Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Len 54 metrov štvorcových na 3 izby! Malý byt v Košiciach zariadili vďaka jednoduchým nápadom, efekt je obrovský

07. 03. 2023
Zdieľať

Neveľký panelákový byt premenili Diana s Patríciou na veľmi príjemné a zároveň praktické bývanie s vlastným štýlom. Aký je ich recept? Na to, aby ste dosiahli výrazný efekt, toho netreba veľa. Niekedy stačia aj malé zmeny a šikovné jednoduché nápady.

Trojizbový byt v staršom paneláku mal, ako to už chodí, svoje výhody aj nevýhody. Výhodou bola najmä poloha na obľúbenom košickom sídlisku s výbornou občianskou vybavenosťou, a keďže hodnotu nehnuteľnosti určuje najmä lokalita, boli čerství majitelia odhodlaní sa s jeho nevýhodami popasovať.

Obývačla s televízorom a otvorenými policami v prírodných tónoch

TIP DO MALÉHO BYTU: V obývačke použili namiesto klasickej televíznej skrinky masívne drevené police na oceľových konzolách. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Malý byt a bez balkóna. Poradili si

Asi najväčšou bola pomerne malá rozloha – len 54 m2. V tomto smere sa spoľahli na Dianu s Patríciou, ktoré majú s rekonštrukciami bytov bohaté skúsenosti a dokážu „vyčarovať“ príjemné a plnohodnotné bývanie aj na malej ploche. A že je byt na prízemí a bez balkóna? Balkón je, zdá sa, len otázkou času.

„Domy v okolí sa v tomto období rekonštruujú, s čím je spojená aj úprava fasád – zateplenie a dostavba balkónov,“ vysvetľuje dizajnérka Diana Labošová. No a z prízemia, ktoré mnohí považujú za nevýhodu, bol domáci pár, naopak, nadšený: „Keďže bytovka je obklopená parkom, človek tu má pocit ako v rodinnom domčeku obkolesenom záhradou,“ pochvaľujú si manželia.

Veľká rekonštrukcia bez veľkého búrania

Starý panelákový byt už mal najlepšie roky dávno za sebou a až na nedávno vymenené okná si všetko žiadalo razantný zásah. Diana s Patríciou sa preto pustili do rekonštrukcie „z gruntu“ – od výmeny rozvodov cez nové podlahy, omietky a obklady až po všetky dvere vrátane vchodových. Bez zásahu neostala ani dispozícia, no pri zmenách sa autorky zaobišli bez veľkého búrania a stavania. Stavili najmä na logické spájanie malých miestností do väčších priestorov, ktoré pôsobia vzdušnejšie a dajú sa praktickejšie zariadiť.

biela predsieň so vzorovanou dlažbou a otvorenými dverami do kúpeľne

TIP DO MALÉHO BYTU: Vzorovaná dlažba v predsieni vytvára hneď po otvorení vchodových dverí „wau efekt“. Do predsiene, kúpeľne aj komory zvolili rovnakú dlažbu, čím sa priestor pekne prepojil a zjednotil. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Z predsiene sa vchádza na jednej strane do obývačky a menšej izbičky, ktorá v súčasnosti slúži ako pracovňa, neskôr by z nej mala byť detská izba. Na opačnej strane sú situované kúpeľňa, spálňa a komora, ktoré vytvárajú relatívne oddelenú intímnu zónu bytu. Komoru pri spálni sa majitelia rozhodli využívať ako šatník a práčovňu, čomu sa museli prispôsobiť aj rozvody vody a odpadu.

Manželská posteľ v spálni so žltými doplnkami

Aj v spálni ostali autorky verné materiálom a farebnej palete použitej v ďalších miestnostiach bytu tak, aby celý interiér vytvoril jeden harmonicky zladený celok. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

TIP DO MALÉHO BYTU

Posteľ otočená záhlavím k oknu nie je najšťastnejším riešením, no úzka miestnosť veľa možností neposkytuje – najmä ak potrebujete dlhšie lôžko, alebo túžite po posteli s čelom. Alternatívou by bola štandardná posteľ bez čela, ktorá je kratšia, takže by sa dala otočiť o 90° a pri nohách by ešte ostalo miesto na prejdenie k oknu.

Ešte viac rád a tipov, ako prakticky vyriešiť bývanie v takomto byte, nájdete v galérii.

Presvetlený

Pokiaľ ide o štýl interiéru, majitelia snívali o jednoduchom nadčasovom vzhľade a prírodných materiáloch. Tie používajú Diana s Patríciou vo svojich realizáciách veľmi rady, a to nielen pre ich trvalú udržateľnosť. Diana preto navrhla neutrálny základ interiéru, do ktorého vniesla zemitú farebnú paletu najmä pomocou dekorácií a doplnkov nielen z dreva, ale aj zo sisalu, z juty či palmovej kôry.

biela kuchynská linka do L, digestor, drevená podlaha

Zaujímavým prvkom je aj obklad steny za linkou – biele obkladačky s kontrastným škárovaním sú uložené do tvaru stromčeka.
Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

A ako je jej zvykom, aj v tomto byte si dala záležať na osvetlení, ktoré vytvára viaceré svetelné vrstvy – základ tvoria bodové a stropné svietidlá, dopĺňajú ich nástenné a stojacie lampy cielene umiestnené v rôznych častiach bytu.

jedálenský kút s okrúhlym stolom, hnedými stoličkami a čiernym lustrom

TIP DO MALÉHO BYTU: Na prácu s osvetlením nepotrebujete veľa miesta, aj v malom priestore s ním však môžete dosiahnuť výrazný efekt. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Z menších priestorov väčšie. Ako?

Spojením obývačky a kuchyne vznikol vzdušnejší multifunkčný denný priestor. Na prirodzenom mieste – na rozhraní obývačky a kuchyne – situovala dizajnérka jedálenský stôl. Dve pôvodne oddelené miestnosti sa stali jednou aj v prípade hygienického zázemia. Kúpeľňa s toaletou  získala viac vzdušnosti. Materiálovo, farebne aj štýlom ju dizajnérka zladila so zvyškom bytu.

Prečítajte si tiež
S láskou k mestu, s obdivom k betónu. Elegantný trojizbák v širšom centre Bratislavy

Malý trojizbák v Košiciach

Kto tu býva: mladý manželský pár pracujúci v oblasti IT.

Nehnuteľnosť: menší trojizbový byt s plochou 54 m2 v paneláku na obľúbenom košickom sídlisku.

Návrh a realizácia: v tvorivej dvojici Diana Labošová a Patrícia Adamčíková je Dianinou úlohou dizajn, Patrícia sa stará o realizáciu.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Lívia Vargovčáková
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: malý byt prírodné interiéry prírodný štýl
Zdieľať článok
Ako si na balkóne vypestovať uhorky v nádobáchUrob si sám

Ako si na balkóne vypestovať uhorky v nádobách

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?Záhrada

Január je vhodný na rez viniča aj týchto drevín. Ktorým rastlinám sa oblúkom vyhnúť?

Ako začať s chovom sliepok? Čo by mal spĺňať kurín, aké krmivo je vhodné pre viac vajec a je dôležité mať aj kohúta?Urob si sám

Ako začať s chovom sliepok? Čo by mal spĺňať kurín, aké krmivo je vhodné pre viac vajec a je dôležité mať aj kohúta?

Tehlové obkladové pásiky ako povrchová úprava zatepleniaDom z tehly

Tehlové obkladové pásiky ako povrchová úprava zateplenia

Diskusia