Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Lacný a odolný jednopodlažný dom pre štvorčlennú rodinu postavili v orechovom háji u našich susedov

11. 01. 2022
Zdieľať

Orechový háj je bez pochýb krásne miesto na bývanie. Ak sa podarí navrhnúť a realizovať dom vhodný do tohto prostredia, potom je to úspech na druhú.

„Dom v orechovom háji“ od maďarských architektov zo štúdia KONKRET Studio vznikol harmonickou spoluprácou s investormi. Výsledkom je kompaktný a trvalo udržateľný domov pre rodinu, ktorý je zároveň jednoduchý, ale aj vzrušujúci. Stavba získala cenu Media Architecture Prize 2020 a cenu House of the Year Green Award 2020 v Maďarsku.

Prečítajte si tiež
Udržateľný malý dom na náročnom pozemku

Pozemok, na ktorom dnes stojí sympatický dom, sa skrýva medzi orechovým hájom a otvoreným poľom. Novostavba vznikla v zadnej časti dlhého pozemku, pričom v jeho prednej časti stojí starý sedliacky dom, typický pre túto lokalitu.

Jednopodlažný rodinný dom potiahnutý čiernou vlnitou bridlicou medzi orechmi

Lavička vedľa vchodu je zdedená po starých rodičoch. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Kvôli tomuto umiestneniu bolo potrebné cez pozemok popri ornej pôde viesť príjazdovú cestu. Umiestnenie stavby malo rôzne vplyvy na jej dizajn – určovalo polohu vchodu, umiestnenie a veľkosť otvorov. Výsledná kompozícia vytvára harmonickú atmosféru okolo domu i v ňom, pričom stavba dobre zapadá do tienistého prostredia orechových stromov.

Jednopodlažný rodinný dom potiahnutý čiernou vlnitou bridlicou medzi orechmi

Čierna, samočistiaca vlnitá vláknocementová bridlica pôsobí ako dokonalý kabát, ktorý zahaľuje celý dom. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Jasné predstavy a jedinečné návrhy

Keď klienti vedia, čo chcú a majú jasné predstavy o svojich potrebách, architektom sa pracuje omnoho lepšie. Štvorčlenná rodina mala budúce priestory domova dobre premyslené. Predstavovali si lacný, no odolný jednopodlažný dom s intenzívnym prepojením so záhradou.

Prečítajte si tiež
Rodinná drevostavba z udržateľných materiálov a plná svetla

Cieľom bola čo najmenšia podlahová plocha a chceli sa vyhnúť akýmkoľvek zbytočným prvkom. Výsledkom je čisté dispozičné riešenie, prísna priestorová organizácia a minimalizovaný, ale obývateľný priestor s praktickými a kompaktnými systémovými riešeniami.

Presklená drevená terasa v jednopodlažnom dome

Terasa. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Štvorec so šikmou strechou

Celá dispozícia je uzatvorená do jednoduchého objemu s asymetrickou šikmou strechou. Pevný štvorcový pôdorys poskytuje ideálne prepojenie medzi obývacou a súkromnou časťou. Pozdĺž severnej strany domu sú umiestnené spálne.

Jedáleň a detská izba pohľad z chodby

Pevný štvorcový pôdorys poskytuje ideálne prepojenie medzi obývacou a súkromnou časťou. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Denná zóna – obývačka, jedáleň a kuchyňa sú na juhu. Medzi oboma zónami sa nachádza vstupná os a pozdĺž celej steny sú vstavané skrine. Kuchyňa a obývacia izba s jedálňou sú od seba fyzicky oddelené, avšak majú silné vizuálne spojenie. Súčasťou dispozície je uzatvorený drevený box, ktorý obsahuje hosťovskú kúpeľňu a špajzu.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný dom s obývačkou medzi stromami

Leštený betón, omietnuté steny, dubový nábytok

Požiadavku jednoduchosti a pokojnej atmosféry architekti pretavili aj do zvolených materiálov. Leštená betónová podlaha a na bielo omietnuté steny zvýrazňujú dubový nábytok a rodinné „relikvie“, ako sú zreštaurovaný žltý príborník, lavička vedľa vchodu zdedená po starých rodičoch; šatník, ktorý určuje tón rodičovskej spálne; konferenčný stolík, ktorý bol kedysi kufrom a rôzne ručne vyrobené textílie.

Obývačka v prízemnom dome v šedej so žltými doplnkami

Leštená betónová podlaha a na bielo omietnuté steny zvýrazňujú dubový nábytok a rôzne detaily, ako je napríklad zreštaurovaný žltý príborník. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Dokonalý kabát? Vlnitá bridlica

„Nájdenie vhodného náteru pre dom bolo jednou z kľúčových častí procesu plánovania. Čierna, samočistiaca vlnitá vláknocementová bridlica pôsobí ako dokonalý kabát, ktorý zahaľuje celý objem. Vybrali sme ju kvôli praktickosti, jednoduchosti a robustnému charakteru. Použitie tohto materiálu je neobvyklou voľbou na obytných budovách, pričom je to ideálny materiál vzhľadom na požadovanú komplexnosť.

Jednopodlažný rodinný dom potiahnutý čiernou vlnitou bridlicou

Dva výrezy z kubickej formy sú obložené smrekovcovými lamelami a zjemňujú drsnú industriálnu charakteristiku čierneho krytu. Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Na dome má dvojakú úlohu – funguje ako materiál strešnej krytiny a zároveň ako zateplený fasádny kryt. Využitie tohto materiálu pridalo do dizajnu ďalšie vrstvy, ako napríklad homogénny vzhľad či vlnitý vodotesný povrch, ktorý umožňuje odvodnenie namiesto aplikácie odkvapov,“ vysvetľujú architekti z KONKRET Studia. Jedinými miestami, kde je škrupina domu prerušená, sú krytý vchod a terasa obývačky. Dva výrezy z kubickej formy sú obložené smrekovcovými lamelami a zjemňujú drsnú industriálnu charakteristiku čierneho krytu.

Jednopodlažný rodinný dom potiahnutý čiernou vlnitou bridlicou medzi orechmi

Pozemok, na ktorom dnes stojí sympatický dom, sa skrýva medzi orechovým hájom a otvoreným poľom Zdroj: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Dom v orechovom háji

architektonický ateliér: KONKRET Studio

autori: Balogh Csaba, Deigner Ágnes, Sirokai Levente, Sónicz Péter,
Tatár-Gönczi Orsolya

lokalita: Üllő, Maďarsko

realizácia: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Sirokai Levente, Ancza Krisztina

Kategória: Návšteva
Tagy: jednopodlažné domy minimalizmus novostavby presklené fasády rodinný dom šikmé strechy
Zdieľať článok

Diskusia