Škola interiérového dizajnu 6. – Farby, ktoré potešia

22. 09. 2009
Zdieľať

Ešte predtým, než začnete interiér dekorovať, stojí za to stráviť nejaký čas premýšľaním o farbách. Rozhodne by ste mali zistiť, ako na vás rôzne farby pôsobia a aké vo vás zanechávajú pocity…

Farby, vzory a svetlo dokážu prebúdzať emócie a stimulovať naše vnímanie. Aj relatívne jednoduchou zmenou farebnosti môžete dramaticky zmeniť náladu miestnosti – ak rozumne zvolíte odtiene stien, vyberiete vhodné textílie a osvetlenie, môžete vytvoriť interiér, ktorý dobre padne vášmu životnému štýlu aj emocionálnym potrebám. Použitím tých správnych farieb si dokážete doma vytvoriť príjemné útočisko či inšpirujúce prostredie, priestor, ktorý upokojí dušu a osvieži myseľ.

Farebný labyrint


Škola interiérového dizajnu 6. - Farby, ktoré potešia

218537

Farebné steny a dekoratívne textílie sú jednoduchou a cenovo pomerne prístupnou cestou k výraznej zmene a oživeniu interiéru. Našťastie, dnešná móda aj široká ponuka farieb a vzorov – či už ide o maľby, tapety, alebo látky – dáva naozaj obrovské možnosti na uplatnenie vlastného vkusu. Široký výber však môže poriadne zamotať hlavu nielen amatérom, ale aj profesionálnym dekoratérom. Kde teda začať? A ako sa rozhodnúť pre ten správny odtieň?

Stavte na pocit

Pochopiteľne, existujú pravidlá, ktoré sa týkajú napríklad množstva svetla vstupujúceho do interiéru a studených či teplých tónov, známe sú aj optické účinky rôznych farieb (farebnosťou a vhodnými vzormi sa, napríklad, priestor dá pocitovo zmenšiť, zväčšiť či zdeformovať) a ich pôsobenie na ľudskú psychiku. „Pri voľbe farebnosti interiéru je oveľa dôležitejšie riadiť sa pocitmi, než presnými pravidlami,“ radí interiérová dizajnérka Kristína Vodrážková. „Jednoducho si vyberte farby, ktoré na vás príjemne pôsobia. Ak sa vám pri farebnom ladení podarí neodchýliť sa od svojich osobných preferencií, určite budete s výsledkom spokojní.“ Ak teda milujete sýte odtiene, pokojne si doprajte hoci aj šťavnatú malinovú bez ohľadu na to, či je práve v móde. Nebojte sa ísť presne za tým, čo sa vám páči.
 


Škola interiérového dizajnu 6. - Farby, ktoré potešia

218538


Škola interiérového dizajnu 6. - Farby, ktoré potešia

218533

Farba smotany je nežne teplá a neutrálna a dobre sa kombinuje s ostatnými prírodnými odtieňmi. Do pokojnej kombinácie prírodných tónov dokáže vniesť primeranú dávku svetla aj decentného kontrastu. (Vitra) Správna miera kontrastu, ktorý vnesie do miestnosti žiaduce oživenie, je dôležitým komponentom pri farebnom ladení interiéru. Tlmená farba ostružín, použitá na korpuse tejto postele, potrebuje silný kontrast, aby vynikla. (Flou)

Jednoduché pravidlá

Nevhodnou farebnou kompozíciou sa však môže v interiéri aj veľa pokaziť: „Osvedčený postup je zvoliť si jednu základnú farbu a od nej odvodiť ďalšie odtiene – či už tmavšie, alebo svetlejšie. K nim treba vybrať kontrastnú farbu, ktorá celok doladí a oživí – môže napríklad zvýrazniť zaujímavé nábytkové prvky alebo určité časti miestnosti. Ak chcete použiť v jednom priestore viac farieb, môžete ich spojiť pomocou neutrálneho základu – napríklad vo vhodnom odtieni sivej. Biela a čierna patria síce tiež k neutrálnym farbám, sú však priveľmi jednoznačné a môžu vytvárať príliš ostré kontrasty, preto s nimi treba narábať opatrne a pri ostatných farbách zvoliť vhodnú sýtosť. Naozaj zaujímavo môžu dopadnúť aj experimenty s dnes veľmi modernými kovovými odtieňmi – zlatou, striebornou, bronzovou či perleťovou. Všeobecne sa hodia asi ku všetkým ostatným farbám,“ odporúča Kristína Vodrážková.

 

Nechajte sa inšpirovať

Ak máte problém nájsť tú správnu farebnú kombináciu, zvoľte postup, ktorý využívajú návrhári v oblasti interiérov aj módy – vytvorte si tabuľu nálad, ktorá bude vyjadrovať vaše hľadanie inšpirácie a váš vkus. Pozorne sa pozerajte na predmety okolo seba, zbierajte fotografie, ústrižky, kúsky malieb, látky či vzorky tapiet, ktoré vás oslovia svojou atmosférou a farebnosťou. Schéma obľúbených farieb a štýlu sa zrazu začne objavovať. Keď farebný koncept či inšpiračný panel dokončíte (písali sme o ňom v aprílovom čísle Môjho domu) a rozhodnete sa pre určitú farebnosť, držte sa jej a panel používajte ako pomôcku počas celého procesu tvorby interiéru.
 


Škola interiérového dizajnu 6. - Farby, ktoré potešia

218523


Škola interiérového dizajnu 6. - Farby, ktoré potešia

218528

Tradične japonská inšpirácia – nábytok z tmavého (alebo na tmavo moreného) lakovaného dreva. Drevené prvky v oranžovom odtieni tvoria kontrast ku kompozícii vo fialových tónoch. (Flou) Moderné, až graficky ostré kontrasty vytvára jasne fialový nábytok na pozadí limetkovo zelenej steny. (Dall Agnese)

Farby, ktoré nesklamú

Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, dajte na odporúčanie dizajnérky Kristíny Vodrážkovej: „V mojej praxi sa mi veľmi osvedčili zemité tóny – sú to farby, ktoré vás len tak neomrzia. K dlhodobo obľúbeným, bez ohľadu na módu, patrí napríklad béžová, okrová, rôzne odtiene hnedej, olivová, teplá červená či bordová. Tieto farby možno niekomu pripadajú na prvý pohľad fádne, na ten druhý si vás však určite získajú pokojnou atmosférou, jednoduchosťou a stálosťou. Každý musí vo svojom živote prejsť takzvaným farebným obdobím, keď sa nám páči čokoľvek farebné, a všetko v interiéri ladíme do veselých tónov, ktoré nabíjajú pozitívnou energiou. Jedného dňa sa ale toto obdobie skončí a začneme hľadať tú svoju farbu…“ dodáva dizajnérka.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: farby interiérový dizajn škola interiérového dizajnu
Zdieľať článok

Diskusia