Zdroj: Möbelix

DIY: Kvetináč na terasu v boho štýle

07. 08. 2023 Zdieľať

Leto je pomaly na konci, ale to neznamená, že si nemôžete vyzdobiť exteriér svojho domova. Stále je čas upraviť svoj balkón alebo terasu tak, aby ste tam mohli čo najpríjemnejšie tráviť nielen zvyšok slnečných dní, ale aj babie leto. A čo by to bol za balkón či terasu bez rastlín a svetielok?

Aby rastliny mali kde rásť a kvitnúť, je potrebné pripraviť im na to priestor. V prípade, že budete chcieť budúci rok pestovať paradajky, ruže alebo iné popínavé rastliny, výborne sa hodia kvetináče s mriežkou či zástenou s okami, po ktorých sa rastliny môžu ťahať.

Takýto kvetináč bude nielen sviežim dekoratívnym prvkom vášho balkóna, ktorý navodí tú pravú dovolenkovú atmosféru, navyše ho môžete využiť aj na rozdelenie priestoru a vytvorenie väčšieho súkromia.

Čo budeme potrebovať

  • drevená debnička
  • kovové nohy na nábytok
  • kvetináč alebo plastová nádoba
  • macramé priadza
  • nožnice
  • ručná píla a brúsny papier
  • 2 drevené hranoly v rozmere 2 cm × 2 cm × 200 cm
  • zvinovací meter
  • skrutky a vŕtačka
Materiál a pomôcky na výrobu kvetináča v boho štýle

Zdroj: Möbelix

Postup

Ak plánujeme náš boho doplnok plne využívať hlavne v exteriéri, je vhodné ako prvý krok naimpregnovať drevený povrch ochranným náterom. Následne sa môžeme pustiť do majstrovania!

Aby nám počas dažďa drevený kvetináč nestál vo vode, ale voda popod neho mohla voľne odtekať, na spodnú stranu debničky upevníme 4 kovové nožičky.

Upevnenie nožičiek na spodok kvetináča

Zdroj: Möbelix

Keď sú nožičky pripevnené k debničke, môžeme pokračovať v práci s oporou na popínanie rastlín. Na tento účel si postavíme obdĺžnikový rám z drevených hranolov. Ručnou pílkou narežeme 2 kusy s dĺžkou cca 130 cm a 2 kusy, s dĺžkou zodpovedajúcou hodnote, ktorú získame odčítaním súčtu šírky oboch dlhších hranolov od celkovej šírky debničky, (v našom prípade 27 cm). Rezné plochy potom dohladka obrúsime brúsnym papierom.

Priskrutkovanie hranolov k debničke

Zdroj: Möbelix

Dva dlhšie kusy hranola priskrutkujeme zvisle k debničke. Keďže hranoly sú dosť tenké, odporúčame predvŕtať otvory vhodným vrtákom. Potom jeden z dvoch kratších kusov priskrutkujeme medzi dva zvislé hranoly na hornom konci, čím ich spojíme a vytvoríme horný okraj. Náš drevený rám na popínanie rastlín je týmto hotový!

Výroba dreveného rámu z hranolov na popínavé rastliny

Zdroj: Möbelix

Do samotného rámu pomocou macramé priadze uviažeme jednoduchý vzor štvorcového uzla. Konce priadze obviažeme okolo druhého kratšieho hranolu (27 cm), ktorý pripevníme na spodný koniec oporného rámu. Druhou možnosťou je nechať konce priadze jednoducho voľne visieť. Drevený rám je hotový a naše ruže či paradajky majú kde rásť!

Upevnenie macramé priadze do dreveného rámu

Zdroj: Möbelix

Nakoniec zasadíme rastliny do ich nového domova. Ak chceme rastlinám dopriať čo najlepšie podmienky na rast, na dno kvetináča alebo plastovej bedničky dáme vrstvu štrku alebo makadámu, a kus netkanej textílie, ktoré vytvoria drenážnu vrstvu pre odtok prebytočnej vody. Náš kvetináč je hotový a pripravený skrášliť terasu či balkón.

Vloženie rastliny do hotového kvetináča

Zdroj: Möbelix

Náš tip

Ak ste milovníkmi príjemnej atmosféry, máme pre vás aj večernú verziu kvetináča. Je to veľmi jednoduchý trik, pretože stačí, ak na vrch rámu pripevníte svetielka, napríklad v podobe svetelnej reťaze. Zapnuté svetielka doplnia náladu neskorého večera o boho nádych.

Zdroj: PR článok Möbelix SK, s. r. o.

Kategória: Doplnky
Tagy: boho štýl DIY kvetináče rastliny na balkóne
Zdieľať článok
Pôdu do kvetináčov už nemusíte kupovať! S týmto návodom si pripravíte výživný substrát ľahko aj samiUrob si sám

Pôdu do kvetináčov už nemusíte kupovať! S týmto návodom si pripravíte výživný substrát ľahko aj sami

Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!Urob si sám

Tieto nápady na darčeky potešia záhradkárov aj milovníkov izbových rastlín!

Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu nebezpečných gudrónových jám v obci NemeckáASB.sk

Štát prevezme zodpovednosť za sanáciu nebezpečných gudrónových jám v obci Nemecká

Budú majitelia povinní obnoviť svoje rodinné domy a kto to zaplatí?ASB.sk

Budú majitelia povinní obnoviť svoje rodinné domy a kto to zaplatí?