![Obývačka v dome v rade so stolom, stoličkami, knižnicou a machovým obrazom.](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2023/11/Dom-v-rade-3-768x512.jpg)
Veľkí cestovatelia žijú ako na nekonečnej dovolenke. To, čo vytvorili zo svojpomocne stavaného starého domu, berie dych
Radový dom, postavený svojpomocne v sedemdesiatych rokoch, prešiel kompletnou rekonštrukciou. Dnešní majitelia sú svetobežníci, ktorí oceňujú blízkosť letiska. Zo spálne naň dokonca dovidia.
Majitelia zdedeného trojpodlažného domu v Prahe lietajú pracovne niekoľkokrát mesačne doslova po celom svete. Napriek tomu, či práve preto sa rozhodli spolu s rodinou zakotviť doslova na dohľad od letiska. Aj keď starší dom spĺňal mnohé atribúty príjemného bývania – mal záhradu, predzáhradku, polozapustený suterén a najmä krásny výhľad do horskej krajiny, predsa len potreboval úpravy.
Autori rekonštrukcie z ateliéru No Architects navrhli stavbu zhruba z polovice vybúrať, prestavať a kompletne vybaviť infraštruktúrou 21. storočia. Vďaka týmto zmenám sa podarilo využiť jej obytný potenciál naplno.
Schodiskové zrkadlo
„Keď sme po prvýkrát navštívili dom, jeho chrbticu tvorilo jemne depresívne oceľové schodisko, zamurované v tmavom kúte domu. Začali sme tým, že sme ho vtiahli do obytného priestoru a v podlahe si vyrezali takzvané schodiskové zrkadlo. Tým sa schodisko presvetlilo a obývanie vertikálneho domu sa stalo vďaka novému priehľadu viac spoločenskou záležitosťou, než umožňovali pôvodné prísne oddelené podlažia,“ spomína na prvé pocity z pôvodného domu architekt Jakub Filip Novák.
Nebolo to úplne jednoduché, pretože podlahové konštrukcie tvoria hurdiskové stropy, realizované v 70. rokoch osobne svojimi obyvateľmi. Nakoniec celá stavba bola zhotovená svojpomocne,“ dopĺňa.
Pôvodne bolo v dome tmavé oceľové schodisko. Po rekonštrukcii vznikol presný opak, schodisko je drevené a presvetlené. Zdroj: Studio Flusser
Dvojnásobná kontrola statika
Práve kvôli faktu, že dom kedysi postavili svojpomocne, bolo pri rekonštrukcii potrebné spolu so statikom preveriť každý krok dvakrát, aby sa architekti ani domáci nedočkali nepríjemných prekvapení a predišli rizikám úrazu. Museli myslieť aj na možnosť, že v minulosti murári-laici niečo podcenili.
Autori premeny hovoria skôr o rehabilitácii domu ako o jeho rekonštrukcii. Tá okrem stuženia domu zahŕňala aj kompletnú výmenu vnútornej infraštruktúry vrátane úprav elektro prípojky, výmeny okien, zateplenia fasád. Nevyhnutnosťou sa ukázala tiež demolácia terasy a postavenie novej. Pokračovať môžeme prestavbou strechy a výmenou všetkých povrchov.
Na hranici statikovej odvahy
Najväčší vplyv na samotnú funkciu bývania má však premena dispozície.
„Niektoré miestnosti sme presunuli na opačné strany domu, kuchyňu sme prepojili s obytným priestorom a schodiskom súčasne otvorom v nosnej stene na samej hranici statikovej odvahy. Interiér sme nakoniec dotvorili tak, ako sme zvyknutí – aby bol pre domácich krásny a aby sa im tu žilo ako na jednej nekonečnej dovolenke,“ dopĺňa hlavný architekt.
Prízemiu dominuje veľký otvorený priestor, ktorý spája obývačku, jedáleň, kuchyňu i prístup k schodisku.
Rekonštrukcia trojpodlažnej stavby zo 70. rokov pre rodinu svetobežníkov
Ateliér: Štúdio No Architects, noarchitects.cz
Autori: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Petra Doudová, Ing. arch. Barbora Jelínek
Zastavaná plocha: 110 m2
Hrubá podlahová plocha: 318 m2
Úžitková plocha: 238 m2
Realizácia: 2022
Materiály: keramická dlažba a obklady, betónová stierka, dubové podlahy, lakované MDF dosky, dubová dyha, masív – stolárske výrobky
- Po vstupe do vnútra by nik nepovedal, že dom stojí na mieste od 70. rokov.
- Veľká rekonštrukcia priviedla dom do 21. storočia.
- Dominantou schodiska je drevené obloženie s podsvietením.
- Pôvodná terasa domu musela byť zbúraná. Teraz miesto nej stojí nová.
- Prízemiu dominuje veľký otvorený priestor, ktorý spája obývačku, jedáleň, kuchyňu i prístup k schodisku.
- Lavica pod oknom v obývačke priam pozýva sadnúť si na ňu a zapozerať sa d prírody navôkol.
- Machový obraz uprostred veľkej knižnice dodáva priestoru farbu aj prírodný nádych.
- Kuchynskú linku tvorí kombinácia tmavo morenej dubovej dyhy a lesklých bielych skriniek.
- Kuchynskú linku tvorí kombinácia tmavo morenej dubovej dyhy a lesklých bielych skriniek.
- Zrkadlo vo vstupnej chodbe priestor opticky zväčšuje a zaujímavo sa hrá so vzorom Chevron na podlahe.
- Po pravej strane vo vstupnej chodbe sa nachádza toaleta a úložný priestor.
- Pôvodne bolo v dome tmavé oceľové schodisko. Po rekonštrukcii vznikol presný opak, schodisko je drevené a presvetlené.
- Laserom rezané kúpeľňové skrinky v sebe ukrývajú odkaz na orientálny štýl.
- K domu patrí balkón, terasa, dvor i predzáhradka.
- Päťdesiatročný dom dnes vyzerá ako novostavba.
- Pôdorys suterénu.
- Pôdorys prízemia.
- Pôdorys prvého poschodia.
- Pôdoroys druhého poschodia.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser
Zdroj: LINKA.NEWS