Zdroj: iStock

Jesenná výzdoba jednoducho a elegantne? Inšpirujte sa našimi tipmi, ako vnesiete do interiéru jesennú atmosféru

09. 10. 2022
Zdieľať

Jesenná výzdoba nie je len pripomienkou toho, že leto je už za dverami. Je to možnosť, ako harmonizujeme interiér spôsobom, ktorý mu dodá hrejivú a príjemnú atmosféru. Farby jesene pôsobia upokojujúco, prírodné prvky zase zútulňujú obytný priestor. Ako vnesiete do bytu či domu nádych jesene?

Vynikajúcim spôsobom je odpozorovať farby jesennej prírody, urobiť si dekorácie z typicky jesenných listov a plodov, stlmiť osvetlenie a navrstviť príjemné bytové textílie. Veľa spravia sýte farebné vankúše i sviečky, ktoré do vášho domova vnesú útulnú jesennú estetiku.

Prečítajte si tiež
Toto nie je len obyčajný rodinný dom na dedine. Pod klasickou podobou sa skrýva omnoho viac!

Zvoľte zrelé zemité tóny

Napriek tomu, že svetlé a jemné odtiene sa zvyčajne považujú za „bezpečnejšie“ farby pre domácnosť, aj hustejšie teplé odtiene majú svoj význam. Zvyšujú útulnosť priestoru. Dobrým tipom, ako to neprehnať, je vybrať si jednu zo stien obytného priestoru a urobiť z nej takzvanú akcentovú stenu. Nafarbite ju hrdzavým odtieňom hnedej, terakotovou, bordovou alebo olivovo zelenou farbou. Maľovanie jednej steny je lacný spôsob, ako zahriať priestor, a pritom sa nemusíte báť, že by priestor pôsobil stiesnene – ostatné steny zostanú svetlé.

Jesenné dekorície v obývačke

Zdroj: iStock

Pridajte drevo

Žiaden materiál nevyžaruje toľko príjemného tepla ako drevo. Neraz stačí pridať nový kus nábytku alebo dekoráciu. Ak ste pripravení na väčšiu zmenu, môžete vyskúšať trend dreveného obloženia stien, respektíve len časti.

Jesenné dekorície v spálni

Zdroj: iStock

Vytvorte príjemnú schému osvetlenia

Či už ide o osvetlenie spálne, kúpeľne alebo obývacej izby, kľúčom k vytvoreniu útulného a pohodlného priestoru je kombinácia rôznych svetelných zdrojov, ktoré dopĺňajú atmosféru miestnosti bez toho, aby bola príliš svetlá. Pridajte do priestoru náladové osvetlenie, najlepšie svietidlá s tlmiacim efektom. Viete o tom, že jedným z najkrajších materiálov na rozptyľovanie svetla je sklo? Zvoľte svietidlo z pieskovaného alebo tónovaného skla, v kontraste s čírym, aby ste dosiahli atmosféru, akú práve potrebujete.

Prečítajte si tiež
Mix viacerých farieb a materiálov nemusí znamenať chaos! Dokazuje to tento harmonický byt v eklektickom štýle

Dajte stenám textúru

Maľovky nemusia byť len bežné – hladké a matné. Stojí za to pohrať sa s rôznymi textúrami povrchu od vysokého lesku, cez benátsku omietku a rôzne ďalšie dekoratívne povrchové úpravy. Možnosti sú nekonečné.

Vyberte si zakrivené kusy nábytku

Zakrivené, zaoblené pohovky sú užitočným prvkom na vymedzenie priestoru a podporia prúdenie priestoru i energií. Zaoblený dizajn pôsobí zároveň mäkšie, príjemnejšie – pozýva vás na relax. Ostré hrany, naopak, priestor trhajú a pôsobia viac energicky a menej uvoľňujúco.

Jesenné dekorície v obývačke

Zdroj: iStock

Navrstvite látky

Vrstvenie bytových textílií je kľúčom k naozaj útulnému priestoru – či už ide o prikrývky a vankúše na pohovke alebo posteli, alebo mäkký koberec pod nohami v obývačke. Vrstvenie je aktuálnym trendom a prináša množstvo rôznych druhov látok s odlišnými textúrami, ktoré okamžite zútulnia interiér. V jesennom a zimnom období dizajnéri vymieňajú prikrývky a vankúše z bavlny či ľanu za vlnené alebo kašmírové. 

Pridajte zemité, drevité vône

Jesennú atmosféru nádherne podporíte vôňou bergamotu, škorice, zázvoru, jabĺk, či javora. Pridajte ich do difuzérov, vystavte prírodné vonné sviečky a vychutnávajte si harmonický efekt.

Prečítajte si tiež
Najvhodnejšie rastliny do spálne? Týchto 5 izbových rastlín vám pomôže lepšie spať

Vytvorte útulné zákutia

S blížiacou sa zimou má každý rád priestor, kde sa môže pohodlne uchýliť, zahriať, posedieť pri šálke čaju. Pridajte do miestnosti malú pohovku alebo hlboké kreslo, stolík, či leňošku. Ak na nič podobné nemáte dostatok priestoru, vytvorte si na stene galériu rodinných obrázkov alebo na ňu zaveste hravé umelecké diela.

StacJesenné dekorície v spálni

Zdroj: iStock

Ozdobte priestory jesennými kvetinovými aranžmánmi

Aj keď vonku je tmavšie, prší, pridáva sa hmla a dni sú kratšie, váš interiér by mal byť veselý a živý. Na dekorovanie si vyberte svetlé kvety, na jeseň kvitnúce druhy alebo zaujímavé zelené rastliny. Perfektnou jesennou výzdobou sú tiež sušené kvety, aranžmány, do ktorých pridáte gaštany, šišky, orechy, sušené hlavičky maku a podobne. Netreba komplikovať, úplne stačí odrezať konár s jesennými listami a postaviť ho do vázy s vodou. Vytvorí v okamihu čarovnú atmosféru.

Sabína Zavarská

Zdroj: livingetc.com

Foto: istock.com

Kategória: Dekor
Tagy: jesenné dekorácie vyzdoba
Zdieľať článok

Diskusia