Novostavba obklopená vidieckymi domami rebeluje voči susedom. Architekti vybočili z tradície, aby dali majiteľom perfektný domov
Ak sa povie južná Morava, takmer okamžite sa vám v mysli vybaví región typický svojím kvalitným vínom. A hneď potom snáď i malebné moravské ,,vesničky“, dediny rozprestierajúce sa v prostredí zaliatom slnkom iba niekoľko kilometrov od slovenských hraníc. A práve v jednej z týchto dedín v Znojemsku stojí dom, ktorý architekti nazvali rebelom. Svoju úlohu zohral i atypický pozemok.
Tvorivosť architektov sa neprejavuje len v skvelom technickom náčrte domu, ale aj v popasovaní sa s neľahkými podmienkami pre jeho stavbu. Inak tomu nebolo ani v prípade tímu zo štúdia boq architekti. Ako sami hovoria, zadanie nebolo práve z tých najjednoduchších. Cieľom bolo postaviť rodinný dom na pozemku s atypickým tvarom, ktorý sa kónicky zužuje, je svahovitý a ešte sa aj nachádza v blízkosti ďalších rodinných domov.
Stavba v takýchto podmienkach si vyžiadala ozajstných majstrov vo svojom odvetví. Dom sa napokon mal stať pomyselným posledným dielom do skladačky, pričom musel byť vybratý a zasadený citlivo a s rešpektom voči svojmu okoliu.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Výhľady z viacerých uhlov
Úzky profil pozemku zvyčajne predstavuje pre stavbu domu zjavnú nevýhodu. Architekti však boli otvorení inšpirácii a nezvyčajným riešeniam a priestor využili naozaj na maximum.
Neveľký pozemok napríklad nemá záhradu. Architekti túto nevýhodu vykompenzovali presklením priečelia domu so vstupom na terasu, z ktorej smerujú krásne výhľady na dedinu.
A pri výhľadoch ešte ostaneme, pretože práve tie boli na pozemku prioritou, a to napriek jeho kónickému tvaru, ktorý hral proti nim. Autori však prišli so skvelým nápadom jednotlivé spálne mierne pootočiť, čím vznikli malé výbežky s úzkymi oknami smerujúcimi do diaľky. Menšie presklenie tiež nahráva útulnejšej a intímnejšej atmosfére, ktorá poskytuje obyvateľom pocit bezpečia.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Príjemný nadčasový interiér
Architekti si ako základ pre dom zvolili jednoduchý obdĺžnikový tvar, ktorý pôsobí ako ,,položený“ na svahu. Vďaka zvažujúcemu sa terénu vzniklo v dolnej časti parkovisko, na ktoré nadväzuje vstup do obytnej časti domu. Oba prvky sú kryté, čím poskytujú obyvateľom istú mieru súkromia.
Za vstupnými dverami sa nachádza menšia predsieň. Na ňu kolmo nadväzuje chodba s množstvom dvier, ktorá spája súkromnú a dennú časť domu. Po jej ľavej strane sa nachádza obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou, ktorá prekvapuje svojou veľkosťou. Strop je totiž otvorený až do krovu a spomínané sklené priečelie ho nielen presvetľuje, ale opticky ešte viac rozširuje.
Na opačnej – zadnej strane domu sa v rade za sebou nachádzajú dve spálne. Tá na konci chodby patrí domácim a nadväzuje na ňu i samostatný šatník a toaleta. Druhá spálňa je hosťovská. Okrem nej sa na chodbe nachádza ešte kúpeľňa s vaňou, technická miestnosť a ďalšia toaleta.
Interiér je zariadený príjemným nadčasovým nábytkom v prevažne neutrálnych tónoch a s minimom dekorácií. Ich množstvo však vyvažuje kvalita zvolených materiálov, z ktorých doplnky pochádzajú.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Dom nazvaný rebel
Dom na pohľad pôsobí ako moderná, no stále typická vidiecka stavba. No ako architekti vysvetľujú, nie je to úplne tak, ako sa zdá.
„Dom je taký nenápadný rebel. Dodržuje síce všetky prvky tradičnej vidieckej architektúry, ako je obdĺžniková hmota so sedlovou strechou, ale zároveň tak trocha rebeluje. Napríklad veľkorysým preskleným priečelím alebo vyosenými strieľňami v spálňach,“ opisuje architekt a jeden autorov projektu Miroslav Stach.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Štruktúra z dreva a kameňa
Materiály starostlivo vybrané architektmi sa na nič sa nehrajú. Spodnú časť domu tvoria steny zo strateného debnenia, ktoré drží pokope oceľový profil. Fasáda domu je obložená drevom, rovnako ako aj terasa v prednej časti domu. Strecha má tmavú plechovú krytinu, ktorá ladí s čiernymi rámami okien s rovnako sfarbenými exteriérovými žalúziami.
Drevo a plech v exteriéri dopĺňa kameň. Vyskytuje sa vo forme gabionových oporných stien, kamennej dlažbe okolia domu i skladanom suchom múriku. Vonkajšie schodisko tvoria betónové kvádre, zábradlie roxorové tyče a kovový výplet. Malým prekvapením je malé átrium na prízemí s malým stromom rastúcim v jeho strede. Jeho koruna bude časom dopĺňať výhľad z terasy.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Dom bez záhrady
Architekti: Ing.arch. Miroslav Stach, Ing.arch. Jana Stachová
Štúdio: boq architekti
Lokalita: Znojemsko, Južná Morava, Česká republika
Zastavaná plocha: 115 m2
Úžitková plocha: 90 m2
Plocha pozemku: 235 m2
Text: Natália Turcovská
Fotografie: MgA. Tomáš Dittrich