Miesto, kde sa dá zabudnúť na stres. Skromná chatka v lese ponúka pokoj, ticho a dokonalý relax
Malé solitérne stavby v prírodných lokalitách vzbudzujú obdiv a v posledných rokoch aj zvýšený záujem o ich realizáciu. Architektonicky väčšinou citlivo reagujú na okolité prostredie a pre ich užívateľov sú zdrojom unikátnych zážitkov. Patrí k nim tiež chata od štúdia Arsenit v blízkosti najširších vodopádov Estónska pri obci Jägala-Joa na severe krajiny.
Majiteľ chaty navštívil niekoľko vyhliadok na malebných miestach a často si predstavoval, aké by to bolo na jednej z nich v noci prespať. To nadchlo zakladateľa architektonického ateliéru Arsenit, Arseni Timofejeva natoľko, že sa rozhodol pre vývoj prototypu moderného útočiska v štýle mikrohotela medzi korunami stromov. Chaty aktuálne existujú v troch rôznych výškach.
Byť vysoko, dovidieť ďaleko
Pri pohľade na hmotu stavby je vidieť, že sa autor inšpiroval vyhliadkovými vežami i vizuálnym princípom stromov. Jadro prefabrikovaného objektu je vyzdvihnuté od zeme v niekoľkometrovej výške, aby chata dokonale splynula s lesom a ponúkla jedinečné výhľady na miestnu divočinu. Jej názov Piil je odvodený z estónskeho slova „piiluma“ – pozerať sa. Tretí výškový variant umožňuje výhľad až ponad stromy.
Nenápadný objekt charakterizuje minimalizmus. Tvar vo forme obráteného L je praktický. Noha z oceľových nosníkov obsahuje lomené schodisko, ktorého časť vedie popri fasáde do interiéru. Podlažie zdvihnuté nad úroveň terénu pod sebou vytvára krytú terasu s drevenou podlahou. Obytná plocha s rozlohou 19 metrov štvorcových je zariadená jednoducho. Dominantu priestoru tvorí manželská posteľ.
Ako v modernej domácnosti
Interiér obsahuje plnohodnotné vybavenie. Po pravej strane vstupu sa nachádza skrytá šatníková skriňa. Vedľa nej je kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a WC. Drevo v kombinácii so sivým kamenným obkladom a čiernymi vodovodnými batériami pôsobí ako kúpeľná oáza. Prispieva k tomu aj svetlík nad sprchovacím kútom, osvetlenie zrkadla po jeho obvode a celková priestrannosť kúpeľne.
Priestor chatky pôsobí zásluhou dizajnového riešenia a výberu materiálov harmonicky a čisto. Všetko zariadenie je vyrobené na mieru z bieleho dubu. Oproti vstupu zaujme zabudovaná kuchynská linka s drezom do univerzálneho úložného priestoru, ktorý funguje zároveň ako schodisko do najvyššieho bodu chatky. Pomyselný strop nad posteľou tvorí čierna sieť na ležanie, ukotvená do čierneho kovového rámu.
Práca z domu s výhľadom
Na osobitom architektonickom výraze chatky nesie dôležitý podiel veľkoformátové okno s izolačným trojsklom z prednej strany, na ktoré plynulo nadväzuje strešné okno. Pri odpočinku či relaxe je teda možné sledovať oblohu, a to aj z postele, aj zo siete v mezaníne nad ňou. Jej nestabilnosť pri pohybe na nej môže pripomínať detskú dobrodružnú aktivitu na konároch.
Interiér chaty drží krok s dobou. Jednoduchá drevená lavica pozdĺž okna sa dá všakovako využiť, napríklad na voľné sedenie, rozjímanie, relaxovanie, pozorovanie prírodných javov alebo na uloženie obľúbených dekoratívnych predmetov. Zóna s písacím a kuchynským stolom v jednom za záhlavím postele dokladá rešpekt k aktuálneho životného štýlu. Je vhodná na home office i stolovanie s výhľadom von.
Technické detaily v prospech celoročného pobytu
K dojmu dokonalého úkrytu v lese prispieva okrem formy aj materiál stavby. Jednotný obklad fasády z neošetreného a tepelne upraveného borovicového dreva dopĺňa zvonka konštrukcia schodiska, ktorá kopíruje tvar chatky. Bočné zakrytie z čierneho plechu poskytuje súkromie.
Jednoduchým dizajnom v čiernom odtieni sa vyznačujú aj vstupné dvere do priestoru schodiska i do interiéru. Dnu do dverí z terénu nepreniknú žiadne pohľady. Dolné dvere na nohe maskuje fasádny obklad.
Pohodlie v chatke a možnosť bezproblémového celoročného pobytu zabezpečuje vzduchové tepelné čerpadlo, ktoré zabezpečuje vetranie, vykurovanie, chladenie a ohrev vody. Jeho prevádzka je podmienená dodávkou elektriny.
Minihotel v korunách stromov
Autor: Arsenit
Lokalita: Jägala-Joa, Estónsko
Rozloha: 19 m2
Realizácia: 2023
Text: Katarína Mácová
Foto a video: Yifan Liu