Zdroj: Matej Hakár

Moderné vidiecke bývanie Moniky a Mareka zladilo prácu a rodinu. Nič by na ňom nemenili

17. 04. 2023
Zdieľať

Sny o bývaní majú rôzne podoby. Aj architekti snívajú. Marek a Monika vedeli, ako chcú bývať. Chceli svoj sen zrealizovať, no rovnako ako nearchitekti sa báli, že nakoniec strávia najviac času v práci, nie doma. Tak si teda navrhli dom, ktorý to nedovolí...

Navrhli si bývanie sami (to sa architektom stáva :-)) tak, aby neskôr nedošlo ku kolízii nielen s ich snami, ale ani s každodenným životom ich rodiny, ktorú okrem mamy a otca architektov tvoria tri deti. Okrem potrieb rodiny sa do plánovania zamiešala aj práca. Tá dnes rodinnému životu často konkuruje. Monika a Marek však vonkoncom netúžili po tom, aby v ateliéri či kancelárii trávili viac času ako vo svojom dome. Dilemu mnohých vyriešili po svojom.

pohľad zhora na rodinný dom s terasou s tieniacimi plachtami

Návrh domu sa odvíjal od pozemku a prostredia, v ktorom sa nachádza. Architekti a majitelia sa inšpirovali tradičnou vidieckou architektúrou. Zdroj: Matej Hakár

Kvalita a pohoda v praxi, rodina na prvom mieste

Z domu urobili „showroom“ svojej architektonickej tvorby. Ako to funguje, keď je práca a rodina pod jednou strechou? „Áno, funguje to. Keď k nám príde klient, prevedieme ho celým domom, ukážeme mu praktickosť, funkčnosť a kvalitu jednotlivých prvkov, materiálov, technológií a on má hneď presnejšiu predstavu. Všetko je na jednom mieste, nie je potrebné sa nikam premiestňovať. Ušetrí nám to veľa času, ktorý tak môžeme venovať rodine. Snažíme sa ho všetok venovať deťom,“ tvrdia majitelia, architekti a rodičia Monika s Marekom.

08_matejhakar.com_07022_M2A1986

Architekti a majitelia by na svojom vysnívanom dome nič nezmenili. Zdroj: Matej Hakár

Čo sme teda videli, keď sme prišli k nim na návštevu? Privítal nás jednoduchý rodinný dom so sedlovou strechou, ktorý rešpektuje zelené okolie. Jeho príbeh sa začal, keď manželia dostali od otca pozemok po dedkovi, aby na ňom „stvorili svoj domov“. Návrh sa odvíjal od miesta, kde mal dom stáť, architekti sa snažili, aby vyzeral, že z neho vyrastá. Podarilo sa im to aj vďaka kontaktu s okolitou zeleňou a využitiu smrekovcových dosiek na fasáde. Aj keď to všetko znie celkom romanticky, typicky romantický gýč nám do oka nepadol.

noderná bielo-béžová obývačka s kuchyňou otvorená do krovu, ratanové svietidlá, kuchynský ostrov

„Máme radi, keď sa spojí tradícia s novým…“

Čisté línie domu sú inšpirované tradičnou architektúrou, takže pôsobia moderne, no nie chladne. „Máme radi, keď sa spojí tradícia s novým a vytvorí sa tak dokonalá súhra. Tradičná vidiecka architektúra je o rešpektovaní a prepojení s okolitým prostredím, využíva prírodné materiály a komunikuje s prírodou,“  hovoria Monika s Marekom.

obývačka s kuchyňou s východom na terasu

Priestor na prízemí dokonalo komunikuje s terasou a so záhradou. Zdroj: Matej Hakár

Interiér domu ich slová potvrdzuje na každom kroku. Víta nás veľa svetlého dreva na bielom podklade a ešte viac svetla, ktoré interiér zútulňuje. Tmavšiu časť farebného spektra reprezentujú čierne detaily. A či sa majitelia a architekti vedia vždy zhodnúť, keďže spolu nielen žijú, ale aj pracujú? „Keďže spolu pracujeme v jednom ateliéri, máme naozaj veľmi podobný vkus. Navzájom sa dopĺňame,“ prezradili.

obývačka otvorená do krovu, biela, svetlé drevo, rastliny

Denný priestor na prízemí je zaliaty svetlom. Efekt presvetlenia podporuje kombinácia bielej s bledým drevom. Zdroj: Matej Hakár

Klaustrofóbia nehrozí

Klaustrofóbia vám tu rozhodne nehrozí. Prízemie a podkrovie spolu komunikujú, prepájajú sa v mieste galérie, odkiaľ je výhľad na celú dennú časť. „Veľké zasklené plochy sú v dennej časti na prízemí, tým sme dosiahli maximálne presvetlenie a prepojenie interiéru s exteriérom. Tento priestor dokonalo komunikuje s terasou a so záhradou. To sú miesta, kde trávime najviac času s deťmi a rodinou,“ prezrádzajú architekti.

detská izba so sedením v okne a pochôdznou sieťou

Z galérie je prístupná aj pôchodzna sieť, ktorá prepája a zároveň presvetľuje jednotlivé priestory podlaží. Deti v nej trávia veľa času. Zdroj: Matej Hakár

Priestor bude rásť s deťmi

Do podkrovia sa vychádza po jednoramennom schodisku z detskej izby. Práve pohodlie najmenších obyvateľov bolo podľa domácich pri návrhu domu veľmi dôležité. „Deti sú pre nás na prvom mieste a v dome majú svoj unikátny priestor. Z galérie je prístupná aj pôchodzna sieť, ktorá prepája a zároveň presvetľuje jednotlivé priestory podlaží. Deti v nej trávia veľa času a v budúcnosti ju, veríme, budú využívať aj na relax. V podkroví majú svoju herňu a telocvičňu zároveň.

Prečítajte si tiež
Z rozpadnutej usadlosti so stodolou vznikol krásny vidiecky dom pre starších manželov

V budúcnosti sa premení na nočnú zónu a na prízemí pribudne veľký pracovný stôl pre školákov. Keď sa navrhuje bývanie pre rodinu s deťmi, je dôležité myslieť na to, aby sa detská izba vedela prispôsobiť ich veku a rástla s nimi, odporúčame napríklad rastúce stoličky, ktoré poslúžia v jedálni a neskôr aj pri písacom stole.“

detail bielej tieniacej plachty

Prehriatiu interiéru bráni terasa so zaujímavo riešenými tieniacimi plachtami a ľanové závesy. Zdroj: Matej Hakár

 Jednoduché riešenie prehrievania

Nielen v detskej izbe, ale na celom prízemí sú zasklené plochy, ktoré dokazujú, že majitelia architekti mysleli na praktickosť vo viacerých smeroch. Preslnenie im pomáha šetriť energiami rovnako ako kvalitné drevohliníkové okná s trojsklom. Prehriatiu bráni terasa so zaujímavo riešenými tieniacimi plachtami a ľanové závesy. Aj to dokazuje, že dom je taký, ako o ňom hovoria jeho majitelia a autori: „… jednoduchý, no pre nás zároveň veľmi premyslený a neobyčajný“ .

Prečítajte si tiež
Architekt navrhol pre svoju rodinu jednoduchý murovaný vidiecky dom zosúladený so záhradou. Ako udržal náklady na uzde?

Rodinný dom v Skalke nad Váhom

lokalita: Skalka nad Váhom

kto tu býva: architekti Monika a Marek Ivankovci + ich 3 deti

autori: Monmar ateliér manželov Ivankovcov,

 

obytná plocha: 113,33 m2

plocha pozemku: 2 435 m2

Text: Zuzana Kubalová
Foto: Matej Hakár
Zdroj: časopis Môj dom

 

Kategória: Návšteva
Tagy: detská izba drevo v interiéri otvorený priestor rodinný dom terasa
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia