Inšpirujte sa! Tipy na vianočné darčeky od redakcie Môj dom

17. 12. 2019
Zdieľať

Došli vám nápady, čo darovať rodine a blízkym na Vianoce? Inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré sú nielen praktické, ale aj originálne a zábavné.

Tipy na darčeky od Mirky


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Drevo + koža

Úplne najradšej mám praktické darčeky, ktoré niekto vyrobil ručne. Zväčša z nich cítiť lásku, ktorú výrobca vložil do výroby, a ak poznám aj príbeh okolo nich, to ma priláka ešte viac. Na známom slovenskom handmade portáli ma tento rok upútali krásne drevené doplnky do interiéru, ktoré vynikajú nielen vysokou kvalitou, ale aj moderným nadčasovým dizajnom. Na www.sashe.sk/PUREHOME nájdete nielen šikovný podnos pod poháre, ale aj stolčeky, zrkadlo, kožené košíky, tácky alebo úchytky. Podľa mňa výborná voľba.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Teplé palčiaky

Málokedy som v zime siahla po rukaviciach, ale odkedy mám auto a musím v zime škrabať zamrznuté okná, odvtedy ich mám niekoľko. Najskôr som si zaobstarala bezprsté rukavičky, ku ktorým pribudli ďalšie a ešte ďalšie. No tento rok ma úplne dostali tieto ručne vyrobené palčiaky, ktoré sú hrejivé, príjemné na dotyk a ich najväčšou devízou je, že túto vlnu môžete v pohode oprať v práčke. Za 25 € ich kúpite na www.sashe.sk/Silur, kde nájdete ešte oveľa viac toho, čo sa hodí ako darček k Vianociam.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Pre zábudlivcov

Priznám sa, pamäť mi slúži dobre, ale na prihlasovacie mená a heslá som úplný sklerotik. Jedna vec je zapamätať si tri-štyri účty, ale keď ich mám viac ako päť, to už fakt nedávam. Popri hľadaní vianočných dekorácií do nášho časopisu som natrafila na tento dokonalý zápisník na heslá. Nielenže ma nadchol tento skvostný nápad, ale očarilo ma aj jeho vkusné vyhotovenie. Ak máte v rodine niekoho s podobným problémom ako ja, bude vám isto vďačný . Kúpite ho za 7,91 € na www.bellarose.sk.

Tipy na darčeky od Eriky


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Zážitky a sľuby

Asi najväčšiu radosť mávam z „nehmotných“ darčekov a také aj rada darujem – lístok na koncert, tri dni v Tatrách, výlet na bicykloch na Moravu… Obvykle to riešim vlastnoručne vyrobenou „poukážkou“, čo je vlastne kartička s prísľubom. Teda okrem lístkov na koncert, tie bývajú reálne. Z mojich „poukážkových darčekov“ mali asi najväčší úspech poukážky na škrabkanie, ktoré dostal pred rokmi môj muž. Po predložení jednej mal nárok na 10 minút škrabkania – bezodkladne a s oduševnením.

Knihy

Knihy patria k pre mňa najlepším „hmotným darčekom“ a aj v tomto prípade platí, že podľa seba súdim teba. Tu sú moje tri tipy na skvelé knižky:

Pre kamarátku alebo sestru


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

Skvelý príbeh o „problémovom“ chlapcovi, jeho mame a babke, rozprávaný z pohľadu každého z jeho troch hlavných protagonistov. Človek si uvedomí, že jeho pravda nemusí byť jediná… Názov knižky jednoducho hovorí za všetko.

Pre syna v puberte


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Andrzej Pilipiuk: Kroniky Jakuba Vandrovce

Séria kníh s uletenými príbehmi podivného exorcistu – samouka, ktorý sa živí hlavne vlastnou pálenkou. S týmito knižkami máte šancu, že nebudete v očiach vášho potomka totálne trápni.

Pre manžela alebo iného chlapa


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

René Benda: Moja studená vojna

Bratislava v roku 1988 a stredoškolák v období socializmu, v časoch, keď boli utečencami naši susedia, kamaráti a známi. Ak ste tú dobu zažili, tento príbeh vás chytí a nepustí – mňa doslova preniesol v čase. 

Tipy na darčeky od Katky


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Áno, dobre, ale najprv káva

Moje niekoľkoročné úsilie nájsť cestovný hrnček na kávu, ktorý by spĺňal všetky moje požiadavky, vyhlasujem tento rok za úspešne ukončené. Konečne som našla svojho šampióna. Hrnček Cheeki funguje ako minitermoska. Má dokonca i podobný uzáver – odkrútením vrchnáka si doň kávu nalejete, jeho stlačením si z kávy „srknete“. Teplá vám vydrží takmer 8 hodín. A čo je najlepšie – s hrnčekom môžete i žonglovať – nevyleje sa ani kvapka! Zaručene :)! Kúpite na www.zdraveflase.sk.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Skutočným hrdinstvom je zostať dobrým…

… no najväčším dobrodružstvom je stať sa lepším. Taká je hlavná myšlienka knihy Drakobijec, ktorá je pre chlapcov od 9 do 13 rokov. Malý čitateľ sa vydáva na cestu, na ktorej môže získavať schopnosti/cnosti podobne ako hrdina v príbehu, ktorý bojuje proti zlu tým, že sa zdokonaľuje v dobrom. Ku knihe je i hra, ktorá na ňu nadväzuje. Hra je iniciačná – prechodová a plná rituálov. Hráč so sprievodcom spoločne trénuje čnosti, bojuje proti drakovi a získava trofeje – dračie zuby. Knihu máme doma (hra je v pláne) a ako mama dvoch synov ju môžem len odporúčať. Dá sa objednať cez www.otcasy.sk.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Bláznivá zábava pre celú rodinu

Milujem hry a najviac tie, pri ktorých sa behá, skáče, schováva a smeje do popuku. Ak máte radi adrenalín bezpečný pre malých i veľkých, odporúčam ísť si vybiť energiu do laserovej zóny. Vyskúšali sme už dvakrát, hrali s nami predškoláci aj tínedžeri a bola to vraj „megatutovka“. Priznám sa, zuby mi svietili v tej tme viac ako pištoľ, pretože som sa musela stále smiať… Ak ste hravé typy (ako ja), pribaľte si uterák a náhradné tričko. Bude sa vám hodiť. Kupóny na www.laserzone.sk.

Tipy na darčeky od Kataríny


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Najskôr košeľa, potom ruksak

Áno, treba recyklovať, čo to dá! Ja nie som veľmi zdatná, čo sa ručných prác týka, o to viac však obdivujem tých, ktorí to dokážu, navyše sa snažia aj o udržateľnú módu. Ako Katka, ktorá šije takéto veselé ruksaky na notebook a zužitkuje pri tom napríklad starú košeľu. Ruksak je pevný, odolný, a čo je úplne najlepšie pre „čosi večne hľadajúce typy“, ako som ja, má dve vrecká na rôzne maličkosti. Nájdete ho za 49 € na www.sashe.sk/zubajda.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Čitateľské slasti

Mám rada, keď so mnou kniha po dočítaní ešte nejaký čas „žije“. Keď na hlavných hrdinov neviem len tak zabudnúť, keď ma ženie túžba spoznať miesta, kde sa dej odohrával. Knihy, ktoré by som odporučila čitateľom „všetkými desiatimi“, sú Požierači neba od Paola Giordana a Sklenená izba od Simona Mawera. Jedna vás prenesie na autentický taliansky vidiek, druhá do pôsobivej vily Tugendhat. A aby som nezabudla ani na deti, veľa pekných a inšpiratívnych príbehov objavia v knihe Superženy od Andrey Kellö Žačokovej.


tipy na darčeky na vianoce

tipy na darčeky na vianoce

Na výlet do vily

Tento tip na darček súvisí s predchádzajúcim. Konkrétne s ikonickou vilou Tugendhat, v ktorej sa odohráva dej jednej z kníh. Vila je označovaná za stavbu, ktorá určila nové miery moderného bývania, a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry. Ak si chcete tento architektonický a nadčasový skvost pozrieť v Brne na vlastné oči, musíte si kúpiť niekoľko mesiacov vopred vstupenku na www.tugendhat.eu. 

PRIPRAVILA: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Doplnky
Tagy: Vianoce vianočné darčeky
Zdieľať článok
Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrncZáhrada

Ako si vyrobiť adventný veniec na stôl? Toto ovocie zo záhrady mu dodá dokonalý zimný šmrnc

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantikuZáhrada

Dekorácia na poslednú chvíľu? S týmto nápadom premeníte vonkajší priestor na zimnú romantiku

Štedrovečerné zvyky našich predkov: Toto robili, aby mali dostatok úrody i vodyZáhrada

Štedrovečerné zvyky našich predkov: Toto robili, aby mali dostatok úrody i vody

Čo robiť, aby vám vianočné izbovky vydržali čo najdlhšie? Na túto otázku odpovedáme v najnovšej epizóde podcastu Záhrada!Záhrada

Čo robiť, aby vám vianočné izbovky vydržali čo najdlhšie? Na túto otázku odpovedáme v najnovšej epizóde podcastu Záhrada!

Diskusia