Zdroj: Roi Alonso

Žiadny sklad ani priemyselná hala! Neobvyklý rodinný dom vás prekvapí aj originálnym vchodom

19. 06. 2023
Zdieľať

Medzi tradičnými kamennými domami v dedinke Xinzo v blízkosti mesta Santiago de Compostela vyrástlo atypické obytné sídlo. Na prvý pohľad pripomína experimentálne bývanie v priemyselnej hale, reálne ale splnilo očakávania svojich majiteľov o rodinnom dome s flexibilným využitím.

Okolie nehnuteľnosti tvorí pokojná, mierne kopcovitá vidiecka krajina s pásom lesného porastu. Takmer všetky pozemky v obci sa vyznačujú nepravidelným tvarom a rôznou veľkosťou. Architekti z ateliérov Carbajo Barrios Arquitectos + Cenlitrosmetrocadrado museli návrh domu prispôsobiť kosoštvorcovému tvaru s dĺžkou strán 40 a 22 metrov.

Stará stavba ako predloha pre novú

Na rovnom trávnatom pozemku sa zachoval malý kamenný objekt (50 m2) s jedným dverným a okenným otvorom a sedlovou strechou. Kedysi slúžil ako sklad. Architekti sa ho rozhodli zachovať, sfunkčniť a inšpirovať sa jeho prostou formou.

čiernobiele foto kamenného domu

Pôvodný stav objektu, ktorý sa na pozemku zachoval. Zdroj: Roi Alonso

Rodinný dom s rozlohou 130 metrov štvorcových umiestnili po pravej strane objektu v hlavnej časti pozemku. Jediným štandardným prvkom je škridlová sedlová strecha. S uzavretým objemom bez okien dáva dôvod sa domnievať, že nemôže ísť o obytné sídlo.

moderný a tradičný kamenný dom vedľa seba, v strede bazén

Rodinný dom s rozlohou 130 metrov štvorcových umiestnili po pravej strane objektu v hlavnej časti pozemku. Jediným štandardným prvkom je škridlová sedlová strecha. Zdroj: Roi Alonso

Neprehliadnuteľná aj anonymná

Tehlová stavba s opláštením z vlnitého plechu pôsobí netradične. Úžitková plocha má obdĺžnikový charakter, celkové pôdorysné riešenie architekti prispôsobili tvaru pozemku. Krátke strany domu sú rovnobežné s dlhými stranami pozemku. Do vzniknutých vnútorných trojuholníkov po stranách domu architekti umiestnili zhodne jeden druh izbových rastlín.

nočný pohľad na rodinný dom

Tehlová stavba s opláštením z vlnitého plechu pôsobí netradične. Zdroj: Roi Alonso

Novostavba s bývalým skladom spoluvytvárajú súkromné nádvorie skryté pred pohľadmi z ulice. Dom sa smerom do záhrady otvára na južnej strane cez veľkoformátové okná, ktoré prepájajú spoločenskú časť domu so záhradou. Ochranu nielen pred slnkom poskytujú posuvné dvere vo veľkosti okien. V otvorenom aj zatvorenom stave pripomínajú vráta hangáru.

Originálny vchod

Vstupuje sa uzamykateľným podchodom pod domom, ktorý vyúsťuje v centre kuchyne. Originálne zariadený priestor so schodiskovou multifunkčnou konštrukciou slúži aj ako predsieň na odloženie topánok a búnd. Ďalší prístup umožňuje vchod zo záhrady.

Viac fotiek z tejto výnimočnej premeny nájdete v galérii.

Záhrada nenáročná na údržbu

Na os predsiene, ktorá pretína dom v jeho polovici, nadväzuje úzky dlhý bazén. Oživuje pozemok aj s rastlinnou výsadbou po jeho stranách vo forme prevažne okrasných tráv. Pôvodný trávnatý povrch nahradil štrk v kombinácii so zatrávňovacou betónovou dlažbou. Takáto záhradná úprava si vyžaduje len ľahkú údržbu.

Prečítajte si tiež
Jim Carrey na dôchodku po 30 rokoch opúšťa svoju milovanú záhradu. Dokázali by ste sa jej vzdať?

Zariadenie ako v showroome

V podobnom praktickom duchu sa nesie aj interiér domu. Charakterizuje ho otvorený priestor na spôsob priemyselnej haly s vysokým stropom vrátane priznaného betónu a tehlových stien. Miestnosti vo forme zón definuje zákazkové minimalistické zariadenie.

Spálňa v štýle priemyselnej haly

Spálňa v štýle priemyselnej haly. Netradičná. Zdroj: Roi Alonso

V dome sa nachádza spálňa, obývacia izba, kuchyňa a kúpeľňa. Úložné priestory lemujú severnú plnú stenu. Transparentné dvere v štýle vlnitého plechu korešpondujú s opláštením stavby.

Prečítajte si tiež
Čarovné bývanie pri slávnom jazere: Nešli by ste si oddýchnuť?

Každej “miestnosti” prislúcha rovnaká rozloha. Spálňu predstavuje manželská posteľ umiestnená uprostred svojej zóny. Rovnako kreslo a konferenčný stolík vedľa nej potvrdzuje obývaciu izbu.

Zážitková osobná hygiena

Kuchyňu tvorí kuchynský ostrov so zabudovaným sporákom a drezom. Červené stoličky pri jedálenskom stole predstavujú jediný výrazný farebný prvok v dome. Za betónovým múrikom vedľa kuchyne je zapustená nerezová kúpeľňa s vaňou, umývadlom a WC.

netradičná kúpeľňa v štýle priemyselnej haly

Netradične riešená kúpeľňa v nerezovom podaní. Zdroj: Roi Alonso

Súkromie v spálni a kúpeľni zabezpečuje z vonkajších strán trojuholníkový medzipriestor so zeleňou. Je zároveň prirodzeným zdrojom svetla. Interiér sa vyznačuje ideálnymi svetelnými podmienkami. Priestor zvrchu osvetľujú svetelné lišty. Rozsvietený dom pôsobí za tmy ako jemne priehľadný lampión.

kamenná vínna pivnica

Pôvodná stavba na pozemku s výmerou 7,50 x 6,50 metra slúži po obnove na uskladnenie a degustáciu vína. Zdroj: Roi Alonso

Stará dobrá vínna „pivnica“

Kamenný objekt v súčasnosti slúži na uskladnenie a degustáciu vína. Na pozemku sa ďalej nachádza záhradná sprcha a parkovacie miesto pre dve autá napravo od vstupu.

Dom v štýle priemyselnej haly

Architekti: Carbajo Barrios Arquitectos + Cenlitrosmetrocadrado
Lokalita: Xinzo, Brión, provincia La Coruña, Španielsko
Podlahová plocha: 130 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Roi Alonso

Kategória: Návšteva
Tagy: industriálny štýl rodinný dom tehla v interiéri
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia