Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Len 54 metrov štvorcových na 3 izby! Malý byt v Košiciach zariadili vďaka jednoduchým nápadom, efekt je obrovský

07. 03. 2023
Zdieľať

Neveľký panelákový byt premenili Diana s Patríciou na veľmi príjemné a zároveň praktické bývanie s vlastným štýlom. Aký je ich recept? Na to, aby ste dosiahli výrazný efekt, toho netreba veľa. Niekedy stačia aj malé zmeny a šikovné jednoduché nápady.

Trojizbový byt v staršom paneláku mal, ako to už chodí, svoje výhody aj nevýhody. Výhodou bola najmä poloha na obľúbenom košickom sídlisku s výbornou občianskou vybavenosťou, a keďže hodnotu nehnuteľnosti určuje najmä lokalita, boli čerství majitelia odhodlaní sa s jeho nevýhodami popasovať.

Obývačla s televízorom a otvorenými policami v prírodných tónoch

TIP DO MALÉHO BYTU: V obývačke použili namiesto klasickej televíznej skrinky masívne drevené police na oceľových konzolách. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Malý byt a bez balkóna. Poradili si

Asi najväčšou bola pomerne malá rozloha – len 54 m2. V tomto smere sa spoľahli na Dianu s Patríciou, ktoré majú s rekonštrukciami bytov bohaté skúsenosti a dokážu „vyčarovať“ príjemné a plnohodnotné bývanie aj na malej ploche. A že je byt na prízemí a bez balkóna? Balkón je, zdá sa, len otázkou času.

„Domy v okolí sa v tomto období rekonštruujú, s čím je spojená aj úprava fasád – zateplenie a dostavba balkónov,“ vysvetľuje dizajnérka Diana Labošová. No a z prízemia, ktoré mnohí považujú za nevýhodu, bol domáci pár, naopak, nadšený: „Keďže bytovka je obklopená parkom, človek tu má pocit ako v rodinnom domčeku obkolesenom záhradou,“ pochvaľujú si manželia.

Veľká rekonštrukcia bez veľkého búrania

Starý panelákový byt už mal najlepšie roky dávno za sebou a až na nedávno vymenené okná si všetko žiadalo razantný zásah. Diana s Patríciou sa preto pustili do rekonštrukcie „z gruntu“ – od výmeny rozvodov cez nové podlahy, omietky a obklady až po všetky dvere vrátane vchodových. Bez zásahu neostala ani dispozícia, no pri zmenách sa autorky zaobišli bez veľkého búrania a stavania. Stavili najmä na logické spájanie malých miestností do väčších priestorov, ktoré pôsobia vzdušnejšie a dajú sa praktickejšie zariadiť.

biela predsieň so vzorovanou dlažbou a otvorenými dverami do kúpeľne

TIP DO MALÉHO BYTU: Vzorovaná dlažba v predsieni vytvára hneď po otvorení vchodových dverí „wau efekt“. Do predsiene, kúpeľne aj komory zvolili rovnakú dlažbu, čím sa priestor pekne prepojil a zjednotil. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Z predsiene sa vchádza na jednej strane do obývačky a menšej izbičky, ktorá v súčasnosti slúži ako pracovňa, neskôr by z nej mala byť detská izba. Na opačnej strane sú situované kúpeľňa, spálňa a komora, ktoré vytvárajú relatívne oddelenú intímnu zónu bytu. Komoru pri spálni sa majitelia rozhodli využívať ako šatník a práčovňu, čomu sa museli prispôsobiť aj rozvody vody a odpadu.

Manželská posteľ v spálni so žltými doplnkami

Aj v spálni ostali autorky verné materiálom a farebnej palete použitej v ďalších miestnostiach bytu tak, aby celý interiér vytvoril jeden harmonicky zladený celok. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

TIP DO MALÉHO BYTU

Posteľ otočená záhlavím k oknu nie je najšťastnejším riešením, no úzka miestnosť veľa možností neposkytuje – najmä ak potrebujete dlhšie lôžko, alebo túžite po posteli s čelom. Alternatívou by bola štandardná posteľ bez čela, ktorá je kratšia, takže by sa dala otočiť o 90° a pri nohách by ešte ostalo miesto na prejdenie k oknu.

Ešte viac rád a tipov, ako prakticky vyriešiť bývanie v takomto byte, nájdete v galérii.

Presvetlený

Pokiaľ ide o štýl interiéru, majitelia snívali o jednoduchom nadčasovom vzhľade a prírodných materiáloch. Tie používajú Diana s Patríciou vo svojich realizáciách veľmi rady, a to nielen pre ich trvalú udržateľnosť. Diana preto navrhla neutrálny základ interiéru, do ktorého vniesla zemitú farebnú paletu najmä pomocou dekorácií a doplnkov nielen z dreva, ale aj zo sisalu, z juty či palmovej kôry.

biela kuchynská linka do L, digestor, drevená podlaha

Zaujímavým prvkom je aj obklad steny za linkou – biele obkladačky s kontrastným škárovaním sú uložené do tvaru stromčeka.
Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

A ako je jej zvykom, aj v tomto byte si dala záležať na osvetlení, ktoré vytvára viaceré svetelné vrstvy – základ tvoria bodové a stropné svietidlá, dopĺňajú ich nástenné a stojacie lampy cielene umiestnené v rôznych častiach bytu.

jedálenský kút s okrúhlym stolom, hnedými stoličkami a čiernym lustrom

TIP DO MALÉHO BYTU: Na prácu s osvetlením nepotrebujete veľa miesta, aj v malom priestore s ním však môžete dosiahnuť výrazný efekt. Zdroj: LÍVIA VARGOVČÁKOVÁ

Z menších priestorov väčšie. Ako?

Spojením obývačky a kuchyne vznikol vzdušnejší multifunkčný denný priestor. Na prirodzenom mieste – na rozhraní obývačky a kuchyne – situovala dizajnérka jedálenský stôl. Dve pôvodne oddelené miestnosti sa stali jednou aj v prípade hygienického zázemia. Kúpeľňa s toaletou  získala viac vzdušnosti. Materiálovo, farebne aj štýlom ju dizajnérka zladila so zvyškom bytu.

Prečítajte si tiež
S láskou k mestu, s obdivom k betónu. Elegantný trojizbák v širšom centre Bratislavy

Malý trojizbák v Košiciach

Kto tu býva: mladý manželský pár pracujúci v oblasti IT.

Nehnuteľnosť: menší trojizbový byt s plochou 54 m2 v paneláku na obľúbenom košickom sídlisku.

Návrh a realizácia: v tvorivej dvojici Diana Labošová a Patrícia Adamčíková je Dianinou úlohou dizajn, Patrícia sa stará o realizáciu.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Lívia Vargovčáková
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: malé byty prírodné interiéry prírodný štýl zariaďovanie malého bytu
Zdieľať článok

Diskusia