Zdroj: Tomáš Manina

Pod Tatrami vyrástol neobvyklý dvojdom! Nápad, ako spojili dva domy, je skutočne jedinečný

21. 12. 2022
Zdieľať

Nápad spojiť dva domy do jedného tu bol už dávno. Avšak spôsob, akým to urobili súrodenci architekti Gabriela Kossuthová – Rezníková a Martin Rezník, je jedinečný a určite inšpiratívny. Dvojica hmôt na seba nadväzuje ako dve časti skladačky. Jedna má pôdorys v tvare písmena „U“ a druhá „L“. Hoci sú spojené, každý dom má vlastné súkromie ohraničené ramenami domu a príjemnú terasu.

Architektka je zároveň aj jednou z investorov, potrebovala vyriešiť bývanie svojej rozrastajúcej sa rodiny. Stavba na okraji Liptovského Mikuláša je síce dvojdomom, ale obe hmoty fungujú ako samostatné celky a boli navrhnuté s dôrazom na súkromie.

Každý z domov má vlastný vstup, odlišnú dispozíciu i celkovú podlahovú plochu. Inak je orientovaná terasa, avšak obe časti dvojdomu sa tešia veľmi silnému spojeniu s prírodou a prirodzenému svetlu z každej strany. Umožnil to členitý pôdorys dvojdomu, ktorý vznikol spojením blokov v tvare písme „U“ a „L“.

Nenáročná prevádzka a údržba

Okrem intenzívneho prepojenia s prírodou mal mať nový domov architektov nenáročnú prevádzku a údržbu, samozrejmosťou bola tiež optimalizácia celkových nákladov a dostatočná miera súkromia pre dve samostatné rodiny. Autori návrhu sa rozhodli pre klasickú murovanú konštrukciu, kombinovanú s drevenými trámovými stropmi, ktorej nechýbajú originálne prvky.

Denný priestor s obývacou a kuchynskou časťou - Dvojdom pod Tatrami

Denná zóna oboch domov je vďaka južnej presklenej fasáde zaplavená prirodzeným svetlom. Zdroj: Tomáš Manina

K týmto detailom patria obrátené nosníky, ktoré umožnili zasklenie na celú výšku priestoru. Denná zóna oboch domov je vďaka južnej presklenej fasáde zaplavená prirodzeným svetlom. V lete sa presklenie dá jednoducho zatieniť slnečnými clonami, ktoré presahujú nad drevené terasy. Kúpeľne síce nemajú okná – kvôli zachovaniu súkromia, napriek tomu však majú dostatok prirodzeného svetla, pretože vniká cez väčšie strešné svetlíky.

Byt „U“ a byt „L“

Dom je zložený z dvoch samostatných bytových jednotiek, ktoré majú mnohé spoločné, vrátane interiérového dizajnu, ale tiež nemálo odlišností.

Byt s pôdorysom „U“ je určený pre päťčlennú rodinu a zahŕňa prístrešok pre auto, zádverie, chodbu, sklad – technickú miestnosť, WC so sprchou, obývaciu izbu s kuchyňou jedálňou, kúpeľňu, spálňu rodičov, chodbu, miestnosť na jogu, dve detské izby a vonkajšiu terasu. Úžitková plocha predstavuje 158,60 m2.

Byt s pôdorysom „L“ je pre 4 osoby a tvoria ho: zádverie, chodba, sklad – technická miestnosť, WC so sprchou, obývacia izba s kuchyňou jedálňou, kúpeľňa, spálňa rodičov, chodba, dve detské izby a vonkajšia terasa. Jeho úžitková plocha je o čosi menšia, má 116,85 m2.

Obývačka - Dvojdom pod Tatrami

V dennej časti dominuje drevená konštrukcia stropov, tvorená lepenými smrekovými nosníkmi. Zdroj: Tomáš Manina

Ako dosiahli nízkoenergetický štandard?

Architektka si priala dom v nízkoenergetickom štandarde, čo sa spočiatku javilo ako problém kvôli obmedzenému rozpočtu. Nakoniec však pomohli šikovné technické riešenia.

„Systém núteného vetrania s rekuperáciou dopĺňa v dennej zóne klimatizačná jednotka pre chladenie priestoru počas najteplejších dní v roku. Ako zdroj pre teplovodné podlahové kúrenie slúži elektrický kotol. Dennú časť domu je možné dokúriť teplovzdušným krbom,“ upresňuje architektka Gabriela Kossuthová – Rezníková.

Prečítajte si tiež
Aké bývanie ponúka dvojdom s dvoma samostatnými bytmi, ktoré sú riešené zrkadlovo

Príjemná záhrada a interiér s domácimi avokádovníkmi

Záhrada okolo domu vstupuje dovnútra cez veľké presklenia, okrem toho aj v interiéri je množstvo zelene, ktorá spestruje aj kúty – vďaka strešným svetlíkom. Pestovateľským prekvapením sú domáce avokádovníky. Exteriér realizovali architekti vo vlastnej réžii: okrem okrasných rastlín pestujú aj úžitkové, v lete pribudnú hriadky so zeleninou.

Pohľad do záhrady cez presklenie - Dvojdom pod Tatrami

Záhrada okolo domu vstupuje dovnútra cez veľké presklenia, okrem toho aj v interiéri je množstvo zelene, ktorá spestruje aj kúty. Zdroj: Tomáš Manina

Drevená konštrukcia stropu, smrekové nosníky, borovicová preglejka

Interiér oboch domácností je svieži a hravý. V dennej časti dominuje drevená konštrukcia stropov, tvorená lepenými smrekovými nosníkmi.

„Drevo je citlivo ošetrené bielidlom a olejom tak, aby nepodliehalo oxidácii a farebným zmenám. Stropy sú v ďalšej vrstve tvorené záklopom z OSB dosiek a ukončené plochou strechou s PVC fóliou. Tmavé hliníkové profily odsadzujú plochy výplní s izolačným trojsklom od hmoty domu s jemnou farebnosťou.

Detská izba - Dvojdom pod Tatrami

Interiér oboch domácností je svieži a hravý. Zdroj: Tomáš Manina

Smrekové nosníky, použité ako pohľadový prvok, definovali paletu ďalších materiálov v interiéri. Borovicovú preglejku upravenú bielidlom a olejom tak, aby vynikla fládrová kresba dreva, dopĺňa v menšej miere biodoska napustená prírodným olejom. Kontrast tvoria interiérové dvere z čierno morenej preglejky. Materiálovú paletu dotvára podlaha zo sibírskeho smrekovca,“ vyratúvajú autori návrhu.

Podlahy i stropy lemuje škára

Pekným prvkom je rovnomerná škára, ktorá lemuje nielen podlahy, ale aj stropy v celom interiéri. Všetky obklady, prvky zariadenia a steny sú ukončené bez použitia líšt. Do detailu prepracovaný interiér v konečnom dôsledku vytvoril priestor, ktorý sa bude rokmi bez problémov prispôsobovať potrebám domácich.

V dennej zóne, ale aj v technických, obslužných a hygienických priestoroch, údržbu zjednodušuje betónová liata podlaha.

Prečítajte si tiež
Menší dom stojí menej peňazí, keď spojíte dva k sebe, ušetríte ešte viac! Jednopodlažný dvojdom, ktorému nič nechýba

Drevo aj v kúpeľni

Možno vás prekvapí, že architekti sa nebáli v hlavnej kúpeľni použiť drevenú podlahu. Pre mnohých je to veľké nie, avšak v tejto kúpeľni podlahu z dreva umožnil šikovný systém vetrania s rekuperáciou.

Kúpeľňa - Dvojdom pod Tatrami

Vďaka bielemu veľkoformátovému obkladu na stenách krásne vyniká textúra podlahového prírodného dreva. Zdroj: Tomáš Manina

Vďaka bielemu veľkoformátovému obkladu na stenách krásne vyniká textúra podlahového prírodného dreva. Zo zvyškov lamiel vznikla kúpeľňová doska pod umývadlami. Všimnite si tiež, ako architekti zapracovali smaltovanú vaňu a sprchové vaničky do stavebnej konštrukcie.

Dvojdom pod Tatrami

autori: Ing. arch. Gabriela Kossuthová – Rezníková, Ing. arch. Martin Rezník
lokalita: Liptovský Mikuláš
zastavaná plocha: 310 m2
obostavaný objem: 1 235 m3
projekt: 2013 – 2014
realizácia: 2014 – 2021

Použité materiály a riešenia:
– murovacie materiály od spoločnosti XELLA,
– obvodové murivo Ytong-Lambda,
– pórobetónové interiérové priečky Ytong.

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina

Kategória: Návšteva
Tagy: betónová podlaha drevené stropy drevené trámy dvojdom presklené fasády
Zdieľať článok

Diskusia