29. 10. 2007
Zdieľať

Nie vždy sa podarí spojiť príjemné s užitočným. Niekedy sa však pošťastí. Rovnako to bolo aj s odhaľovaním záhrady, ktorá si napriek absencii akýchkoľvek ambícií vystavovať sa na obdiv predsa len zaslúži byť tak trochu verejnou...
Pre radosť z tvorenia

111686

Prioritou v šesťárovej záhrade bol bazén. Najprv domáci pán vykopal jamu a spolu so synom vybetónovali steny. Čoskoro však prišli na to, že bazén je trochu malý. Tak ho zväčšili o ďalšiu časť s väčšou hĺbkou. Bazén má nezvyklý tvar – zbytočne by ste v ňom hľadali obyčajný obdĺžnik či elipsu. Má tvar šípky so zrezaným špicom, ktorý smeruje od domu do záhrady. Do bazéna sa vchádza schodíkmi v staršej, plytšej časti.

Domáci vynaložil námahu aj na vybudovanie žliabku po celom obvode bazéna, čo umožňuje kúpajúcim prichytiť sa a chvíľu oddychovať. Malou, ale zato praktickou vymoženosťou je hygienická nádrž, ktorá slúži na očistenie nôh pred vstupom do “veľkej vody”. Osvetlenie nainštalované v stenách bazéna zasa umožňuje vychutnať si pôžitok z večerného (bezpečného) kúpania. Vďaka pieskovému filtru a dôkladnému chemickému čisteniu je napustená voda čistá od jari až do jesene, keď putuje z “veľkej vane” priamo do zeleninových záhonov.


Pre radosť z tvorenia

111685

Záhradnú scenériu dokresľuje nápadná a z každého miesta viditeľná abstraktná plastika stojaca pri dolnej časti bazéna. Napriek oblým tvarom pôsobí subtílne. Je dielom domáceho pána – sám si ju navrhol aj odlial. Formu mu požičal jeho priateľ umelec, ktorý zhodou okolností v tom čase tiež pracoval na jednej zákazke pre neďaleké mesto. Plastika, ktorá sa akoby spolu so zeleňou ťahá za slnkom, vnáša do záhrady ďalší rozmer – výšku – ako protiváhu vodorovnému bazénu.


Pre radosť z tvorenia

111683

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Okraje bazéna ohraničuje múrik obložený prírodným kameňom. Podobný, o niečo vyšší múrik zase vymedzuje územie trávnika. Aj toto elegantné a remeselne bezchybné riešenie je dielom domáceho pána. Nápadito pôsobí aj horný okraj bazéna obložený bielymi dlaždicami, ktoré “záhradný tvorca” podľa vlastného návrhu odlial z betónu.

Okolie bazéna vkusne dotvára tehlovočervená zámková dlažba, do ktorej sú zakomponované sivé dlaždice. Celok, pri ktorého zhotovovaní sa tvorca musel vyrovnať s nerovným terénom vybudovaním niekoľkých vodorovných výškových úrovní, svedčí o precíznosti práce a navyše pôsobí na pozorovateľa príjemným dojmom. V pozadí sa za drevenými lamelami maskuje skleník, ktorý stojí na hranici so susedným pozemkom. Rovnako ako zvyšok vecí v záhrade či v dome aj on pochádza z dielne domáceho pána.


Pre radosť z tvorenia

111690

Na konci záhrady za rozľahlým trávnikom, ktorého boky spevňujú staré drevené železničné podvaly, stojí malý drevený domček, ktorý starostlivý otec kedysi postavil pre svoje deti, aby sa mali kde hrávať na ozajstné bývanie. Tento detský raj, ktorý tvorila jediná miestnosť s rozlohou 2,5 × 2,5 m s posteľou, so stolom, stoličkami, s hračkami a obrázkami, bol miestom, kde sa deti utiekali so svojimi malými veľkými tajnosťami. Z detí sa stali dospelí a domček osirel. No veci v ňom ešte dlhý čas zostali nezmenené – akoby čakal, že sa jeho malí obyvatelia každú chvíľu vrátia späť k strážcovi ich tajných snov.


Pre radosť z tvorenia

111691

K opustenému záhradnému domčeku domáci pán časom pristavil prístrešok. V ňom sa postupne začali objavovať rozličné veci a vecičky, ktorých sa iní zbavili v domnienke, že sú nepotrebné a zbytočné. Pána domu však oslovili svojím odkazom – vnímal ich ako mlčanlivých svedkov niekdajšieho vkusu a technickej úrovne, ako svedkov obdobia, v ktorom mali svoj zmysel a poslanie.

A tak sa v tichu a prítmí záhradného prístreška stretli staré nepotrebné tabuľky čísel domov, ktoré dávno zmizli z obrazu mesta, ornamenty vyčačkaných liatinových bokov šijacieho stroja, mlynčeky, na ktorých sa kedysi ručne mlela cigória, drevené kolesá či poloos, ktoré mali v záhyboch vryté spomienky na dedinský rebriniak. Svoje miesto si tu našli všakovaké sklené fľaše, aké sa už dávno nevyrábajú, ale aj drobné kovania, ktoré odpočívajú v pokojnej neužitočnosti spolu s hrnčekmi s perleťovými obrázkami, čo kedysi zdobili kuchyne našich babičiek.

A tak záhradný domček znovu ožil vecami, ktoré síce zdanlivo spolu nesúvisia, no napriek tomu vytvárajú svojrázne a neopakovateľné panoptikom zabudnutého sveta. Nad tým všetkým sa vypína socha anjela, ktorého niekto vyhodil a ktorý tu, pod strechou čudesného sveta nepotrebnej minulosti, akoby dostal druhú šancu…

 


Pre radosť z tvorenia

111688


Pre radosť z tvorenia

111687

Ako veľké strieborné perly sa na slnku lesknú oceľové gule s antikoróznym povrchom.

Terasu, ktorá spája dom so záhradou, na jej pravom boku zdobí zátišie s bielym záhradným posedením v tieni popínavej zelene, ktoré je ako vystrihnuté z kalendára o romantike ospalého vidieka.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: bazén bzzz exteriér záhrada
Zdieľať článok

Diskusia