Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Rozsiahly vidiecky dom s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Ako to architekti dosiahli?

19. 09. 2021
Zdieľať

Bassano del Grappa v talianskom regióne Benátsko má významnú históriu a veľmi príjemné okolie. Architekt Dario Scanavacca v tejto oblasti navrhol vidiecke sídlo v tvare písmena U. Vytvára tak dokonalé súkromie a pohodlie pre domácich i hostí.

Jedno rameno tvorí bazén, ostatné dve ramená sú na seba kolmé jednopodlažné stavby oblečené do tmavého dreva a skla. Nádvorie, ktoré vzniklo uprostred tohto priestoru, je vyvýšené a ponúka dokonalý výhľad na okolitú prírodu.

Vidiecke sídlo v Taliansku

Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Vďaka  zvolenému tvaru a fasáde zapadá moderná budova do poľnohospodárskej krajiny medzi kopcami neďaleko historického centra mesta bez rušivých momentov. Obytné zväzky novostavby sú na seba kolmé a obe majú plochú naklonenú strechu – avšak s iným sklonom. Severná časť domu je riešená ako hlavná denná zóna a v západnej časti je súkromný priestor na spanie.

Vidiecke sídlo v Taliansku

Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Severná a západná fasáda ako ochrana

Vďaka orientácii budovy na juhovýchod sa podarilo architektovi vtiahnuť do interiéru obytnej zóny tie najkrajšie výhľady. Celá jedna stena je preto presklená. Na hlavnú obytnú miestnosť nadväzuje terasa, ktorá poskytuje kontinuitu medzi interiérom a exteriérom a posilňuje prepojenie budovy so záhradou.

Prečítajte si tiež
Pôvodne vidiecky statok, neskôr škola a dnes vkusné bývanie na chalupe

Severná a západná fasáda pôsobia uzatvorene, majú len malé okná umiestnené v rôznych výškach. Chránia súkromie a zároveň vnášajú prirodzené svetlo do miestností. Dom chránia pred vetrom zo severu a prehrievaním v lete zo západu.

Vidiecke sídlo v Taliansku

Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Masívne drevo, celulózové vlákno, sádrovláknité panely

Autor návrhu Dario Scanavacca netají, že osobitnú pozornosť venoval konštrukčným aspektom. „Nosné steny pozostávajú z rámu z masívneho dreva so systémom nosníkov vyplneného celulózovým vláknom a vystuženého sadrovláknitými panelmi. Vonkajšia fasáda používa vetraný stenový systém z masívneho smrekovca, ktorý zaručuje výrazné úspory energie, akustické zlepšenie a ochranu pred živlami,“ vysvetľuje architekt.

Vidiecke sídlo v Taliansku

Zdroj: ds_A architettura Dario Scanavacca

Ako je riešené vykurovanie a chladenie domu?

Vykurovanie a chladenie domu je zabezpečené tepelným čerpadlom vzduch-vzduch, ktoré využíva horizontálnu geotermálnu energiu. V kombinácii s fotovoltaickým a solárnym tepelným systémom to výrazne znižuje prevádzkové náklady.

Prečítajte si tiež
Ako urobiť z malej chatky vidiecky dom na trvalé bývanie?

Za zmienku stojí fakt, že veľké okno orientované na juh je z veľmi tenkého hliníkového profilu a skla s nízkymi emisiami. Slnečné svetlo z okna je zárukou pohodlia v obývačke v zime, ale príjemne je tu aj v lete. Ako to autor dosiahol? Vďaka systému vonkajších filtračných závesov, ktoré chránia interiér pred slnečným žiarením počas horúcich dní.

Vidiecke sídlo v Taliansku

Zdroj: Tommy Ilai

Country house

Architektonický ateliér: ds_A architettura Dario Scanavacca

Autor: Dario Scanavacca

Lokalita: Bassano del Grappa, Taliansko

Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ds_A architettura Dario Scanavacca, Tommy Ilai

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra vidiecke domy záhradné bazény
Zdieľať článok

Diskusia