Zdravé teplo z pece

27. 02. 2012
Zdieľať

V kachliarskej praxi sa používa pojem zdravé teplo. Oficiálny termín pre tento pojem nie je stanovený. Popisom vlastností pecí ho však možno definovať (aj keď len čiastočne).

Klasická kachľová, murovaná stavaná pec produkuje teplo svojím povrchom. Podiel merateľného sálavého tepla pri nižších povrchových teplotách (približne 60 °C)  nie je vysoký, no keď sa pohybujeme v okolí pece, cítime teplo. Prechodom tepla cez masívne materiály stavanej pece dochádza k jeho čiastkovej zmene na zdraviu neškodné elektromagnetické žiarenie, podobné slnečnému. (Oficiálne merania hygienických ústavov alebo normatívov o teplote nie sú k dispozícii.) Počas kúrenia pecou s nižšou povrchovou teplotou (približne 60 °C) sa prechodové častice nevíria a nevyhoria na drobné čiastočky prachu. Subjektívne pocity väčšiny opýtaných pri vykurovaní stavanou pecou sú kladné.


Zdravé teplo z pece

1070611
Dano Veselský

Pri kúrení kozubovou vložkou, pri takzvanom teplovzdušnom kúrení, sa nahrieva vzduch v komore a odtiaľ sa vypúšťa do priestoru. Obmurovka kozubovej vložky chráni ľudí prítomných v miestnosti pred nepríjemnými vlastnosťami kovových pecí. Povrchová teplota vložky a pomocných zariadení dosahuje aj 400 °C, je však zabezpečená proti popáleniu.  Problémom ostáva vírenie a vyháranie prachových častíc. Súbežne s teplým vzduchom sa víria aj čiastočky prachu, čo spôsobuje nepríjemnosti najmä alergikom.


Zdravé teplo z pece

1070610
Dano Veselský

Najmenej príjemné je teplo z kovových pecí, vyrobené drevom či uhlím. Povrchová teplota takéhoto spotrebiča je približne 400 °C. V tesnej blízkosti je neúmerne teplo a vo vzdialených kútoch miestnosti zima. Sálavé teplo z kovového telesa s vyššími teplotami už nie je príjemné. Väčšina opýtaných sa v miestnosti vykurovanej železnou pecou necíti príjemne, hoci teplota dosahuje náležitú hodnotu.

Okrem teploty má na pohodu vplyv aj vlhkosť vzduchu. Je pochopiteľné, že ak sa v miestnosti nachádza rozpálená železná pec, vlhkosť vzduchu nie je pre štandard obytnej miestnosti postačujúca. Naopak, v miestnosti so stavanou pecou, sa vlhkosť udržuje na štandardnej a príjemnej úrovni.

Výklad je len hypotetický, aj keď vychádza z praktických pozorovaní a skúseností. Porovnávacie merania by boli veľmi drahé.

Kategória: Energia Stavba a rekonštrukcia
Tagy: kachliari teplo zdravé
Zdieľať článok

Diskusia