Túžite po čistom a jednoduchom bývaní, kde nie je nič iba na efekt? Praktický minimalizmus bude pre vás to pravé
Minimalizmus si vystačí (takmer) bez dekoru. Slávny rakúsky funkcionalistický architekt Adolf Loos dokonca prehlásil, že ornament je zločin. Za striedmym zariadením sa však ukrýva viac, než si myslíme.
V minimalisticky ladenom interiéri zohráva rovnako dôležitú úlohu priestor i predmety v ňom. Nabáda nás k tomu, aby sme svoj nábytok zredukovali na to najnutnejšie, až kým nezostane len zopár základných jednoduchých prvkov, ktoré nám však na oplátku prinesú maximálny úžitok. Ak sa preň rozhodnete, nemusíte sa obávať, že váš interiér bude nudný. Naopak, dokáže byť odvážny a hravý, a čo je dôležité, aj maximálne funkčný a absolútne zapamätateľný.
Hlavným mottom Marie Kondo, japonskej expertky na upratovanie, je vzdať sa všetkého, čo nevyvoláva radosť.
Treba si však uvedomiť, že v takomto interiéri nie je nič iba na efekt. Všetka krása vychádza z pôsobivých tvarov a foriem, štruktúr a materiálov, z ktorých sú jednotlivé veci vytvorené. Remeselné vyhotovenie je dôležitejšie než v akomkoľvek inom interiérovom štýle, pretože tu ani tie najmenšie nedostatky či nedokonalosti nie je možné ukryť. Dizajn musí byť krásny a jednoduchý, ale nikdy nie fádny.
Aj preto sa dizajnéri sústredia na dômyselné využitie svetla, organických tvarov a kvalitných materiálov. Čo nás pobáda k vytváraniu minimalistických priestorov? Je to predovšetkým túžba po čistom a jednoduchom bývaní. Ak sa nad tým naozaj zamyslíme, nepotrebujeme toho toľko vlastniť; môžeme žiť s oveľa menším počtom vecí. Koľko stoličiek vlastne potrebujeme? Musíme vôbec zavesiť obrazy na steny? Možno len na jednu stenu? Koľko drobností chceme mať neustále na očiach na našom konferenčnom stolíku alebo policiach? Treba si zvážiť, nakoľko nás dané dekorácie iba vyrušujú alebo či nám prinášajú radosť.
Kvalita
Minimalizmus si vystačí s minimom dekorácií, ozdôb a extravagantných detailov. Možno sa pýtate, ako inak môžete urobiť váš interiér zaujímavým a elegantným?
Investujte do kvalitných materiálov, ako je napríklad exotické drevo, mramor alebo kvalitný porcelán. Prioritou pri výbere zariadenia nie je počet, ale nadčasový dizajn a poctivé remeselné spracovanie.
Poriadok
Páči sa vám, keď priestor vyzerá upratane a čisto, no množstvo vecí, ktoré vlastníte vypovedá o niečom inom? Siahnite po jednoduchých nábytkových riešeniach, ktoré splynú s priestorom a pojmú všetko, čo nechcete mať dennodenne na očiach. Nielenže sa v takomto interiéri budete cítiť príjemne, ale ani jeho pravidelné upratovanie vám nezaberie veľa času.
NÁŠ TIP
Tak ako sa pri maľovaní obrazu musia umelci v určitom bode zastaviť a nepridávať ďalšie ťahy štetcom, aj v minimalistickom interiéri musíte vedieť, kedy prestať, aby bol výsledkom harmonický a správne vyvážený priestor.
Filozofia
Minimalistický domov nie je len o jednoduchšej domácnosti, ale aj o zmene myslenia. Udržať správnu rovnováhu v tom, čo vlastníme a čím zapĺňame náš priestor, nie je jednoduché, má to však blahodarný účinok na náš život. „Zredukuješ domáce práce na minimum a potom sa nimi prestaneš neustále zaoberať,“ radí Andrea Richardson (minimalistka.sk).
Farby
Svetlé farby ako biela spolu s decentnými neutrálnymi, takmer nevýraznými sivými a pastelovými tónmi sú neoddeliteľnou súčasťou minimalistických interiérov.
Nebojte sa však ani jasnejších farieb, ktoré prinesú do vášho domova svieži a optimistický prvok. Odporúčame vám však držať sa jedného alebo dvoch výrazných odtieňov a obmedziť ich dávkovanie.
Hravosť
Najväčšou výzvou je, aby aj minimalistický priestor vyzeral útulne a prívetivo. Pri použití monochromatickej farebnej palety vytvoríte príjemnú atmosféru kombináciou rôznych odtieňov a geometrických tvarov, ktoré vnesú do priestoru hravosť a dynamiku.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Hey Cheese!, Anne Roosvelt Design, LENINSKII, Emily Dervish, Jacinto Monteiro
Zdroj: Časopis Môj dom