Zdroj: iStock

Ako zbaviť koberec odolných škvŕn? Tieto jednoduché triky na čistenie musíte vyskúšať

22. 11. 2023
Zdieľať

Koberce vnášajú do priestoru farby a vzory, delia miestnosti na zóny a tiež udržiavajú podlahu v teple. S ich používaním sa však nevyhnete rozličným škvrnám a nečistotám pochádzajúcim z vína, kávy či zvieracích miláčikov. Koberec zbiera nečistoty takpovediac na každom kroku, a preto je potrebné vedieť, ako ho čistiť a udržiavať, aby vám dlho vydržal.

Spôsob čistenia závisí nielen od povahy škvrny, ale aj od materiálu koberca, a preto sú namieste otázky o metódach a prostriedkoch, ktoré možno využiť. Pozrieme sa na každý typ koberca od bavlny až po umelé materiály a zhrnieme si zopár tipov na čistenie a odstránenie najbežnejších typov škvŕn.

Ako predchádzať znečistenému kobercu

Pri čistení kobercov vezmite do úvahy materiál, z ktorého pochádza. Prírodné vlákna sa totiž inak ošetrujú ako umelé. Bavlnené typy majú tendenciu rýchlejšie sa zašpiniť. Ich výhodou však je, že pokiaľ sú dostatočne malé a ľahké, obvykle ich môžete prať v práčke bez toho, aby ste sa obávali o ich poškodenie. Kým ich však dáte prať, skontrolujte pokyny výrobcu.

Škvrny na bavlnenom koberci však ľahko očistíte aj jemnou handričkou namočenou v roztoku mydla a vody. Uľahčiť prácu pri upratovaní vám vie aj pravidelné čistenie vysávačom, ktoré pri bavlnenom koberci môžete vykonávať raz týždenne.

Prečítajte si tiež
Ako sa zbaviť prachu v domácnosti? Odhaľte jeho skryté zdroje

Ďalším typom prírodného materiálu je vlna, ktorá sa vyznačuje vysokou kvalitou, preto vám koberec z tohto materiálu vydrží dlho. Vlna dokonca odoláva nečistotám, takže za bežných okolností si nevyžaduje špeciálne čistenie. Postačí vám jeho pravidelné vytriasanie a vysávanie párkrát mesačne. Táto údržba zabezpečí, že váš koberec bude vyzerať skvele a vydrží vám roky.

Koberce z umelých materiálov, ako je polyester, polypropylén či polyamid, môžete čistiť horúcou vodou a silnejšími prostriedkami. Znesú aj pranie v práčke, bežné pracie prostriedky a aviváž. Bielidlo použite iba v prípade syntetického koberca, ktorý je stálofarebný. Pre istotu však aj v takom prípade najprv skontrolujte reakciu materiálu na malom kúsku koberca.

Žena vysáva koberec.

Pred dôkladným čistením koberec najprv povysávajte. Zdroj: iStock

Čistenie najbežnejších škvŕn

Škvrnu z koberca odstráňte ešte predtým, než sa na ňom ,,usadí“. Najprv ju vyčistite vodou a jemnou handričkou. Môžete použiť nasledujúci trik: znečistené miesto na koberci prikryte vrstvou papierových utierok, zaťažte ich ťažkým predmetom a keď sú suché, vymeňte ich. Pokračujte, kým škvrna celkom zmizne.

Krv

V prípade krvavých škvŕn na koberci nepoužívajte teplú vodu, lebo tým lepšie priľnú k materiálu. Radšej ich vyčistite studenou vodou alebo sódou a utrite suchou handričkou. Postup opakujte do zmiznutia nečistôt.

Prečítajte si tiež
5 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu vždy udržať poriadok v domácnosti

Moč

Najprv začnite odsávať tekutinu pomocou čistých utierok. Neskôr na škvrnu aplikujte enzymatický čistič, ktorý kúpite v drogérii. Pomôže vám aj roztok v pomere 1:1 z bieleho octu a vody, ktorý neskôr podporte ešte roztokom z pol čajovej lyžičky pracieho prášku a jednej šálky vody.

Káva a čaj

Najprv utrite rozliatu tekutinu. Odolnú škvrnu potom vyčistite zmesou dvoch polievkových lyžíc peroxidu vodíka s jednou polievkovou lyžicou saponátu na riad. Roztok nalejte na nečistotu a nechajte pôsobiť. Škvrnu opláchnite vodou a osušte.

Rozliata káva na koberci.

Na kávu alebo čaj platí roztok peroxidu vodíka a prostriedku na riad. Zdroj: iStock

Vosk

Ak chcete odstrániť z koberca vosk zo sviečky, potierajte ho kockou ľadu, kým nestvrdne. Potom vosk rozdrvte a kúsky povysávajte. Miesto ešte vyčistite jemným čistiacim prostriedkom a škvrnu osušte.

Čokoláda

Čokoládové škvrny najskôr zoškrabte tupým nožom. Potom na ne položte kocky ľadu, aby zvyšná čokoláda stuhla. Miesto povysávajte. Zvyšky odstráňte pomocou čistej handričky a zmesi zo štvrtiny čajovej lyžičky saponátu rozpusteného v šálke teplej vody.

Prečítajte si tiež
9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

Maslo alebo olej

Mastné škrvny najlepšie odstránite sódou bikarbónou, ktorú na koberec nasypete a necháte na šesť hodín odležať. Sódu neskôr vysajte a škvrnu dočistite handričkou namočenou v liehu.

Džús alebo víno

Postup je podobný ako v predošlom prípade – škvrny posypte sódou, nechajte pôsobiť a vytrite suchou handričkou. Opakujte, kým nečistota zmizne.

Rozliate červené víno na koberci.

Škvrnu od červeného vína odstránite sódou bikarbónou. Zdroj: iStock

Žuvačka

Jednoduchým spôsobom na odstránenie žuvačky z koberca je opäť použitie ľadu. Prechádzajte po nej kockou, kým nestvrdne, až tak ju rozbite lyžičkou a kúsky povysávajte.

Blato

Škvrny od blata najlepšie vyčistíte, ak ich najprv necháte vyschnúť. Nečistoty niekoľkokrát povysávajte. Potom na ne naneste čistiaci roztok z jemného prostriedku na umývanie riadu, teplej vody a bieleho octu. Zmes nechajte pôsobiť 10 minút a osušte ju čistou utierkou. Postup v prípade potreby opakujte.

Prečítajte si tiež
Kobercové trendy v roku 2023 – nové farby, materiály a štýly, ktoré sa presadia

Návod na čistenie celého koberca

Pred čistením skontrolujte pokyny výrobcu na štítku koberca. Ak štítok chýba, nasledujte postup, ktorý pre jednoduchosť zovšeobecňujeme pre všetky typy kobercov. V prípade, že si nie ste istý, či môžete použiť konkrétny čistiaci postup, vykonajte na vašom koberci tzv. test na mieste (popísaný nižšie). Viacfarebné syntetické koberce totiž môžu púšťať farby.

Náš tip

Pre hrubšie či hodnotnejšie koberce urobíte najlepšie, ak ich necháte vyčistiť profesionálmi. Perzské a orientálne, či koberce z viskózy alebo hodvábu by sa bežným čistením poškodili.

Budeme potrebovať:

  • vodu
  • vedro alebo lavór
  • šampón na koberce alebo jemné mydlo
  • kefu s mäkkými štetinami
  • gumené rukavice
  • záhradnú hadicu
  • vysávač

Postup:

  1. Ak je to možné, vyneste koberec z domu von. Na jeho čistenie využite slnečný deň, keďže vtedy rýchlejšie vyschne. Koberec nepoložte rovno na zem, ale na plachtu alebo veľký kus plastu, aby ste predišli väčšiemu neporiadku.
  2. Pred samotným čistením ho ešte dôkladne povysávajte alebo vyprášte pracháčom (prakerom). Zvieracie chĺpky vysávač často nevyčistí, preto ich odstráňte kefou.
  3. Pri čistení skúste použiť šampón na koberce alebo jemné mydlo zriedené s vodou. Studenú vodu využijete v prípade vlnených kobercov, teplá voda zas neuškodí syntetickým druhom. Vyvarujte sa horúcej vode – koberec zmrští alebo spôsobí jeho vyblednutie.
  4. Predtým, ako koberec začnete drhnúť kefou, vyskúšajte, či sú čistiace prostriedky pre váš koberec bezpečné. Použiť na to môžete nasledujúci test: šampón alebo čistič riedený vodou naneste do rohu koberca a pozorujte, či jeho farba začne stekať alebo blednúť. Ak čistič testom prejde, môžete ho použiť na celú plochu koberca.
  5. Pomocou kefy naneste šampón alebo mydlo na koberec a nechajte ho pôsobiť asi 5 minút. Po uplynutí času ich z koberca opláchnite záhradnou hadicou alebo vedrami s vodou, kým nebude z koberca stekať čistá voda. Prebytočnú vodu ešte odstráňte pomocou kefy. Koberec nechajte voľne vyschnúť na vzduchu. Nezabudnite ho pritom otočiť aj na druhú stranu. Po vysušení ho prineste naspäť do domu.
Tepovanie koberca ručne kefou.

Koberec sa najlepšie čistí v exteriéri a za slnečného počasia. Zdroj: iStock

Záverečné tipy na údržbu koberca

Koberce pravidelne otáčajte, aby ste predišli rýchlemu opotrebovaniu. Ak na ňom máte položený nábytok, zvážte jeho premiestnenie, aby nezanechal na koberci otlačky alebo nevzhľadné vyblednutie. Koberec otáčajte každý druhý mesiac.

Ak koberec práve nepoužívate, zrolujte ho a rolku zviňte čo najpevnejšie. Tým zabránite tvorbe záhybov. Takisto je jednoduchšie s kobercom manipulovať a premiestňovať ho, ak je zrolovaný.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Obývacia izba Podlaha, dlažba
Tagy: čistenie koberca starostlivosť o koberce
Zdieľať článok
Názory odborníkov sa rôznia. Je rýľovanie skutočne nevyhnutné, alebo záhrade viac škodí?Urob si sám

Názory odborníkov sa rôznia. Je rýľovanie skutočne nevyhnutné, alebo záhrade viac škodí?

Spoznajte odrody bazy čiernej, ktoré spoľahlivo zarodia a majú veľké plodyZáhrada

Spoznajte odrody bazy čiernej, ktoré spoľahlivo zarodia a majú veľké plody

Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024Záhrada

Lunárny kalendár pre záhradkárov – február 2024

Je zakalený a jeho chuť je mdlá? Na výborný domáci vývar vyskúšajte tieto fintyUrob si sám

Je zakalený a jeho chuť je mdlá? Na výborný domáci vývar vyskúšajte tieto finty

Diskusia