Dom naplno otvorený záhrade
Zdroj: Ytong

Dom naplno otvorený záhrade

16. 09. 2020 Zdieľať

Majitelia tohto rodinného domu nezaprú už na prvý pohľad svoju profesiu – je to záhradníctvo a láska k tomuto odboru podstatne určila aj podobu ich domu. Bungalov, ktorý je výhodným riešením aj do budúcich rokov vďaka svojej bezbariérovosti, je postavený do atypického tvaru U. Pomerne rozľahlá obytná plocha je tak členená do troch blokov. Záhrada je priamo prístupná zo všetkých obytných miestností a vzniká tu niekoľko terás pre vonkajšie posedenie, relaxačná časť pri bazéne a veľké plochy okrasných porastov. Pretože sa rozhodli stavať svojpomocne a súčasne hľadali materiál, ktorý bude mať čisto prírodné zloženie, zvolili Ytong.

Aj napriek pomerne členitému pôdorysu tu bolo možné dosiahnuť požadované tepelnoizolačné vlastnosti jednovrstvovým murovaním bez zateplenia. Materiál sa vďaka ľahkej spracovateľnosti spotrebuje takmer všetok a nevzniká zbytočný stavebný odpad. Tiež sa do neho ľahko inštalujú rozvody sietí a zariaďovacie prvky. Veľkým plusom pre stavebníkov bolo ale najmä to, že pórobetón tvoria prírodné suroviny piesok, vápno a cement. Jeho alkalické zloženie zabraňuje vzniku plesní a vďaka poréznej štruktúre vzniká zdravá vnútorná klíma.

Dom naplno otvorený záhrade

Zdroj: Ytong

Obvodové murivo tvoria najpredávanejšie tvárnice niekoľkých posledných rokov Ytong Lambda YQ s hrúbkou 450 mm, ktoré boli vyvinuté tak, aby plnili nové tepelno–technické normy roku 2020 aj bez dodatočného zateplenia. Murovanie v jednom kroku šetrí náklady na zateplenie, podporuje vznik zdravej vnútornej klímy v dome, ktorú môže nevhodná vonkajšia izolácia narušiť. Nielen, že výstavba je rýchlejšia a netreba ďalšiu realizačnú firmu, ale aj v budúcnosti nemusia majitelia riešiť výmenu zateplenia, ktoré spravidla máva kratšiu životnosť.

Dom naplno otvorený záhrade

Zdroj: Ytong

Zo stavebného systému Ytong tu bol použitý tiež stropný systém Ekonom. Tento masívny prvok prispieva k teplotnej stabilite domu – drží teplo v zimnom období a v lete zabráni prehrievaniu priestoru. Montáž je rýchla, pretože prebieha bez nadbetonávky a armovacích oceľových sietí. Nie je tiež náročná na remeselnú zručnosť a zvládajú ju aj svojpomocní stavebníci. Stropné vložky je možné krátiť pílou v priečnom aj pozdĺžnom smere, príslušné náradie požičiava výrobca. Pred betonážou je možné do konštrukcie rebra uložiť všetky potrebné vedenia, ako sú elektrorozvody, voda, odpad, centrálny vysávač, vzduchotechnika alebo rozvody kúrenia pre vykurovanie konštrukcie stropu. Ďalšou nezanedbateľnou výhodou stropu Ekonom je jeho takmer úplná rovinnosť.

Dom naplno otvorený záhrade

Zdroj: Ytong

Výsledkom je rodinný dom, ktorý bolo možné realizovať vlastnými silami. Systém murovacích prvkov je vymyslený tak, aby si svoju kvalitu materiál zachoval s takmer neobmedzenou životnosťou a zaistil bezchybné fungovanie stavby.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Xella

Kategória: Materiály
Tagy: murovacie materiály pórobetón stavebný systém stropný systém tepelnoizolačné tvárnice
Zdieľať článok