Bývať sa dá lacnejšie aj v starších domoch. 10 spôsobov, ako znížite výdavky na energie a ušetríte aj prírodu
Uvažujete nad tým, či sa dá zo staršieho domu vytvoriť ekologické bývanie? Ak venujete pozornosť energetickej efektívnosti, je to možné. Medzi najdôležitejšie momenty patrí zlepšenie izolácie a využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Myslite na to, že každý dom je individuálny a najlepšie riešenie závisí od vašich konkrétnych potrieb a finančných možností. Pomôžu vám tieto tipy.
1. Zateplenie domu
Kvalitné zateplenie je dôležité pre celkové zníženie energetickej náročnosti domu a udržanie príjemnej vnútornej klímy. Správne zvolená izolácia vám počas vykurovacej sezóny zníži náklady až o 30 %. Ďalšou dobrou správou je, že vďaka tomu odstránite aj tepelné mosty a nemusíte sa obávať výskytu plesní. Menej tepelných únikov vďaka kvalitnej izolácii neznamená len nižšie platby za energie, ale aj zvýšenú požiarnu bezpečnosť, lepšiu akustickú pohodu a dlhšiu životnosť konštrukcie domu.
Pred rekonštrukciou zateplenia dajte opraviť všetky nedostatky stavby. Treba odstrániť nežiaducu vlhkosť, opraviť praskliny a konštrukčné chyby, vymeniť okná a dvere za nové s vyššou tepelnoizolačnou účinnosťou, vybudovať predprípravu na nový systém vykurovania, chladenia a ohrevu teplej vody. Po zaizolovaní domu a spravení novej fasády sú už tieto zmeny oveľa náročnejšie.
Pri výbere izolácie zvážte tepelnú vodivosť materiálu (označovanú ako hodnota R). Vyššia hodnota R znamená lepšiu tepelnú izoláciu. Dôležitá je aj správna inštalácia, ktorú prenechajte odborníkom.
2. Energeticky úsporné okná
Takéto okná pomáhajú zabrániť prenosu tepla, to znamená, že váš dom udržia v lete chladnejší a v zime teplejší. Moderné typy majú dvojité alebo trojité sklá s nízkym emisným povlakom (low-E) a dobrými izolačnými vlastnosťami.
Ako si vybrať tie správne? Zvoľte si okenný rám s dobrou tepelnou izoláciou. Drevené rámy majú vynikajúce izolačné vlastnosti, ale vyžadujú viac údržby. PVC rámy sú obľúbené, lebo nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Hliníkové rámy majú nižšiu tepelnú izoláciu, ale dajú sa z nich pomerne ľahko vyrobiť rôzne atypy a na rozdiel od plastových či drevených ich možno použiť aj na väčšie rozmery otvorov. Izolačné dvojité a trojité sklá sú ideálnou voľbou, lebo zabraňujú úniku tepla a dostatočne tlmia zvuk. Rovnako dôležité je aj správne tesnenie. Kvalitné tesnenie okolo rámu a medzi sklom a rámom minimalizuje prúdenie vzduchu a únik tepla.
3. Využívajte slnečnú energiu
Inštalácia solárnych panelov je skvelým spôsobom, ako použiť slnečné lúče vo váš prospech. Panely absorbujú slnečné žiarenie a premieňajú ho na elektrickú energiu. Je len na vás, či si zvolíte solárny kolektor na ohrev vody alebo fotovoltický panel.
Inštalácia každého solárneho systému vám zaručí menšiu spotrebu energie z bežných zdrojov, čo je nielen ekologicky prospešné, ale aj finančne výhodné. Využitie obnoviteľných zdrojov, či už za pomoci solárnych panelov, alebo tepelných čerpadiel, môže výrazne znížiť vašu závislosť od fosílnych palív a znížiť náklady na energie. Na Slovensku sú na získavanie takejto energie vhodné podmienky, lebo celková dĺžka slnečného svitu je až 1 600 hodín ročne.
4. Vymeňte spotrebiče
Pri každom ďalšom nákupe elektrického zariadenia venujte pozornosť energetickému štítku a vyberte spotrebiče s triedou energetickej účinnosti A++ alebo vyššou. Takéto spotrebiče spotrebujú menej energie, vďaka čomu bude vaša faktúra za elektrinu nižšia.
5. Záhradný ekosystém
Vytvorte si v záhrade ekosystém, ktorý podporuje biodiverzitu a prírodnú rovnováhu. Ako na to? Vysaďte rôzne druhy rastlín, ktoré prilákajú vtáky, motýle, včely či iné živočíchy. Takýto experiment prispeje k ochrane miestnej fauny a flóry a zároveň vytvorí príjemné prostredie na oddych a relax.
6. Šetrite vodou
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to zrealizovať v praxi, je zber dažďovej vody. Stačí do záhrady umiestniť sudy na záchyt vody zo strechy a sami bude prekvapení, koľko jej dokážete nazbierať počas jednej letnej búrky. Túto vodu využite na polievanie záhrady.
Ako ešte znížiť spotrebu pitnej vody?
- Používajte úsporné (pákové alebo termostatické) batérie a sprchové hlavice.
- Vďaka perlátorom ušetríte až 20 % vody.
- Inteligentná práčka ma nižšiu spotrebu vody aj energie.
- Pri čistení zubov vypínajte vodu.
- Používajte umývačku riadu.
7. Úsporné svetelné zdroje
Vymeňte tradičné žiarovky za energeticky úsporne LED svetlá. Aj keď je počiatočná investícia o niečo vyššia, veľmi rýchlo sa vám to vráti v podobe ušetrenej elektrickej energie. Výhoda LED svetiel je aj v tom, že majú oveľa dlhšiu životnosť ako klasické žiarovky, neprekáža im časté spínanie a intenzita osvetlenia sa dá skvele regulovať. Naučte sa využívať senzory pohybu alebo časovače, čím takisto môžete zabrániť zbytočnej spotrebe energie.
8. Kompostovanie
Kompostovanie je skvelý spôsob, ako spracovať organický odpad a vytvoriť živnú pôdu pre záhradu. Vytvorte si v záhrade kompostovací priestor a zhromažďujte tam kuchynské zvyšky a záhradný odpad. Procesom rozkladu sa organický materiál zmení na kompost, ktorý využijete ako prírodné hnojivo. Kompostovanie je nielen udržateľné, ale aj efektívne využitie odpadu.
9. Recyklácia a minimalizácia odpadu
Recyklácia a minimalizácia odpadu sú dôležitými krokmi pri ekologickom bývaní. Zabezpečte si oddelené kontajnery na triedený odpad a aktívne recyklujte plast, papier, sklo a kovy. Minimalizujte vytváranie odpadu tým, že sa vyhnete nadmernému baleniu a používaniu jednorazových predmetov. Odovzdávajte staré a nepotrebné veci na opätovné použitie, napríklad do secondhandov alebo charitatívnych organizácií. Takto môžete znížiť množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach, a prispieť k udržateľnejšiemu životnému štýlu.
10. Inteligentná domácnosť
Optimalizovať spotrebu energie vám pomôže aj použitie inteligentného domového systému. Tieto systémy umožňujú napríklad zapínanie a vypínanie spotrebičov na diaľku, reguláciu teploty v miestnostiach alebo plánovanie časovačov osvetlenia.
Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, archív firiem
Zdroj: Časopis Môj dom