyvy ríšskej architektúry vidno z formátu plných tehál nosného muriva. Architekti však pri rekonštrukcii našli ďalšie cenné objavy – napríklad keramické obklady so symbolickými orlicami. Pôvodne sa v budove, ktorá bola súčasťou elektrickej siete, nachádzali transformátory. Fungovali zhruba do konca 20. storočia. Po zmenách už armáda objekt trafostanice nepotrebovala, a tak sa ho zbavila.

Fasáda - Bývanie v trafostanici na Morave

Všetky otvory vo fasádach zostali zachované, nezmenil sa ani technický výraz budovy. Zdroj: Martin Zeman

Z dvoch podlaží tri

Trafostanica, ktorá pôvodne mala dve podlažia s ťažkým železobetónovým stropom, stojí na križovatke medzi mestom a kasárňami. Svetlá výška v interiéri bola kvôli veľkým transformátorom nezvyčajne vysoká, čo autori premeny využili na vytvorenie tretieho podlažia. Vybúrali pôvodný železobetónový strop a vložili doň dve nové oceľové stropné konštrukcie.

Prečítajte si tiež
Plnohodnotné bývanie v ruinách historickej stavby docielili vložením obytného boxu

Fasáda napriek izolácii pripomína pôvodnú

Napriek tejto výraznej zmene zostali všetky otvory vo fasádach zachované, nezmenil sa ani technický výraz budovy – dokonca zvonku ani netušíte, že stavba namiesto pôvodných dvoch zahŕňa tri podlažia. Kvôli potrebnému presvetleniu pribudli nové okná s citom umiestnené tak, aby si trafostanica ponechala svoj pôvodný charakter. Nevyhnutnou zmenou bola tepelná izolácia fasád, avšak architekti z ateliéru Laplan ich znovu obložili tehlovými pásikmi podľa pôvodného vzhľadu.

Kancelárske poschodie - Bývanie v trafostanici na Morave

Spodné dve kancelárske poschodia sú vybavené veľmi stroho – nenájdete v nich žiadne farby. Zdroj: Martin Zeman

Byt na najvyššom podlaží má balkón, aj schody na strechu

„Zachovali sme celkový objem stavby, pribudla vstupná terasa a balkón na treťom podlaží. Drevená terasa pri vstupe využíva oceľové koľaje, ktoré viedli do každej z troch brán v hlavnej fasáde. Čierny oceľový balkón rozširuje plochu malého bytu a sprístupňuje strechu. Dostanete sa na ňu pomocou oceľového rebríka. Čierna farba zároveň slúži na odlíšenie všetkých nových oceľových konštrukcií v dome,“ upresňujú autori neobvyklej rekonštrukcie.

Oceľový balkón - Bývanie v trafostanici na Morave

Čierny oceľový balkón rozširuje plochu malého bytu a sprístupňuje strechu. Zdroj: Martin Zeman

Oceľové nosníky, vlnitý plech, železobetónová konštrukcia

Jednoduchý interiér prezrádza technický charakter stavby. Všimnite si napríklad oceľové stropné nosníky s vlnitým plechom a pôvodnú železobetónovú konštrukciu, ktorá dominuje obytnému priestoru v najvyššom podlaží. Liate podlahy i schodisko priestory sceľujú a ladia s industriálnym pôvodom budovy.

Prečítajte si tiež
Interiér historického domu úplne vybúrali a postavili nanovo. Rekonštrukciou získali aj ďalšie poschodie

Obytnú časť zjemňuje drevo

Ako sme naznačili, bývanie je umiestnené na najvyššom podlaží, spodné dve kancelárske poschodia sú vybavené veľmi stroho – nenájdete v nich žiadne farby. Byt na rozdiel od kancelárskych priestorov ateliéru harmonizuje drevo.

Obytné podlažie - Bývanie v trafostanici na Morave

Liate podlahy i schodisko priestory sceľujú a ladia s industriálnym pôvodom budovy. Zdroj: Martin Zeman

Exteriér sa tiež dočkal úprav. Pred trafostanicou pribudlo novo vydláždené parkovisko. Okolité nepriestupné kroviny dočasne nahradila voľná trávnatá plocha. Postupne bude záhrada znovu „kontrolovane“ zarastať a historická stavba sa tak vráti späť do svojej pôvodnej polohy – sama starnúca v zeleni pri križovatke pozerajúc sa dole na pole, lesy i mesto.

Bývanie v trafostanici

architektonický ateliér: Laplan
facebook: bylaplan, instagram: laplan_atelier
lokalita: Vyškov, Česká republika
zastavaná plocha: 55 m2
úžitková plocha: 125 m2
obstavaný priestor: 540 m3
projekt: 2014
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Martin Zeman

Kategória: Návšteva
Tagy: betón drevo v interiéri historický dom tehlové obklady trojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia