Zasnežená ružová chalupa s dvorom.

Zdevastovaný statok so zlou statikou opravovali 40 rokov. Tradičná chalupa dnes ponúka útulný interiér a perfektný relax

Galéria (15)
Zdroj: Amazing Places
14. 02. 2024
Zdieľať

Růžová chalupa u Šimánků je dôkazom toho, že staré objekty si zaslúžia rekonštrukciu, hoci môže trvať niekoľko desiatok rokov. V tomto prípade 40. Len ťažko uveriť tomu, že súčasná majiteľka chalupu v detstve príliš neobľubovala. Dnes to tu, naopak, miluje a skvele si pri zveľaďovaní oddýchne. Z novostavby s chrómom a so sklom, kde s manželom a deťmi bývali, prešla do starej chalupy s červotočom. A zvykla si.

Rodina dobrodruhov – tak by sa pokojne mohli nazvať. Lenkin manžel Leoš je známy český cestovateľ, má vlastné vydavateľstvo a o svojich cestách vydáva aj cestopisy s fotografiami. Kedysi spolu precestovali kus sveta, navštívili odľahlé kúty Aljašky či Pacifiku a zažili drsnú kanadskú divočinu. Nakoniec sa usadili v romantickom Podkrkonoší, kde po rodičoch prevzali historický statok so záhradou plnou ruží a kvetín a dnes ho prevádzkujú ako penzión.

 „Keď mal Leoš plné zuby cestovania, tešila som sa, že si doma začnem užívať. A vtedy prišli rodičia s tým, že mi posunú chalupu,“ začína našu návštevu majiteľka Lenka Šimánková a priznáva, že chvíľu ponuku dokonca odmietala. Nakoniec ju presvedčila mamina neoblomnosť. A urobila dobre, pretože sa do chalupy približne po polroku zamilovala a absolútne ju pohltila. Túto lásku a oddanosť vidno aj v realizácii rekonštrukcie, zariadení a na každom kroku.

Pohľad do obývačky spojeniej s kuchyňou vo vidieckom štýle.

V dennej miestnosti už na prvý pohľad vidno nežnú ruku majiteľky. Prírodné materiály aj vzor použitých textílií sú typické chalupárske. Všimnite si, že aj do takého interiéru môžu ladiť umne vybrané moderné obrazy. Zdroj: Amazing Places

Nekonečná rekonštrukcia

Lenkini rodičia kúpili statok v roku 1974 od svojej tety Anny. Bol vo veľmi zlom stave. Museli sa preto pustiť do náročnej rekonštrukcie, ktorá nakoniec trvala neuveriteľných 40 rokov. Chalupa je pamiatkovo chránená a samotní pamiatkari ohodnotili rekonštrukciu ako veľmi vydarenú, i keď podľa majiteľky to vôbec nebolo jednoduché.

Prečítajte si tiež
Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

Pri rekonštrukcii sa podarilo zachovať veľa pôvodných prvkov – od bobrovky na streche cez špaletové okná, zdobenú fasádu až po kamenné zárubne z pieskovca, ktorý sa ťažil v blízkom lome. Vstupné dvere vyrobil stolár na mieru s prihliadnutím na zachovanie autentickosti minulých čias. Nová je aj podlaha. Na prízemí je to najmä z praktických dôvodov dlažba, na poschodí je položená masívna drevená podlaha. Na mieru je urobené aj točité schodisko, ktoré spája poschodie so spálňou v podkroví.

Interiér v Ružovej chalupe s dverami.

Na tomto zábere výborne vidno výšku pôvodných dverí. Vpredu sú nové, vzadu pôvodné. Zdroj: Amazing Places

Fasáda je kombináciou oranžovej a bielej, čo nadväzuje na vzhľad zo 70. rokov 20. storočia. Chalupa je kamenná, z chlievov urobili Lenkini rodičia obytné priestory. V podkroví, kde bol senník, urobili apartmány. Nad bývalými chlievmi v zadnej časti vznikol aj mezonetový byt, ktorý je dnes už súčasťou penziónu a dostať sa doň dá i vonkajším schodiskom. Predtým slúžil Lenkiným rodičom, neskôr si v záhrade postavili bezbariérovú drevostavbu.

Pohľad na oranžovú fasádu chalupy s cencúľmi.

Hoci je dnes fasáda oranžovo-biela, stavbu miestni poznali ako Růžovú chalupu u Floriána, postavenú v roku 1857. Zdroj: Amazing Places

Problémy ich neodradili

Statika nebola vôbec priaznivá a jednu stenu museli vystužiť železom. Tých výziev však bolo oveľa viac. „Keďže bola hospodárska časť nasiaknutá močom, dali sme vytiahnuť vodorovnú izoláciu pozdĺž kamenných múrov a primurovali sme priečky,“ hovorí Lenka. Veľkou výhodou bolo aj to, že Lenkina mama vyštudovala stavebnú priemyslovku, a tak mala na rekonštrukciu nielen cit, ale aj potrebné znalosti.

Prečítajte si tiež
K neobývateľnej ruine pri Štiavnici sa presekávali dva týždne. Dnes je z nej útulná chalupa s nádhernými výhľadmi na okolie

Chalupa tak prešla kvalitnou rekonštrukciou, až nakoniec dostala množstvo nových vecí. Majitelia sa rozhodli vybudovať oázu pokoja, kde nechýba kúsok moderného sveta v podobe sauny či fínskej vane – kúpacieho suda pre šesť ľudí. Okrem toho sa im podarilo do objektu zahrnúť i bazén a priam šalamúnsky ho umiestnili do starej stodoly. Pamiatkari im totiž vonkajší bazén nepovolili.

Pohľad na bazén pod strechou stodoly.

Majiteľom kamennej chalupy sa podarilo do objektu zahrnúť i bazén, ktorý priam šalamúnsky umiestnili do starej stodoly. Vonkajší bazén im totiž nepovolili. Nápad nakoniec ocenili aj oni. Zdroj: Amazing Places

Sklenenú strechu nad bazénom dali urobiť špecializovanej firme, ktorá robila aj sklenenú strechu na jednom kostole v Orlických horách. Nápad so starou stodolou a s celkovou realizáciou nakoniec pamiatkari ocenili a majitelia zaň dostali aj pochvalu. Napokon, ako za celú rekonštrukciu.

Pohľad cez dvere do spálne s manželskou posteľou a konárom s ozdobami.

Majitelia chalupu vyladili do posledného detailu, dispozične tu však nič nemenili. Priestory zrekonštruovali, vyšperkovali doplnkami a vybavením. Zdroj: Amazing Places

Kus histórie v mestečku Rtyně v Podkrkonoší

Kedysi to bola Růžová chalupa u Floriána, postavená v roku 1857. Po smrti pôvodného statkára bol objekt niekoľko rokov neobývaný. Neskôr ho kúpili súrodenci Volhejnovci a hospodárili v ňom do polovice minulého storočia. Po smrti hospodára sa do chalupy nasťahovala Anna Prokopová a starala sa o pani Volhejnovú po zvyšok jej života.

Prečítajte si tiež
Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka

Chalupu chcela pôvodne majiteľka odkázať miestnej farnosti, za minulého režimu to však nebolo možné, previedla ju teda na svoju opatrovateľku Annu Prokopovú – sestru Lenkinej babičky, ktorá sa v nej dožila 85 rokov. V roku 1974 odkúpili statok od svojej tety Lenkini rodičia, ktorí ju 40 rokov rekonštruovali. V roku 2015 odovzdali chalupu svojej dcére Lenke, ktorá zmenila názov na Růžová chalupa u Šimánků. Dnes ubytováva hostí.

Pohľad do jednej zo spální v chalupe so štyrmi drevenými posteľami

Aj izbu na spanie dopĺňajú moderné prvky. Všimnite si textilný obraz. Zdroj: Amazing Places

Ružová chalupa

Komu patrí? Statok kúpili v roku 1974 Lenkini rodičia od tety Anny. Lenka ho spolu s manželom cestovateľom premenila na oddychové miesto.
Úžitková plocha: 300 m2
Materiály: kamenné murivo, pálená škridla, omietka, drevo, repasované okná a dvere, doplnené replikami
Vykurovanie: plynový kotol, dve tepelné čerpadlá vzduch – voda, solárne panely na prípravu teplej vody do bazéna

Růžovú chalupu u Šimánků nájdete aj v ponuke unikátnych miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové možnosti nielen v Čechách, ale aj na Slovensku, v Rakúsku, Taliansku a najnovšie aj v Poľsku a na Bali.

www.amazingplaces.sk

Text: Martina Baumann
Redakčne upravila: Sabína Zavarská
Zdroj foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy drevo v interiéri rekonštrukcia chalupy vidiecky štýl
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej duchaUrob si sám

Chalúpka ako z rozprávky: Plynúce roky jej prospeli a citlivá premena vyzdvihla jej ducha

Diskusia