Zateplenie zrubového domu

Zateplenie zrubového domu

07. 08. 2007
Zdieľať

Vážená redakcia, mám drevený zrubový dom, postavený asi pred 10 rokmi. Vonkajšie steny sú z trámov hrubých 180 mm. Trámy sú spájané dvoma drážkami a spojovacími perami. Drevo bolo pred stavbou sušené. Na trámoch sú trhliny miestami až do polovice a dosadnutie trámov na seba nie je stopercentné. Na tých miestach je teda stena hrubá iba v rozpätí dvoch spojovacích pier. Pri súčasných cenách energií teda uvažujem o zateplení domu.

V prvom rade by som chcel upchať trhliny a spoje a v krátkej budúcnosti by som chcel dom zatepliť, ale so snahou čo najviac zachovať ráz dreveného domu.
Viete mi poradiť materiály na upchatie škár a ich prekrytie z hľadiska trvanlivosti (aj estetickosti)? Ako zatepliť zrubový dom (vnútorné/vonkajšie zateplenie, materiály, skladba)? Riešenie difúzie vodných pár a rosného bodu je v prípade drevených stien oveľa dôležitejšie ako pri iných materiáloch. Tiež sa chystám nanovo prebrúsiť a natrieť celý dom. Aké nátery odporúčate? Za odpoveď vopred ďakujem.

Vladimír Miklošík


Podľa opisu predpokladám, že škáry medzi trámami nie sú širšie ako 0,5 – 1,5 cm, na ich zatesnenie v súčasnej fáze teda možno použiť bežne dostupné silikónové alebo akrylátové tmely a rovnakým materiálom treba utesniť aj trhliny. Pri ich výbere sa treba orientovať najmä podľa ich farby, aby nepôsobili esteticky rušivo. Vhodný je tmel s farbou blízkou k odtieňu povrchovej úpravy zruba. Rušivý vplyv zatmelených miest na výzor objektu sa môže odstrániť aj novým náterom zrubových stien. Pri zateplení zrubového objektu sa väčšinou uprednostňuje zateplenie zvnútra pomocou izolantov na báze sklených alebo minerálnych vláken tak, aby ostal zachovaný vonkajší vzhľad zruba.

Dnes je už aj na našom trhu dostatočne široká ponuka drevených interiérových obkladov. Stačí si správne vybrať a obklad namontovať čo najprecíznejšie – pri letmom pohľade na drevený obklad bude mať aj odborník problém zistiť, že to nie je jednoduchá zrubová konštrukcia, ale zateplený zrub. Druhou, menej používanou možnosťou je zateplenie zruba z vonkajšej strany. V takom prípade sa používa minerálna izolácia a odvetraný drevený obklad. Exteriérový zvislý drevený obklad zrubovej konštrukcie sa objavuje aj v tradičnej slovenskej ľudovej architektúre.

Pri zatepľovaní zruba a montáži lát, medzi ktoré sa upevní izolácia, nesmiete zabudnúť na to, že musia umožňovať zosychanie a napúčanie zrubovej konštrukcie. V opačnom prípade by sa mohli vplyvom objemových zmien zrubových nosníkov počas roka poškodiť laty a potom aj obklad. Znehodnotila by sa tým celá konštrukcia zateplenia. Počas procesu zatepľovania sa nesmie zabudnúť ani na parozábranu, ktorá zabráni prenikaniu vlhkosti z interiéru do konštrukcie a zabráni aj infiltrácii studeného vzduchu z exteriéru vplyvom vetra.

Otázku zodpovedal Ing. Milan Šulek z Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

 

Kategória: Nezaradené
Tagy: dom zateplenie zrubový dom
Zdieľať článok

Diskusia