Malí ale užitoční pomocníci

21. 06. 2010
Zdieľať

Ak to so záhradou myslíte vážne a práci v nej sa venujete intenzívne, nemala by vám chýbať aspoň základná výbava. Minimálne vypichovače buriny, malé kultivátory, kypriče a motyčky, prípadne kolíky na vysádzanie a lopatky je rozhodne dobré mať k dispozícii.

Popri rýľoch, hrabliach a motykách je dobré mať po ruke aj drobné záhradné náradie. Oceníte ho najmä pri práci v skalke, malých kvetinových záhonoch, pri odburiňovaní a starostlivosti o balkónovú zeleň.

Na trhu sú v ponuke aj kvetinové drapky, malé vidly a hrable, či malé kosy. Čo budete naozaj potrebovať, záleží aj na tom, akú veľkú máte záhradu. Drobné náradie je mimoriadne užitočné pri kultivácii menších plôch (aj pri starostlivosti o zeleň vo vegetačných nádobách). Využijete ho na základnú prípravu pôdy pred výsevmi či výsadbou, dobre sa ním prekyprí a prevzdušní pôda bez hrozby poškodenia koreňov, poslúži pri odburiňovaní (s vytrhávačmi buriny sa výborne likvidujú rastliny s kolovitými koreňmi).


Malí ale užitoční pomocníci

270287
Fiskars

Vidly na burinu Fiskars 137030 z recyklovateľného polyamidu, široké 8 cm, dlhé 26 cm.

 


Malí ale užitoční pomocníci

270286
Fiskars


Malí ale užitoční pomocníci

270288
Fiskars

Kultivátor Fiskars 137020 na kyprenie a prevzdušnenie pôdy. Vyrobený z pevného, sklenými vláknami vystuženého polyamidu. Šírka 7,5 cm, dĺžka 27 cm, hmotnosť 90 g. Motyčka Fiskars 137040 je pevná, neohne sa. Môže sa naostriť. Vyrobená z vystuženého polyamidu. Šírka 7,5 cm, dĺžka 32 cm, hmotnosť 180 g.

Upravená záhrada, znamená aj čistá záhrada, a to sa týka nielen záhonov, ale aj chodníkov a kvetinových múrikov. Práve na ich čistenie sa používa špeciálna škrabka so zahnutou úzkou čepeľou. Hrabličkami sa zase ľahko zbavíte lístia a iných nečistôt.

 


Malí ale užitoční pomocníci

270284
Fiskars


Malí ale užitoční pomocníci

270285
Fiskars

Lopatka Fiskars 137000 z pevného polyamidu vystuženého sklenými vláknami Nyglass® odoláva teplotám od – 40 do +150 °C.

Lopatka Fiskars 137010 na presádzanie z pevného a odolného polyamidu Nyglass®.

Moderné drobné záhradné náradie vyniká zaujímavým dizajnom a má väčšinou ergonomicky tvarovanú rukoväť z plastu. V jej hornej časti majú rukoväte otvory na prípadné zavesenie náradia v náraďovni alebo v teréne. Pokiaľ ide o materiál, najčastejšie sa vyrábajú z pevného polyamidu vystuženého sklenými vláknami (odoláva vyšším teplotám, neohýba sa a je recyklovateľný) a ešte častejšie z nehrdzavejúcej ocele.


Malí ale užitoční pomocníci

270275
Gardena


Malí ale užitoční pomocníci

270272
Gardena


Malí ale užitoční pomocníci

270274
Gardena

Kvetinová lopatka Gardena 8931 na sadenie a presádzanie. Je vyrobená z kvalitnej ocele. Pracovná šírka 8,5 cm. Čistič škár Gardena 8928 je určený na ľahké odstraňovanie trávy, machu a buriny v škárach na chodníkoch, medzi doskami a na okrajoch stien. Vypichovač buriny Gardena 8932 je vyrobený z kvalitnej ocele. Pracovná dĺžka 14,5 cm.

Výhodou je, že keď ho zabudnete niekde v záhrade, nič sa mu ani po niekoľkých dňoch vo vlhku nestane. Novšie typy náradia veľmi ľahko prenikajú do pôdy – platí to napr. o záhradných lopatkách na sadenie a presádzanie, alebo o vypichovačoch buriny. Zaujímavé sú riešenia, ktoré umožňujú drobné náradie pomocou teleskopických tyčí predĺžiť. So širokou ponukou drobného záhradného náradia sa možno stretnúť hlavne v jarných mesiacoch, preto nepremeškajte príležitosť. Nakupovať môžete nielen v kamenných obchodoch, ale aj prostredníctvom internetu. Vo všeobecnosti sa odporúča orientovať pozornosť na značkové výrobky, pretože sú trváce a oveľa lepšie sa s nimi pracuje.

ZDROJ: časopis môj dom marec 2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia