Zdroj: Delta Light®

Ako si na záhrade vytvoriť príjemnú atmosféru pomocou svetiel

19. 07. 2021
Zdieľať

Záhradné osvetlenie krásne dotvorí vašu záhradu. Podľa toho, aký typ osvetlenia zvolíte, či to budú stojanové záhradné svietidlá, alebo závesné lampióny, dokážete v nej vytvoriť príjemnú atmosféru na záhradnú párty aj romantický večer.

Osvetlenie v záhrade je dôležitou súčasťou každého domu. Pri jeho výbere je namieste otázka: na aký zdroj funguje? Elektrické osvetlenie by ste mali mať vyriešené už pri projektovaní domu a záhrady. Ak nie, výkopovým prácam v teréne sa, žiaľ, nevyhnete. Máte však aj druhú možnosť – alternatívne osvetlenie. Do úvahy prichádzajú svietidlá na 12 V batérie, solárne články, olej alebo bioplyn. Peknú atmosféru vytvoria aj lampy so sviečkami, len sú náročnejšie na údržbu a treba ich zabezpečiť proti riziku požiaru.

Prečítajte si tiež
Letné kino nesmie chýbať! Ako si v záhrade majiteľka vytvorila hotovú oázu

Na trhu existuje nespočetné množstvo exteriérových svietidiel. Od klasických nástenných, stojacích a stropných, zapichovacích, stĺpikových až po bodové a vstavané. Na cestu po chodníkoch a cestičkách vám dobre posvieti stĺpikové osvetlenie. Závesné a stojacie lampy sú ideálne na terasu, prípadne do altánkov. Ak chcete mať pri večeri romantickú atmosféru, hlavné osvetlenie doplňte svetelnými reťazami alebo štýlovými žiarovkami. Pekne vynikne aj osvetlený bazén. Obľúbené sú bodové svietidlá a na schody môžete použiť efektné LED pásy.

Pri výbere záhradného osvetlenia si všímajte aj dôležitý údaj – IP, ktorý vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice. Prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov. Druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody. Pri záhradných svietidlách by ani jedna z týchto dvoch číslic nemala mať nižšiu hodnotu ako 4. Ak nie je svetlo chránené pred dažďom a vetrom, optimálna hodnota IP je 66. Svetlá umiestnené blízko pri zemi alebo v jazierku si vyžadujú IP 68.

Prečítajte si tiež
Ako na chodníčky a cestičky v záhrade

Efektné žiarovky

Klasická žiarovka sa za posledné roky vyšplhala do kategórie dekoračných svietidiel a z utiahnutej sivej myšky sa razom stala hviezda, ktorá zažiarila nielen v interiéri, ale aj v našich záhradách. Stretnete sa s LED dekoračnými i solárnymi žiarovkami alebo so žiarovkami na baterky. LED žiarovky sú energeticky účinné, dlhotrvajúce a majú znížený tepelný výkon. Solárne sa dobre uplatnia na slnečných stanovištiach, kde sa potrebujú nabiť. Veľkou výhodou je, že svietia zadarmo.

Závesné žiarovky

Zdroj: Butlers

Z opačnej strany

Osvetlenie v záhrade má vplyv na celkový vzhľad domu a ovplyvňuje naše pocity nielen vtedy, keď sme vonku, ale aj keď sme vnútri. Pri jeho plánovaní si môžete urobiť celkový plán z interiéru do exteriéru tak, ako keby bola záhrada rozšírením vašej obývačky. Takto sa vyzdvihne celý priestor a osvetlenie v ňom vytvorí kúzelnú atmosféru, ktorú môžete pozorovať aj z pohodlia svojej pohovky či postele.

Vysvietená terasa rodinného domu pri bazéne

Zdroj: Delta Light®

NÁŠ TIP

Vyvarujte sa prílišného presvetlenia záhrady, ktorá nemusí vyzerať ako Champs Élysées. Aj tu platí všetko s mierou.

Svetlá šťastia

Záhradná oslava alebo párty sa väčšinou pretiahne do neskorých nočných hodín. Na takúto udalosť sa patrične pripravte. K trvalým svietidlám v záhrade pridajte papierové lampióny, svetelné reťaze, žiarovky, sviečky alebo lampáše. Pokojne ich aj všetky spojte dokopy – vytvoria nezabudnuteľnú atmosféru, ktorá na záhradnom večierku nemôže chýbať.

Svetelné lampióny, svečky a reťaze v záhrade

Zdroj: Light4sun

V ríši avatarov

Ak ste milovníkmi fantasy a klasické osvetlenie sa vám veľmi nevidí, môžete vyskúšať aj niečo extravagantnejšie. Tvorcovia tohto osvetlenia dostali požiadavku vytvoriť svetelné vlákna z optických vlákien, ktoré po dotyku vrhajú farebné obrazce (podobné oblakom) na steny domu.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

Vlákna neprodukujú žiadne teplo, a tak sú úplne bezpečné a možno sa medzi nimi prechádzať tak ako v strome duší z Avatara. Na našom trhu nájdete niekoľko firiem, ktoré sa špecializujú práve na takýto typ osvetlenia.

Svetelné reťaze a dieťa pozerajúce cez ne

Zdroj: UFO light

Text: Miroslava Maceková

Foto: Light4sun, Butlers, UFO light, Delta Light®

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Relax
Tagy: LED osvetlenie Solárne osvetlenie záhrada záhradné inšpirácie záhradné svietidlá
Zdieľať článok

Diskusia