Ako si vybrať ten správny kozub

18. 10. 2018 Zdieľať

Atmosféra, ktorú dokáže vytvoriť skutočný oheň je priam magická, navyše môže byť aj finančne výhodným a obnoviteľným zdrojom tepla. Mať v dome kozub alebo kozubové kachle je jednoducho dobrý nápad. Dôležité je však správne si vybrať.

Keďže v kozube či kozubových kachliach horí oheň a očakávame od nich istý komfort, ktorý si chceme užívať čo najdlhšie, rozhodovanie by sa určite nemalo zúžiť len na najnižšiu cenu. Správne rozhodnutie pritom závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od toho, či je dom zateplený a utesnený. Ktoré vlastnosti a parametre zariadenia treba teda pri výbere zvážiť?
 

Ako si vybrať ten správny kozub

2274285
THORMA Výroba, k.s.

 
•​ Typ kozuba alebo kozubových kachlí. Teplovzdušné kozuby majú obvykle vyšší tepelný výkon, hodia sa preto najmä do starších domov či na chalupy. Vykúrite nimi jednu miestnosť, s využitím rozvodov aj viacero. Zariadenia s teplovodným výmenníkom sa odporúčajú tam, kde nie je možné umiestniť kozub či kachle do centra stavby, prípadne dispozičné riešenie komplikuje distribúciu teplého vzduchu. Akumulačné kozuby sú vhodné najmä do súčasných nízkoenergetických domov, ktoré nepotrebujú vysoký tepelný výkon. Dokážu uvoľňovať teplo rovnomerne a nevytvárajú výrazné prúdenie vzduchu, výhodou je aj to, že teplo sálajú aj po vyhasnutí ohňa.
 
•​ Tepelný výkon musí zodpovedať typu stavby. Starší dom má väčšie straty tepla, preto potrebuje zariadenie s vyšším výkonom. Nový dom potrebuje čo najnižší výkon, aby nedochádzalo k prehrievaniu interiéru. Vhodný výkon sa stanoví na základe tepelných strát a objemu vykurovaného priestoru.
 

Ako si vybrať ten správny kozub

2274287
THORMA Výroba, k.s.

 
•​ Regulácia výkonu. Každý spotrebič musí mať reguláciu vzduchu, čím sa riadi jeho výkon. Množstvo tepla tak možno prispôsobiť aktuálnej potrebe. Kvalitný kozub by mal pritom fungovať správne aj pri nízkom výkone, keď sa do spaľovacej komory privádza menej vzduchu. Optimálne je, ak sa jedným ťahadlom dá regulovať primárny vzduch potrebný pri rozkurovaní, aj sekundárny potrebný po zohriatí ohniska. Pri jednej regulácii je pomer primárneho a sekundárneho vzduchu nastavený výrobcom, takže správne používanie výrobku je jednoduchšie.
 
•​ Akumulácia. Akumulačná hmota dokáže optimálne rozložiť teplo, ktoré sa produkuje pri spaľovaní. Na začiatku, keď je spotrebič chladný, bráni prehriatiu miestnosti, po vyhasnutí plameňa zas naďalej sála teplo. Tým, že sa tepelný výkon rozloží na dlhší čas, zníži sa tiež na prijateľnú úroveň. Navyše stačí priložiť len raz za 6 až 12 hodín.
 

Ako si vybrať ten správny kozub

2274291
THORMA Výroba, k.s.

 
•​ Účinnosť sa odzrkadľuje na spotrebe paliva, a teda aj na nákladoch na kúrenie. Ak počítame so životnosťou kozuba okolo 30 rokov, náklady na jeho prevádzku sú tou podstatnou položkou, investícia do kvalitnejšieho výrobku s vyššou účinnosťou sa teda určite vyplatí. 
 
•​ Emisie. Pri kozuboch a kozubových kachliach treba na ne dbať podobne ako pri autách. Mnoho štátov EÚ už obmedzuje používanie starých spotrebičov, ktoré nespĺňajú nové štandardy. Tlak na čistotu a ochranu ovzdušia rastie, preto je lepšie investovať do výrobku, ktorý už teraz spĺňa požiadavky, ktoré budú platné po roku 2022.
 

Dôležité je správne stanovenie výkonu Predimenzované zariadenie s príliš vysokým výkonom nemôžete poriadne rozkúriť, aby nebolo v dome prihorúco, preto je neustále „priškrtené“. Pri obmedzenom prívode vzduchu kozuby a kachle dymia a dechtujú, čím sa viac zanáša komín a znečisťuje sklo. Poddimenzované zariadenie s príliš nízkym výkonom nestačí na vykúrenie priestoru. Neustále sa preto prekuruje, čo vedie k jeho poškodeniu.

Dôležité je správne stanovenie výkonu Predimenzované zariadenie s príliš vysokým výkonom nemôžete poriadne rozkúriť, aby nebolo v dome prihorúco, preto je neustále „priškrtené“. Pri obmedzenom prívode vzduchu kozuby a kachle dymia a dechtujú, čím sa viac zanáša komín a znečisťuje sklo. Poddimenzované zariadenie s príliš nízkym výkonom nestačí na vykúrenie priestoru. Neustále sa preto prekuruje, čo vedie k jeho poškodeniu.
THORMA Výroba, k.s.

 
Dôležité je správne stanovenie výkonu
Predimenzované zariadenie s príliš vysokým výkonom nemôžete poriadne rozkúriť, aby nebolo v dome prihorúco, preto je neustále „priškrtené“. Pri obmedzenom prívode vzduchu kozuby a kachle dymia a dechtujú, čím sa viac zanáša komín a znečisťuje sklo.
Poddimenzované zariadenie s príliš nízkym výkonom nestačí na vykúrenie priestoru. Neustále sa preto prekuruje, čo vedie k jeho poškodeniu.
 
•​ Vzdialenosť od horľavých predmetov. Každý výrobok má určenú vzdialenosť od horľavých predmetov. Na to netreba zabúdať najmä ak chcete kozub inštalovať do drevostavby.
 
•​ Napojenie na komín. Rôzne modely je možné napojiť na komín zvrchu alebo zozadu. Komín musí byť pritom vhodný pre konkrétny typ a výkon spotrebiča. Na napojenie výrobku s odlišným priemerom dymovodu existujú adaptéry.
 
•​ Napojenie na externý prívod vzduchu (CPV) je podmienkou v moderných, dobre utesnených domoch. Keďže vzduch sa do spaľovacej komory privádza z exteriéru (napríklad samostatným prieduchom v komíne), používanie kozuba či kachlí negatívne neovplyvňuje kvalitu vzduchu v miestnosti. Zariadenia s CPV sú obvykle vzduchotesné, takže ich možno nainštalovať aj do domov s riadeným vetraním a rekuperáciou. Taktiež nedochádza k vniknutiu spalín do interiéru, napríklad pri používaní digestora v kuchyni.
 
•​ Prikladanie. Kozub je možné si obstarať aj s dvomi dvierkami. Sú modely, ktoré umožňujú prikladanie z druhej miestnosti. 
 
•​ Veľkosť popolníka a manipulácia s ním. Keďže popolník treba pravidelne vysýpať, jeho veľkosť aj narábanie s ním by vás mali zaujímať už pri kúpe.
 
•​ Čistenie skla a ohniska. Pri výrobkoch s tzv. oplachom skla stačí čistiť dvierka raz za týždeň, pri kozubových vložkách s výsuvnými dvierkami však môže byť čistenie problematické.
 
• Údržba a servis. Pri výbere značky si treba overiť referencie, dostupnosť náhradných dielov aj zabezpečenie servisu.  Najdrahšou položkou sú väčšinou sklá na dvierkach (ohýbané sklo môže stáť až 600 €).
 
V modernom dome by malo mať vykurovacie zariadenie primerane nízky tepelný výkon. Kým v starších, horšie izolovaných stavbách sa bežne používali spotrebiče s výkonom od 7 až do 15 kW, v dnešných novostavbách by ich nominálny výkon nemal prekročiť 5 kW.
 
Keďže ide o zložitú problematiku, určite je vhodné poradiť sa pri výbere kozuba s odborníkom – predídete tak nepríjemnostiam či škodám, ktoré môžu byť dôsledkom nesprávneho rozhodnutia.
 
 
ZDROJ PR článok spoločnosti THORMA Výroba, k. s.
Kategória: Energia
Tagy: kozub kozubové kachle servis údržba vykurovanie
Zdieľať článok