16. 03. 2006
Zdieľať

Viete si predstaviť manekýnku nevkusne oblečenú do šiat, ktoré vôbec neladia s jej svetlými či tmavými vlasmi a farbou očí, do šiat, ktoré nezvýrazňujú jej prirodzenú krásu? Keď sa však zosúladia nároky s podmienkami, výsledok môže byť očarujúci. Ani s modernou novostavbou, ktorej okolie zíva prázdnotou, to nie je inak.

Podobne to bolo aj v prípade novostavby ukrytej v tichej uličke malého mesta. Ako dôstojná dáma, ktorá čaká na prekrásne šaty, vynímala sa v priestore, kde okrem starej broskyne nebolo nič. Majiteľ domu, lekár a vedec v jednej osobe, svetobežník, ktorý ak nie je práve v zámorí, tak je v Prahe či Košiciach, stručne poznamenal: „Chceme tu mať pekné prostredie, chceme mať záhradu ako vo vyspelých západných krajinách.“ A tak sme začali dôstojnú dámu postupne obliekať.

Oblečená od hlavy…


Záhrada ako na Západe

46757
Mária Vargová

Predzáhradku, do ktorej slnečné lúče preniknú iba navečer, sme zaplnili tieňomilnými rastlinami. Elegantná magnólia (Magnolia soulangeana), pripomínajúca drahokam na odeve ženy, na jar poteší nápadnými veľkými ružovofialovými kvetmi. Aby sme zdôraznili jej významné postavenie, tmavozeleným oblúkom sme orámovali jej blízke okolie. Celú plochu predzáhradky pokrýva zimozeleň menšia (Vinca minor), ktorá skoro na jar zažiari nespočetným množstvom fialovomodrých kvietkov. Nezabudli sme ani na kúty predzáhrady. Tie oživili vavrínovec (Prunus laurocerasus), mahónia (Mahonia) či tis (Taxus baccata), ktoré garantujú celoročný estetický efekt.


Záhrada ako na Západe

46758
Mária Vargová

… až po päty

Prejdime však trochu ďalej k terase. Pri pohľade z nej sa nám naskytne obraz, pri ktorom môže aj najnáročnejší návštevník povedať: Naozaj to tu vyzerá ako na Západe. Pred vami sa rozprestiera bazén s krásnou tyrkysovomodrou vodnou hladinou, ktorý dotvára celkový dizajn a zároveň ponúka príjemné osvieženie v letných horúčavách. V pravom rohu záhrady nenápadne postáva drevená besiedka, ktorá vás priam vyzýva na posedenie v tieni, keď ste unavení slnkom. Ak prijmete jej „pozvanie“ na jeseň, budete sa môcť do sýtosti vynadívať na vínovočervenú farbu zriedkavého javora japonského (Acer japonicum).


Záhrada ako na Západe

46756
Mária Vargová

V celej záhrade je dostatok zelene. Kým jej zadná časť je farebne pestrá, bočné časti lemuje rad tují (Thuja occidentalis Smaragd), pripomínajúci vojakov na stráži. Pestrú galériu farieb dotvárajú listnaté stromy, kríky a ihličnany. Nájdeme tu kvitnúci rododendron (Rhododendron), červenolistý javor mliečny (Acer platanoides Crimson King), zlatovku prostrednú (Forsythia intermedia), kalinu vráskavolistú (Viburnum rhytidophyllum), svíb biely (Cornus alba) a iné. Z ihličnanov štíhly smrek omorikový (Picea omorika), smrek pichľavý (Picea pungens) či poliehavé borievky (Juniperus) dopĺňajú striebristou farbou záhradnú galériu po celý rok. Tesne za bazénom ako strážcovia intelektu obyvateľov domu stoja dva cédre. Statne, bizarne a zároveň upokojujúco šumia vo vetre, trpezlivo znášajú letné horúčavy a odolávajú zimným víchriciam. Céder atlaský (Cedrus atlantica) a céder libanonský (Cedrus libani) sú ako bratia, iba odtieň ihlíc majú odlišný.


Záhrada ako na Západe

46759
Mária Vargová

Radosť relaxovať

Boli sme svedkami situácie, keď majiteľ domu v letnej horúčave zaparkoval auto pred garážou a spotený a unavený z dlhej služobnej cesty vbehol do domu. Vyzeral, akoby bol nahnevaný. O chvíľu však vyšiel v plavkách inými dverami a skočil do bazéna. Všetko sme pochopili, keď pohľadom pohladil figovník ovešaný plodmi, pripomínajúci prímorskú vegetáciu. Potom nám zamával, vyšiel z vody a povedal: „A teraz sa už môžeme baviť… v prostredí, kde si viem odpočinúť.“

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia