Obed u Pascala Mourgua

19. 01. 2006
Zdieľať

Pozvanie na obed k Pascalovi Mourguovi prišlo vo chvíli, keď sme sedeli na jeho pohovke Lover. Zdobila brniansky Mobitex, na ktorom sa významný francúzsky dizajnér zúčastnil ako čestný hosť. Nevenovala som tejto ponuke veľkú pozornosť. Iste je to len zdvorilostná otázka a po návrate do Paríža upadne do zabudnutia. Niekde v kútiku duše však vo mne začal hlodať malý červíček. Bolo by úžasné vidieť na vlastné oči, ako býva osobnosť svetového dizajnu!

Milé prekvapenie nastalo vo chvíli, keď Pascal Mourgue toto pozvanie po návrate do Paríža zopakoval. Uverila som tomu však až vo chvíli, keď som tohto charizmatického muža uvidela trpezlivo čakať pod veľkým dáždnikom vedľa pozlátenej sochy Jany z Arku na ulici Rivoli.

Pascal Mourgue nebýva pri Invalidovni ako Jean-Paul Belmondo, ani pri Víťaznom oblúku ako Alain Delon. So svojou druhou ženou Ray obýva pôvabný starý dom na predmestí Montreuil. Má to množstvo výhod. Napríklad tiché prostredie, veľká záhrada a dostatok priestoru na sochársky ateliér, pre početné návštevy i na domček pre domáce zviera: kozičku Lili.

Pascal pracuje s nábytkárskymi firmami, ktoré sídlia mimo Paríža, a tak blízkosť metropoly priveľmi nepotrebuje. Napokon, zájsť autom na námestie Nation je otázkou piatich minút a odtiaľ je len pár zastávok k parížskej radnici. V čase dopravných kolapsov je Montreuil ideálnou kombináciou pružného spojenia s metropolou a pokojného bývania.

Rozhovory o práci


Obed u Pascala Mourgua

42182

Cestou domov Pascal hovoril o svojej práci. Pre známu francúzsku firmu Ligne Roset vzoruje nový úložný systém, ktorý by mal byť prístupný menej solventnej klientele. Firma ho bude ponúkať v tisícovke predajní na celej zemeguli a zväčší si tým svoj akčný rádius. Jej výrobky boli pôvodne určené pre vyšší stred. Skupina mladých zákazníkov napriek vekovému rozdielu Pascala Mourgua neobyčajne zaujíma. Nový systém bude mať svoju premiéru na januárovom parížskom salóne nábytku a projekt je práve vo fáze výroby prototypu. Pascal Mourgue musí v továrni neďaleko Lyonu na túto fázu dozerať a spoločne s konštruktérmi a spolumajiteľom firmy vymýšľať eventuálne zlepšenia.

Mať dobrého partnera v podobe konštruktéra, to je podľa Pascala Mourgua pre dizajnéra vari to najdôležitejšie. Spolupracuje aj s inými firmami, v súčasnosti dokonca s firmou v Turecku. Pascal Mourgue verí, že i Česká republika veľmi skoro ocení klady nového partnerstva. Sám by k tomu rád prispel tým, že v jednej českej sklárni chce dať vyvzorovať svoj sklenený objekt, niečo ako obojstrannú misu. Ak bude výsledná kalkulácia priaznivá, dostane sa výrobok do katalógu Ligne Roset, čo zaručuje zákazky a ďalšiu prácu pre zručných českých sklárov.


Obed u Pascala Mourgua

42184

Dom vo štvrti Montreuil

Medzitým sme dorazili na predmestie Montreuil. Tichá ulička, nijaká problémy s parkovaním, dokonalá idyla. Pretože som si dopredu nepredstavovala nič konkrétne, mohla som sa s plným nasadením dať unášať dojmami. Neobyčajnú atmosféru kazil len nepríjemný dážď a mimoriadna zima. Ešte minulú nedeľu Mourguovci obedovali na záhrade.

Dom je v takom stave, ako ho postavili. Žiadna modernizácia, všetko pôvodné a funkčné. Francúzi majú mimoriadny zmysel pre tradíciu a táto vlastnosť nechýba ani človeku, ktorý navrhuje naskrz moderný, minimalistický a krásny nábytok.

Interiér s atmosférou originálu


Obed u Pascala Mourgua

42178

Cez verandu sme vstúpili priamo do obývacieho priestoru. Tam na mňa čakala atmosféra pohody, taká príznačná pre všetky modely, ktorým Pascal Mourgue vdýchol život. Okrem nábytkových objektov tu boli, samozrejme, aj jeho svietidlá či koberec. To všetko by si však mohol kúpiť ktorýkoľvek zákazník firmy Ligne Roset. Autentický interiér Pascala Mourgua sa vyznačoval ešte niečím iným. Pretože je predovšetkým sochár a jeho žena maliarka a fotografka, nemohli tu chýbať originály z tejto oblasti, napr. egyptský pes, ktorý Pascala Mourgua dlhodobo inšpiruje, alebo veľkoplošný akt Ray. Obytný priestor je, samozrejme, nadimenzovaný na pobyt väčšieho počtu osôb, nestráca však intimitu ani pre menej užívateľov. Je to dané rozbitím posedení na niekoľko menších celkov.


Obed u Pascala Mourgua

42180

Za stolom

Rovnako veľkorysá je i obytná kuchyňa, zariadená, ako inak, predovšetkým vlastnými modelmi jej majiteľa a vyzdobená obrazom od Ray. Jedálenský stôl znesie väčší počet stravníkov, ale i v trojici poskytuje dostatok pohody, ktorá bola korunovaná vlastnými kulinárskymi výtvormi hostiteľky, čo je vo Francúzsku dosť vzácne. Obedovali sme pórový koláč, kuracie v pikantnej omáčke so zemiakmi v šupke a hlávkovým šalátom s francúzskym dresingom, neoddiskutovateľný syr a na záver jahodový koláč. Reč sa točila okolo Českej republiky a jej členstva v Európskej únii, ale aj okolo českých špecialít, ako sú marmelády či nakladané čierne orechy.

Prehliadka domu


Obed u Pascala Mourgua

42185

Po obede pokračovala prehliadka domu: vedľa obytného priestoru je malá kancelária s kozubom a izba pre hosťa s vlastnou kúpeľňou. Pôvabné točité schodisko vedie na poschodie, kde sú ďalšie spálne. Nepripadalo mi slušné do nich nakúkať, hoci sa tomu pani Ray nebránila. Hlavné prekvapenie prišlo nakoniec. Sochársky ateliér, ktorý ústi do druhej záhrady – átria. Pascal Mourgue sa tu môže do vôle dať unášať svojou fantáziou, ktorá ho najčastejšie zavedie do sveta exotických zvierat. Jednu skulptúru vytvoril dokonca na základe svojho sna.


Obed u Pascala Mourgua

42181

Vymedzený čas uplynul veľmi rýchlo. Ja som sa ponáhľala do Paríža, Pascal i Ray každý do vlastného ateliéru, hoci bola nedeľa. Zrazu mi pripadalo, že sa u nich cítim ako doma. Myslím, že po tomto zážitku by som Mourguovcov bez rozpakov pozvala i do svojho skromného panelového bytu. Ten pozitívny pocit z návštevy totiž nevyplynul z očakávaného dokonalého interiéru svetového profesionála, ale zo schopnosti ľudskej duše podeliť sa o svoj domov, ponúknuť niekomu prístrešie a dobré jedlo uprostred daždivého, nevľúdneho dňa. Prekrásne skulptúry a dokonalý nábytok boli len kulisou. V popredí deja stáli dvaja ľudia, Pascal a Ray, neobyčajne krásni a prostí vo svojej ľudskosti. Až k nim nabudúce prídem, donesiem namiesto svojho článku v časopise, oslavujúceho tvorcovu kreativitu, radšej pohár vlastnej marmelády.

Pascal Mourgue

Narodený 23. 11. 1943
Vzdelanie: École Boulle (sochárstvo), ENSAD Paríž (École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs)
Navrhuje interiérový nábytok, sklenené objekty, interiéry showroomov, venuje sa grafike, sochárstvu a štúdiám plachetníc.
Jeho práce nájdete v zbierkach Múzea dekoratívneho umenia v Paríži, vo FNAC-u, v Národnom múzeu moderného umenia, v Centre priemyselného dizajnu, v Centre Pompidou a v Cooper Hewitt Museum v New Yorku.
Spolupracoval s firmami Mobel Italia, Prisunic, Marcadet Mobilier, Vinco, Knoll, Fermob, Artelano, Roset, Toulemonde Bochart, Scrabat a Cassina.


Obed u Pascala Mourgua

42187

Najvýznamnejšie ocenenia:
1984 Tvorca roka na Parížskom salóne nábytku
1992 Grand prix za tvorbu mesta Paríž, parížsky Tvorca roka
1998 Prix du nombre d’or súčasného nábytku
2001 Ceny Point Rouge Best of the Best a If Product Design Award

Výstavy
1984 Chicago, Tokio, Tsukuba, 1985 Barcelona, Paríž, 1986 Carcassonne, 1987 Brusel, Bordeaux, Paríž. 1988 Londýn, Paríž, 1989 Tokio, New York, 1990 Los Angeles s VIA, 1991 Paríž, 1994 Paríž, Choisy-le Roi, 1997 Paríž, Boulogne-Billancour, Viedeň, Pau, Bejrút, Zürich, 1998 Saint Etienne, La Garde, Damask, Paríž, Bordeaux, Nice, Lyon, 1999 Moskva, 2001 Paríž.

Kategória: Dizajn Návšteva
Tagy: interiérový dizajn mourgue návšteva pascal mourgue
Zdieľať článok

Diskusia