Moderná kuchyňa s kuchynskou linkou a jedálenským stolom.

Toto sme pred vstupom dovnútra nečakali. Svojpomocne zariadený byt nás prekvapoval na každom kroku

Galéria (16)
Zdroj: Miro Pochyba
15. 11. 2023
Zdieľať

Nakukli sme do bytu jedného z vás – našich čitateľov. Je minimalistický a premyslený do posledného detailu. Majiteľ ho riešil svojpomocne.

V redakčnej pošte nám pristál mail: „… inšpiroval ma kamarát, ktorému ste kedysi do časopisu Môj dom fotili byt. Povedal som si, že by Vás mohol zaujať aj ten môj. Dokončil som ho len nedávno.“

Z holobytu, ako písal, vytvoril s asistenciou dizajnérky a zručných remeselníkov zaujímavé, moderné, ale pritom nadčasové bývanie. Sám s otcom v novostavbe vysekával elektrinu skoro dva mesiace.

Prekvapenie po vstupe

Prvý pocit po vstupe do bytu Paľa – ako sa nám predstavil náš čitateľ – sa opisuje ťažko. Je to moment prekvapenia v zmysle, čo bude ďalej. Možno hneď neviete, kam ísť, ale o pár krokov sa otvára celá dispozícia, v ktorej zohrávajú veľkú úlohu tri základné materiály a zrkadlá v rôznych podobách ako na dlani.

Vpravo od vstupnej zóny je hlavná miestnosť – kuchyňa spojená s obývačkou. Hneď oproti vchodu sú dve kúpeľne, jedna domáca, druhá pre hostí. Keď zahnete doľava, môžete pokračovať do jednej z dvoch detských izieb a do spálne rodičov.

Pohľad z chodby do viacerých miestností cez otvorené dvere.

V chodbe nás oslovila soška od španielskeho umelca Miguela Guía. Je to výzva odložiť mobily a venovať sa sebe navzájom, hovorí majiteľ. Zdroj: Miro Pochyba

Vyššia kvalita bývania

„Tento byt – najväčší v bytovke – sme kupovali s tým, že chceme vyššiu kvalitu bývania. Namiesto parkiet máme v celom byte zavoskovanú liatu polyuretánovú podlahu, ktorá je na dotyk príjemná, a pritom veľmi odolná. Namiesto radiátora v obývačke, ktorý kazil efekt a cez veľkoformátové presklenie bol viditeľný aj zvonku, som zvolil konvektor zabudovaný do podlahy,“ vysvetľuje majiteľ bytu priebeh úprav.

Kuchynská časť dennej zóny pridáva do interiéru teplo vďaka použitiu tmavého vzorovaného dreva – dýh (Cinnamon Triba), ktoré sú v prirodzenej neopracovanej podobe. Chlad minimalizmu zjemňuje vrstvenie textílií. Antracitové závesy, jednoduché biele záclony, dekoračné vankúše v hnedej a sivej.

Prečítajte si tiež
Páčia sa vám nepreplnené izby, ale minimalizmus pôsobí príliš chladno? Riešením môže byť tento dizajn

Stolárske umenie sa nekončí pri kuchynskej linke. Presúva sa do oboch kúpeľní, kde šikovne ukrýva úložné priestory, a pokračuje ďalej do chodby.

Na tomto mieste som tušila prekvapenie. Drevená stena totiž evidentne tvorila box, kde je niečo ukryté. Okrem dvoch kúpeľní a úložného priestoru sa v nej skrývajú aj dvere do šatníka, ktorý má aj funkciu pracovne. Ani tu nechýba veľké zrkadlo a – čo nie je časté – šatník má vlastné okno.

Šatník, slúžiaci aj ako pracovňa.

Šatník neďaleko vchodu je riešený ako samostatná miestnosť, ktorá slúži aj ako pracovňa. Zdroj: Miro Pochyba

Dvere po strop

Majiteľ bytu netají, že po dizajne šiel priamo a bez debát: „Mám čo-to napozerané, vybral som si, čo naozaj chcem. Z pôvodnej podoby som vybúral dvere, ktoré zbytočne hatili priestor. Ďalšiu prácu znamenalo stvárnenie predstavy dverí až po strop.“

Prečítajte si tiež
Nekonvenčný byt v Prahe je plný zákutí a tajomstiev. Neuveríte, čo všetko doň jeho majiteľka ukryla

Špeciálnu úlohu v byte zohrávajú svietidlá. Plnia nielen funkčnú, ale aj dekoratívnu úlohu a vďaka nastaveniu odtieňov či intenzity si vyberiete osvetlenie pre aktuálnu situáciu. V noci oceníte LED pásy naspodku stien, ktoré majú senzory na mikrovlny vytvorené pohybom. Čo to znamená? Že stačí urobiť krok potme a automaticky vám ukážu cestu ďalej.

Pohľad z kuchyne na chodbu so zrkadlovou stenou.

Zrkadlá sú všade, aby zväčšili priestor a odrážali svetlo. Farebnosť do bytu vnášajú diela Romana Lazara v štýle outsider art. Zdroj: Miro Pochyba

Outsider art

Rodičovská spálňa dizajnovo nadväzuje na základné prvky bytu: cementovú stierku, sivú textíliu (rovnakú na gauči, stoličkách v kuchyni i na posteli a jej záhlaví, širokom na celú stenu) a dyhu z tmavšieho dreva s výrazným vzorom. Celý byt by nemal dušu bez silnej energie, ktorá vychádza z umeleckých diel Romana Lazara, známeho autora štýlu outsider art. Sú také intenzívne, že každý doplnok by bol navyše.

Prečítajte si tiež
Zväčšením lodžie získal byt v Bratislave veľkorysú terasu. Do nového dizajnu ukryli i odkaz na jeho vek

Vonkajšia terasa je plne prispôsobená na oddych a úľavu od každodenných povinností. Preto sa pár rozhodol investovať aj do outdoorovej podlahy. Vybrali si umelý trávnik z Holandska, ktorý je nielen príjemný na bosé chodidlá, ale aj praktický – nepotrebuje žiadnu údržbu, mal by dlhšie vydržať a vzhľadom pripomína reálny trávnik.

Časť terasy so závesnou sedačkou a sochou sediaceho psa.

Osviežením terasy je umelý trávnik z Holandska. Je príjemný a praktický. Zdroj: Miro Pochyba

Detský svet

Dievčatká vo veku dva a štyri roky majú svoj vlastný svet v dvoch izbách kúsok od rodičovskej spálne. Dnes jedna slúži na spanie, druhá na hranie a kreslenie. Menšia zahŕňa postieľky a uzatvorený úložný systém, druhá poschodový domček. Naspodku je ležovisko so zabudovaným PS5 a televízorom, hore malá herňa s kuchynkou. Tam sa dostanú buď po schodoch s úložným priestorom, alebo po naklonenej rovine s lezeckými kameňmi.

Dievčenská izba s dvoma posteľami a hračkami.

Postele, zladené zo zvyškom detskej izby, dopĺňajú dojem malého kráľovstva pre princezné. Zdroj: Miro Pochyba

Detaily, ktoré len tak neuvidíte

Ako to už býva, pri každom projekte sa objavia aj problémy. V tomto prípade ním boli veľkoformátové obklady do kúpeľne objednané z Talianska. Mali totiž formát 270 cm/120 cm. Nedali sa sem dostať ani žeriavom, takže museli byť zrezané. Zároveň však lícujú škáru medzi dreveným obložením nad toaletou.

Prečítajte si tiež
Zrkadlový ostrovček, atypový nábytok a netradičný tvar spálne. Toto rozhodne nie je tuctový byt!

Možno sa to v rámci celého bytu zdá ako minimum, ale bez zrkadiel by tento byt nebol taký, aký je. Sú všade, aby zväčšili priestor, ukázali okolie, aby sa mohli domáci presvedčiť o tom, že vyzerajú dobre. To v kúpeľni pre hostí je spolu s umývadlom pochúťkou pre fajnšmekrov. Cez oblé zrkadlo prechádza vodovodná batéria a umývadlo nezvyčajného tvaru veľkej vázy má odtok v podlahe.

Netradične riešené umývadlo v hosťovskej kúpeľni.

Cez oblé zrkadlo prechádza vodovodná batéria a atypické umývadlo má odtok v podlahe. Zdroj: Miro Pochyba

Čo nás ešte prekvapilo?

  • Dvere. Skryté zárubne sú dnes už bežné, ale kľučky s integrovaným zamykaním v tomto vyhotovení sú fakt minimalistické. Nehovoriac o vypínačoch a zásuvkách z ocele.
  • Byt nemal žiadne sokle! „Namiesto soklov som aj vzhľadom na dvere zvolil zatretie spodnej časti odolnou umývateľnou a chrániacou keramickou farbou.
  • Bronzová soška od španielskeho umelca Miguela Guía, ktorá nám padla do oka, keď sme sa lúčili. Zobrazuje muža v kapucni a s mobilom v ruke.  „Táto dekorácia je pre nás výzva, že na tomto mieste máme odložiť mobily a doma sa venovať sebe navzájom,“ dopĺňa majiteľ bytu Paľo.
Detail na sochu muža s mobilom od umelca Miguela Guíu.

Muž v kapucni s mobilom v ruke od španielskeho umelca Miguela Guía. Zdroj: Miro Pochyba

Dizajnový byt nášho čitateľa v Nuppu

Pavol kúpil veľký byt v jednej z novostavieb v bratislavskom komplexe Nuppu. Svojpomocne ho upravil podľa vlastných predstáv.

Podlahová plocha: 115 m2 – byt 100 m2, terasa 15 m2)
Lokalita: Bratislava
Realizácia interiéru: 2022
Dĺžka úpravy: 6 mesiacov
Autor obrazov: Mgr. Roman Lazar
Kto tu býva: Mladý pár s dvoma malými dievčatkami vo veku dva a štyri roky.

Po rozšírení rodiny a ťažkých skúškach v období pandémie, ktoré strávili v dvojizbovom byte, začali uvažovať o novom bývaní. Najskôr o dome v Malinove, kde mal Pavol pozemok, vybavené stavebné povolenie na dom i firmu, ktorá ho mala stavať, ale nakoniec zvíťazil byt. Je praktickejší, pretože takto majú všetko poruke. Navyše veľkosť tohto bytu je porovnateľná s veľkosťou domu, ktorý mali najskôr stavať. Pochvaľujú si aj lokalitu, na ktorú sa pozerajú z nadhľadu – z 5. poschodia.

Novostavby v rozvíjajúcej sa časti Bratislavy ukrývajú ihriská pre rôzne vekové kategórie, posedenie, dokonca aj vonkajší gril. Majú blízko do práce a v blízkom okolí býva rodina, s ktorou sa často stretávajú.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Miro pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: byty v Bratislave bývanie na Slovensku svojpomocne zariaďovanie bytu
Zdieľať článok
4 videonávody, ako si uviazať cesnakZáhrada

4 videonávody, ako si uviazať cesnak

Ako urobiť sokel na domeDom z tehly

Ako urobiť sokel na dome

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?Dom z tehly

Betónovanie v zime: pri akej teplote sa to ešte dá?

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Diskusia