Tento loft rozhodne nie je pre romantické duše. Nadšení architekti v ňom nechali schody ako do bazéna i malú dávku irónie
Bývalý industriálny priestor dostal nové praktické využitie. Menšia rozloha umožnila z neho vytvoriť príjemné bývanie s charakterom rodinného domu. Dizajnérov zo štúdia Atelierzero povzbudil jedinečný objekt natoľko, že pri jeho zariaďovaní neváhali uplatniť zdravú dávku irónie.
Osídlenie nebytového priestoru sa pravdepodobne naplno stretlo s predstavami jeho nekonvenčných majiteľov. Prispel k tomu aj urbanistický vývoj Milána a preklasifikovanie určitých zón na rezidenčné. Vybraná nehnuteľnosť pôvodne slúžila pre skladové účely.
Všetko v potrebnej miere
Obdĺžnikový pôdorys s východom do budúceho malého dvora so zeleňou, adekvátna výška stropov a ďalšie vlastnosti interiéru si rýchlo získali všetky sympatie. Cieľom kompletnej rekonštrukcie bolo zachovať pôvodné prvky i zdôrazniť v minulosti použité materiály.
Noví majitelia nevyužili zaužívané postupy pri renovácii loftov a dominanciu jedného priestoru s variabilitou jeho využitia. Vyjadrili však záujem o vysoko personalizovaný domov, a to ako z hľadiska usporiadania dispozície, tak i kritérií na dizajnové riešenie interiéru.
Rozdelenie spoločného priestoru na niekoľko menších sa nezaobišlo bez dômyselnej úvahy, ako bude bývalý sklad fungovať pri každodennej bežnej prevádzke. Nápad uplatniť enfiládu sa vzhľadom na dlhý a úzky pôdorys ukázal ako najlepší. Jednotlivé miestnosti sú radené v priamom slede za sebou.
Absencia okien premenená na výhodu
Priehľad cez dvere naprieč celou stavbou príjemne svetelne dramatizujú strešné otvory rozdielnych formátov. Do objektu sa vchádza zľava cez halu priamo z ulice. Oproti vstupu je umiestnená práčovňa, ktorá priamo susedí s kúpeľňou vybavenou sprchovým kútom a WC. Jednoduché biele dvere ozvláštňujú svetlíkové okná geometrických tvarov v modrom rámovaní. Bližšej pozornosti neunikne ani voľne opreté asymetrické predsieňové zrkadlo.
Zľava ukončuje dispozíciu priestrannejšia hosťovská izba, primárne využívaná ako štúdio, ktorá má ako jediná vlastné okno. Teda okrem jadra domácnosti s kuchyňou a jedálňou, kde okenný pás s dverami prepája interiér s exteriérovým posedením v obklopení bohatej zelene
Zmes materiálov pastvou pre oči
Kombinácia modrej minimalistickej kuchynskej linky a béžového úložného nábytku v jedálenskej časti tvoria farebne originálny celok. Kuchynský ostrov so zabudovaným plynovým sporákom upozorňuje na seba čiernou kamennou doskou s bielym žilkovaním.
Priznaná železná stropná konštrukcia dekoratívne dotvára nevšedne poňatý priestor. Svetlá kamenná doska jedálenského stola kontrastuje s tmavým ostrovom. Bezkonkurenčne sa to však darí aj kryštálovému lustru a industriálnym svietidlám, ktoré tvoria nevšednú kombináciu.
Obývacia izbu od kuchyne oddeľujú veľkoformátové oceľové posuvné dvere s patinou hrdze. Na pôvod stavby v nej odkazuje priznaná tehlová stena s fragmentami omietky a železný trám. Sedacia súprava, koberec a stena v odtieňoch modrej majú stelesňovať zónu oddychu.
V mezaníne s prístupom cez červený rebrík ako v bazéne sa nachádza spálňa. Z troch strán ju ohraničuje stena a z prednej časti ťažký nepriehľadný záves v príbuznom odtieni modrej. Pod priestorom spálne vzniklo dostatok miesta na samostatný šatník na mieru a vlastnú kúpeľňu.
Neprehliadnuteľný dizajnérsky rukopis
Podľa slov dizajnérov sa pri tvorbe interiéru sústredili na vytvorenie jedinečných priestorov pomocou výberu materiálov, farieb a povrchových úprav. Výsledkom je dizajnovo hodnotné prostredie.
Uplatnený princíp je čitateľný aj na podlahe. Popri zachovanej betónovej podlahe, ktorou majitelia vyjadrujú rešpekt k histórii lokality, sa vyskytuje naraz vedľa seba terazzo, linoleum a živicová podlaha. Funkcia priestorov sa dá navzájom odlíšiť aj takto prehľadne.
Loft DE
Architekti: Atelierzero
Lokalita: Miláno, Taliansko
Rozloha: 110 m2
Realizácia: 2023
Text: Katarína Mácová
Foto: Francesco Dolfo