Zdroj: iStock

Ako funguje solárny ohrev vody a koľko vďaka nemu ušetríte

26. 06. 2023
Zdieľať

Slnko je takmer nevyčerpateľným zdrojom energie, ktorá je dostupná prakticky neobmedzene a zadarmo. Bol by hriech túto možnosť nevyužiť! Jedným zo spôsobov je solárny ohrev vody.

V súčasnosti sa solárna energia využíva v domácnostiach dvoma spôsobmi:

  1. na ohrev vody pomocou termických solárnych panelov,
  2. na výrobu elektrickej energie pomocou fotovoltických panelov.

Termické solárne zariadenia predstavujú účinný spôsob, ako využiť slnečnú energiu na ohrev pitnej vody a podporu vykurovania. Netreba si ich však zamieňať s fotovoltikou, ktorá zo slnečného žiarenia vyrába elektrinu (tá sa, samozrejme, dá používať aj na ohrev vody v zásobníku).

schéma umiestnenia solárnych kolektorov

Solárne kolektory sa môžu umiestniť na plochú aj šikmú strechu, na fasádu alebo do voľného priestoru v záhrade. Dôležité je pritom ich natočenie v smere najväčšieho slnečného zisku Zdroj: Vaillant

Ako funguje solárny systém

Termický solárny systém umožňuje využívať slnečnú energiu na prípravu ohriatej pitnej vody, prípadne aj na podporu vykurovania. Solárna technika je pritom vždy skombinovaná aj s iným zdrojom tepla – napríklad s elektrickou špirálou, plynovým kotlom alebo tepelným čerpadlom.

Prečítajte si tiež
9 tipov na úsporu vody v kuchyni a kúpeľni, ktoré vás nebudú stáť ani cent a 6 vecí, ktorými znížite spotrebu vody o polovicu

Základ systému tvorí zásobník teplej vody, ktorý dokáže na jej ohrev využívať viaceré zdroje tepla, a solárne kolektory. Ak je slnečné žiarenie dostatočne intenzívne, voda v zásobníku sa ohrieva pomocou kolektorov. Keď je nedostatok solárnej energie a teplota v zásobníku poklesne, zapne sa na ohrev vody elektrická špirála, vykurovací kotol alebo iné zariadenie.

solárne panely na streche domu

Zdroj: iStock

Okrem ohrevu pitnej vody sa dá teplonosné médium zohrievané v solárnych kolektoroch využiť aj na ohrievanie vykurovacej vody. V takom prípade využíva vodu zo zásobníka priebežne ohrievanú solárnym teplom aj vykurovací okruh. Ak je jej teplota nižšia ako požadovaná, zapojí sa napríklad vykurovací kotol.

Prečítajte si tiež
Koľko litrov vody vyplytvá kvapkajúca batéria? Radíme, ako vybrať novú

Zásobník + kolektory

Základ systému na solárny ohrev vody teda tvorí vhodný zásobník a príslušný počet solárnych kolektorov. Veľkosť a typ zásobníka sa určujú najmä podľa potrebného množstva vody, jej využívania (len ohriata pitná voda alebo aj podpora vykurovania) a spôsobu dohrievania.

zásobník teplej vody

Zdroj: Vaillant

Výhodou sú pritom kompaktné zariadenia, ktoré okrem samotného zásobníka teplej vody obsahujú aj ďalšie potrebné komponenty (čerpadlá, regulátor…), čím sa zjednoduší montáž a ušetrí priestor.

Získavanie solárneho tepla zabezpečujú termické solárne kolektory, v ktorých sa slnečným žiarením zohrieva teplonosné médium. V ponuke sú pritom rôzne typy kolektorov – ploché alebo vákuové trubicové, na výber sú aj klasické tlakové alebo beztlakové. Líšia sa nielen cenou, ale aj účinnosťou, možnosťami montáže a ďalšími vlastnosťami. Napríklad výhodou beztlakového solárneho systému je, že odpadajú problémy s prehrievaním kolektorov v lete aj s ich zamŕzaním v zime.

strecha so solárnym panelom, euromince v ženskej dlani

Zdroj: iStock

Aká je úspora?

Vďaka bezplatnej slnečnej energii sa investícia do solárneho systému vráti už v priebehu niekoľkých rokov, a to cez vysoké prevádzkové úspory. Spotrebu energie na prípravu teplej vody dokáže ročne znížiť až o 60 %. Ak sa termický solárny systém využíva aj na podporu vykurovania, v prechodnom období môže kotol často ostať vypnutý a ročná úspora energie môže dosiahnuť až 35 %.

Výhody solárnych riešení na prípravu teplej vody a podporu vykurovania:

  • nekonečné množstvo slnečnej energie zadarmo,
  • žiadne emisie CO2 počas prevádzky,
  • dajú sa namontovať aj dodatočne v rámci rekonštrukcie,
  • zníženie nákladov na ohrev vody – spotrebuje sa až o 60 % menej energie,
  • zníženie nákladov na vykurovanie – spotrebuje sa asi o 35 % menej energie,
  • zníženie spotreby fosílnych palív,
  • moderné systémy fungujú účinne aj počas zimy.

Text: Erika Kuhnová
Foto: Vaillant, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: šetrenie v domácnosti solárna energia solárne panely na ohrev vody
Zdieľať článok

Diskusia