Keď zahviezdi aj garsónka v paneláku

25.06.2019  |     

Keď si interiérová dizajnérka Hedvika Novotná navrhovala vlastný byt, chcela si splniť svoje dávne prianie – mať presklenú kúpeľňu. Ďalším krokom, smerujúcim k vysnenému bývaniu, bol vzdušný, otvorený priestor, v ktorom bude možné využiť vo vzájomnej harmónii množstvo materiálov a technických riešení.

Byt v starom paneláku

Hedvika Novotná doposiaľ nemala skúsenosti s bývaním v panelovom dome a aj napriek tomu si zvolila byt v starom paneláku. Hoci má rada drevo a čistotu bielej, rozhodla sa ísť úplne iným smerom, pretože mala pocit, že je presne touto kombináciou už presýtená. Tiež chcela dokázať, že interiér v paneláku môže vyzerať zaujímavo aj bez použitia dreva.

 

„Pretože sa zaoberám nielen navrhovaním interiérov, ale často prednášam a organizujem individuálne školenia pre tých, ktorí sa zaujímajú o interiérový dizajn, chcela som vytvoriť taký priestor, v ktorom bude použité veľké množstvo rôznych materiálov a technických riešení tak, aby bolo všetko vo vzájomnom súlade. Od začiatku som sa usilovala o netradične navrhnutý priestor, kde by som mohla prednášať a priamo demonštrovať technické riešenia a vychytávky súvisiace s moderným bývaním. Môj domov som teda zamýšľala i ako skrytý showroom,“ vysvetľuje autorka.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Markantnou dominantou celého priestoru je vymurovaná odpadová šachta obložená lešteným drôtosklom, ktoré je podsvietené LED pásikmi. Osvetlenie tohto centrálneho stĺpa sa dá ovládať z piatich rôznych miest v byte pomocou moderných sklenených dotykových vypínačov a cez diaľkový ovládač.

Vzhľadom na to, že odpadová šachta stojí samostatne a nie je obstavaná umakartovým jadrom, ako to bolo v pôvodnej dispozícii, musel byť v novej kúpeľni, ktorá sa šachty nedotýka, dodržaný požadovaný spád odpadových rúrok. Preto bolo nutné v časti bytu postaviť zvýšené pódium, ktoré oddeľuje obytnú zónu od oddychovej.

Predsieň a kuchyňa spojená s obývačkou tvoria jeden harmonický celok. Pomohli k tomu dobre zvolené materiály, ich štruktúra a farebnosť.

Výber materiálov na rekonštrukciu bytu

Pódium oddeľujúce obytnú zónu v sebe skrýva aj úložný priestor a je postavené z masívnych drevených hranolov, na ktorých sú drevotrieskové dosky s perodrážkou zakryté vinylovou podlahou.

Rovnaká podlaha bola použitá v celom byte vrátane kúpeľne a vďaka tomu byt pôsobí celistvo. Hoci je kúpeľňa presklená, sklenená priečka je zvukotesná a celý priestor kúpeľne je možné zvnútra skryť závesom.

„Celá rekonštrukcia je špecifická dvomi prebúranými otvormi so šírkou 136 a 65 centimetrov. Novovzniknuté otvory sa spevnili oceľovou konštrukciou, predpísanou statikom, a musela sa zachovať časť nadpražia, ktoré súčasne so zvýšeným pódiom tvoria optický predel garsónky. Kvôli odhlučneniu bytu sadrokartónovou konštrukciou za účelom zvýšenia komfortu bývania som počítala i so zmenšením výmery bytu. Napriek tomu, že sa byt zmenšil o 2,5 m2, novovytvorený priestor pôsobí vzdušným a omnoho väčším dojmom, než ponúkala pôvodná dispozícia,“ doplňuje Hedvika Novotná.

Koncept interiéru je kombinácia autorkinho obľúbeného retroštýlu s rýdzo industriálnymi prvkami tak, aby celok pôsobil útulne a zodpovedal jej životnému štýlu. V interiéri sa premieta tak ženský, ako aj mužský element. Motív surového betónu sa uplatňuje vedľa kvetinového vzoru veľkoformátovej tapety, čierny umakartový nábytok je doplnený ružovými, striebornými a zlatými dekoráciami. 

3D keramický obklad so vzhľadom protišmykového plechu kontrastuje s krištáľovými svietidlami v kúpeľni, ostré línie minimalistického nábytku zjemňujú kusové koberce či leštené drôtosklo. Celok je reprezentatívnym príkladom využitia malej plochy a vkusne poňatého a umierneného glamour štýlu.

Svojskosť industriálneho štýlu spočíva v jeho excentrickosti. Vedieť povýšiť škaredé na pekné je umenie. A to sa v tomto byte podarilo.

Mirkin pohľad

Tento šikovný byt by som pokojne označila za malý labyrint, nakoľko tu nie sú žiadne dvere a po byte idete akoby po takej kľukatej cestičke. Autorke sa podaril aj parádny kúsok – rozdeliť ho na dennú a oddychovú zónu, čo sa nie vždy dá. Mimoriadne sa mi ale páči jej zmysel pre logickosť a veľký talent na kombinovanie materiálov a farieb. Je vidieť, že sa s týmto priestorom doslova vyhrala. V garsónke dominuje najmä kov a sivá farba, ktoré sú vyvážené dobre zvolenými tapetami, svetlou podlahou a pestrou paletou doplnkov. Za mňa osobne klobúk dolu.

 

byt v panelovom dome

úžitková plocha: 37,5 m² 

lokalita: Brno

TEXT: MARTINA PAULOVÁ A HEDVIKA NOVOTNÁ
FOTO: MARTIN FLORIAN
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
byty rekonštrukcia bytu industriálny štýl retro štýl garsónky vinylové podlahy keramické obklady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky