Budovy farmy prepojené chodníkmi lemovanými kvetinovou výsadbou

Z chátrajúcich budov z 19. storočia vznikla ekofarma. Ponúka pokoj a prírodu tým, čo ho potrebujú najviac

Galéria (30)
Zdroj: Lorenzo Zandri
29. 09. 2023
Zdieľať

Medzi staronové poklady anglického vidieka patrí ekofarma Wraxall Yard v Dorsete so súborom hospodárskych budov na ploche 100 hektárov. Miesto znovu ožilo citlivou rekonštrukciou a funguje nielen ako komunitné vzdelávacie centrum. Projekt od Clementine Blackemore Architects predstavuje ubytovanie s dotykom iného životného štýlu.

Mliečna farma s prítomnosťou stáda oviec je zasadená do malebného prírodného prostredia. Silný potenciál lokality podporil vieru, že nehnuteľnosť potrebuje kvalitnú obnovu a dobrý nápad ako zmysluplne otvoriť jej brány širokej verejnosti. Jednotlivé historické kamenné objekty so škridlovou strechou spolu disponujú rozlohou 800 metrov štvorcových.

Architektonicky úhľadné miesto

Usporiadanie areálu pozostáva z obdĺžnikového nádvoria s niekoľkými samostatnými ubytovacími jednotkami, na ktoré z južnej strany nadväzuje súvislý sled hospodárskych budov. Príjazdová cesta vedie priamo k budovám a ďalej sa vinie popri nich na menšie parkovisko.

Samostatne zostala stáť jedine stodola. Objekty navzájom prepájajú betónové chodníky, rovné alebo kľukaté. Po stranách ich bohato dekoruje výsadba v štýle anglickej záhrady. Farma pôsobí malebne a architektonicky úhľadne. Pri obnove sa pracovalo so zachovaným materiálom, pôvodný charakter nehnuteľnosti v detailoch nenarušili ani moderné prvky.

Farma v súčasnosti slúži na organizovanie workshopov, spoločných stretnutí, napríklad osamelých starších ľudí, ale aj ako dielňa. Prístup na vidiek ponúka aj ľuďom so zdravotným znevýhodnením, závislosťami alebo duševnými problémami.

Muž kráča cez široký priechod v jednej z budov spolu s chlapcom na vozíku.

Vďaka širokým prístupným priestorom je možný bezbariérový prístup naprieč celou nehnuteľnosťou. Zdroj: Emma Lewis

Starý vek múrov neodolal úprave

Kamenné múry z 19. storočia definujú vizuálnu stránku nehnuteľnosti spolu s novými priznanými drevenými trámami. Pozinkované odkvapy, prefabrikované preklady, drevené a kovové okná viacerých formátov sa zasluhujú o správny rustikálny výraz. Kombinácia drsnosti a hladkosti sa prejavuje typicky nielen v exteriéri. Hladké biely steny vo vnútri kontrastujú s priečnymi tehlovými s rôznou povrchovou úpravou či rafinovanými prvkami.

Prečítajte si tiež
Relax uprostred lesov. 200-ročná farma sa úplne zmenila. Jedáleň volajú skleník

Vysoké stropy s priehľadom do krovu, ideálne svetelné podmienky a úsporné zariadenie v prírodných tónoch sa podieľa na tvorbe harmonického prostredia. Priestory zjednocuje dokonale rovná liata tmavá betónová podlaha. Zelenosivé obloženie v dolnej časti vybraných miestností účelovo chráni steny od nárazov napríklad invalidnými vozíkmi.

Jedna zo spální na farme s bielou manželskou posteľiu, drevenou stoličkou a nočným stolíkom a zelenosivým obkladom v dolnej časti stien.

Kúpeľňa oddeľuje spálňu od izby pre deti. Zdroj: Emma Lewis

Hodnota v bezbariérovom prístupe

Architekti sa rozhodli pri rekonštrukcii farmy aplikovať v podstatnej miere pragmatický prístup. Uvedenie plánov do praxe sa nezaobišlo ani bez osvedčenej remeselnej zdatnosti. Vďaka veľkým a ľahko prístupným priestorom je možný plynulý bezbariérový pohyb naprieč celou nehnuteľnosťou. Ubytovanie preto radi vyhľadávajú rodiny s deťmi či hendikepovaní.

Prečítajte si tiež
Moderný vidiek nemusí kopírovať chalúpky. Dom na Morave rešpektuje potreby súčasnej rodiny aj tradíciu

Každá z piatich ubytovacích jednotiek obsahuje vlastnú kuchynku v nadčasovom dizajne z prírodných materiálov s antikorovou pracovnou doskou a s okrúhlym alebo oválnym jedálenským stolom. Komfort pri dlhšom pobyte zabezpečuje obývacia časť vybavená pohodlným sedacím nábytkom. Spálňu a izbu pre detských hostí dispozične delí od seba kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC.

Kuchyňa z prírodných materiálov s jedálenským stolom so stoličkami a zelenou sedačkou.

Každá z piatich ubytovacích jednotiek obsahuje vlastnú kuchynku v nadčasovom dizajne. Zdroj: Lorenzo Zandri

Spálne izolované od detských izieb

Ubytovacia jednotka číslo jeden je trojlôžková, druhá je štvorlôžková. Tretia je tiež štvorlôžková, ale s dvomi kúpeľňami, čo zhodne platí aj pre štvrté ubytovanie. Šiestimi lôžkami a dvoma kúpeľňami sa vyznačuje to piate, posledné. Prislúcha k nemu i vlastná terasa so sedením.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Orientácia priestorov smeruje do vnútorného dvora. Súkromie hostí chráni neformálne zoskupenie drevín odlišného vzrastu. Dizajn zariadenia vychádza v ústrety deťom rovnako ako hosťom so zdravotným postihnutým. Vypínače sú umiestnené v dostupnej výške a požiarne hlásiče sú vibračné kvôli nepočujúcim. Všetky postele sú výškovo nastaviteľné.

Farma víta hostí celoročne. O kvalitné tepelné podmienky sa stará drevovláknitá a korková izolácia. Stodola ponúka obľúbený kontakt s hospodárskymi zvieratami. Zázemie s budovami prepája s okolitou krajinou drevený chodník, iné cestičky otvárajú výhľady na lesné pasienky. Na pozemku bolo urobených množstvo environmentálnych opatrení. Patrí medzi ne aj udomácnenie divých včiel medonosných alebo princíp regeneratívneho poľnohospodárstva.

Trávnatá plocha pred farmou so stádom pasúcich sa oviec.

Medzi obyvateľov farmy patria aj ovce. Zdroj: Lorenzo Zandri

Farma Wraxall Yard

Autor: Clementine Blakemore Architects
Lokalita: Lower Wraxall, West Dorset, Veľká Británia
Rozloha objektov: 800 m2
Rozloha nehnuteľnosti: 100 ha
Realizácia: 2018 – 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Clementine Blakemore, Emma Lewis, Lorenzo Zandri 

 

Kategória: Návšteva
Tagy: Bezbariérové vstupy farmársky dom historické hospodárske stavby rekonštrukcia farmy
Zdieľať článok
Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektkyZáhrada

Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektky

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!Urob si sám

Viete o tom, že púpavy dokážu predpovedať počasie? A nie sú samy! Dokážu to aj tieto rastliny, ba dokonca huba!

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druhZáhrada

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druh

Oceňovaná rekonštrukcia Britom ukázala, ako na toDom z tehly

Oceňovaná rekonštrukcia Britom ukázala, ako na to

Diskusia