Ako zariadiť spálňu pre čo najlepší spánok? Tieto veci môžu ovplyvniť, ako si v nej oddýchnete
Ako vytvoríte zo spálne skutočnú oázu pokoja? Myslite v prvom rade na seba!
Spálňa v moderných domácnostiach neplní len funkciu miestnosti na spanie, ale aj bezpečného miesta pokoja a relaxu, kam sa môžete utiahnuť po náročnom dni či stresujúcom zážitku. Ak vyzerá neupravene, chaoticky, máte v nej kopce špinavej bielizne, techniku či dokonca domácu kanceláriu, odzrkadlí sa to aj na vašej pohode a kvalite spánku. V dôsledku zle zariadenej spálne a nevhodných spánkových návykov môžete dokonca pociťovať vnútorné nepohodlie či chronickú únavu.
Čas na premenu
Ak vaša spálňa nepôsobí ako miesto, kde chcete relaxovať a kde sa cítite skutočne pohodlne, je najvyšší čas na reorganizáciu. Veď viac ako tretinu života prespíme a od kvality spánku sa odvíja naše zdravie – psychické i fyzické.
Spálňa by mala fungovať ako oáza odpočinku, romantiky a načerpania novej energie. Okrem samotného zariadenia sú dôležité aj rituály a váš spánkový režim. Začnite vždy tým, že si ráno usteliete posteľ. Takýto jednoduchý úkon vás nastaví na pozitívny deň a dobrý nočný spánok. Efekt pohodlia znásobíte príjemnou prikrývkou alebo dekou prehodenou na posteli. Návrat do takto upratanej spálni vás hneď pozve na odpočinok.
Do spálne rozhodne neumiestňujte televízor, a ak je to možné, všetku techniku vrátane mobilov odkladajte mimo miestnosti. Radšej si zapnite čističku vzduchu alebo difuzér.
Každý detail v spálni – od farebnej schémy po nábytok a doplnky by mal odrážať váš osobný štýl a vytvárať upokojujúcu atmosféru. Keď si neviete rady s neporiadkom, dobrým pomocníkom sú jednoduché úložné boxy využívajúce priestor pod posteľou.
Štýl a farby
Farby ovplyvňujú emócie a vyvolávajú rôzne pocity. Do spálne sú najvhodnejšie zemité odtiene, ale napríklad prebytok sivej môže mať depresívny efekt. Jasná biela zase pôsobí priveľmi sterilne, radšej voľte teplé krémové tóny. Útulnosť miestnosti znásobíte použitím prírodných materiálov, ako je bavlna, ľan, vlna, juta, morská tráva.
„Zariaďte si spálňu ako útočisko. Pomôže vám dosiahnuť uspokojivý nočný spánok.“
Samozrejme, spálňový priestor nemusí byť nevyhnutne farebne neutrálny. Uvedomte si však, že farba je veľmi osobná voľba. Hoci vo všeobecnosti spájame s relaxom neutrálne odtiene, niektorí nachádzajú pokoj v oranžových alebo hlbokých modrých odtieňoch.
Vychutnajte si pohodlie
Zariadenie spálne vám buď pomôže oddýchnuť si a nazbierať nové sily, alebo práve naopak. Ak svoju spálňu považujete za príjemné miesto, automaticky budete chcieť ísť spať skôr. Už len tým, že vojdete do spálne a zatvoríte za sebou dvere, naznačíte večne zaneprázdnenej mysli, že sa pripravujete na spánok.
Posteľné textílie, deky, koberce, ale aj záhlavie či čalúnenie postele si vyberajte tak, aby boli príjemné na dotyk. Navodiť pocit harmónie a plnohodnotného oddychu dokážu aj niektoré esenciálne oleje.
Nemenej dôležitá je teplota v miestnosti. Vedci odporúčajú v spálni mať o niekoľko stupňov chladnejšie ako v iných častiach domácnosti. Čerstvý vzduch, úplná tma, pokojné tiché lôžko so silným pohodlným čelom a príjemná posteľná bielizeň sú zárukou kvalitného spánku.
Čo radia odborníci?
1. Jednoduchý prístup
Prvým krokom pri zariaďovaní spálne je umiestnenie postele. Manželská posteľ by mala byť prístupná z oboch strán, no aj pri jednoposteľových lôžkach takýmto umiestnením vytvoríte dojem väčšieho priestoru a pocit rovnováhy.
2. Záhlavie
Minimálna výška čela postele je 30 centimetrov. Čím vyššie a pohodlnejšie záhlavie posteľ má, tým príjemnejšie sa budete cítiť. To je dôvod, prečo majú luxusné postele čalúnené záhlavia také vysoké, že sa o ne môžete pohodlne oprieť aj v sede.
3. Nočné stolíky
Nočné stolíky by mali dosahovať výšku vrchnej časti matraca. Ak používate dva štýlovo rôzne nočné stolíky, uistite sa, že majú rovnakú výšku a podobnú vizuálnu váhu. Napríklad ak je jeden stolík masívny a ťažký, nekombinujte ho s jemným stolíkom na tenkých nohách.
4. Obraz nad posteľou
Plánujete nad posteľ zavesiť obraz alebo fotografiu? Medzi ich spodnou hranou a čelom postele nechajte priestor aspoň 13 centimetrov. Aj medzi vrchnou časťou obrazu a stropom by mal byť dostatočný priestor.
Preč s technikou
Aj vy si nabíjate telefón na nočnom stolíku priamo pri hlave? Urobte zmenu. Vypnite všetky zariadenia aspoň hodinu predtým, ako plánujete ísť spať, a mobil nechajte mimo spálne – či sa nabíja, alebo nie. Naučte sa každý deň zaspávať i vstávať v podobnom čase. Takto svoje vnútorné hodiny nastavíte na pravidelný režim a budete sa cítiť plní energie. Namiesto mobilného telefónu si na nočný stolík položte zápisník na poznámky, aby ste si mohli zapísať, ak vám niečo napadne.
Ako vytvoriť pokojný priestor?
- Udržujte miestnosť v rovnováhe. Symetrické umiestnenie nočných stolíkov a lámp je dôležité pre emocionálnu stabilitu.
- Ak spálňa slúži aj ako pracovný priestor, v noci odložte všetky pracovné záležitosti vrátane počítača mimo dohľadu.
- Do úložného priestoru pod posteľou odkladajte mimosezónne oblečenie a posteľnú bielizeň.
- Spálňa je o vás a prípadne o vašom partnerovi. Fotografie rodiny alebo priateľov odvádzajú pozornosť od starostlivosti o seba a do tohto intímneho priestoru nepatria.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Covet House, French Bedroom, Circu, Bocado Lobo, Natalia Willmott, XXXLutz, Laskasas, Mind the Gap, Poster Store
Zdroj: Časopis Môj dom