Zdroj: Prokš Přikryl architekti

Takéto riešenie stavby vo svahu sa často nevidí. Časť domu vyzerá, akoby sa vznášala

18. 10. 2023
Zdieľať

Na mieste, kde zástavba rodinných domov pozvoľna končí a ďalej sa otvára už len nekonečná prírodná krajina, vznikol objekt s rampou. Bola to reakcia na svahovitý pozemok. Dvojpodlažný dom obsahuje aj jedno schodisko. O plynulý pohyb v interiéri a originálny vzhľad sa postaral ateliér Prokš Přikryl architekti menej obvyklým spôsobom.

Nepravidelný formát pozemku a mierny svah si priam žiadali individuálny prístup k architektonickému riešeniu. Výsledkom je dom, ktorý rešpektuje charakter parcely aj okolia. Neprečnieva ostatné stavby a skladbou hmoty pripomína pokojnú krajinu navôkol. Dom definuje predovšetkým výrazná horizontálna línia s neprehliadnuteľným chrličom vody. 

Exteriér domu zo strany od ulice s dvorom s upraveným trávnikom.

Dom spredu vyzerá nenápadne a anonymne, do ulice smeruje miesto vchodu garáž. Zdroj: Prokš Přikryl architekti

Garáž zárukou anonymity, pri dome oáza súkromia 

Pri pohľade od vstupu sa javí ako jednopodlažný. Dom aj záhrada majú rovnakú organizáciu. Horná úroveň je vstupná a disponuje väčšou rozlohou, dolná úroveň naopak viac praje súkromiu. Priechodná garáž pre dve autá s orientáciou do ulice dodáva objektu anonymný výraz. Do domu vedie chodník z jednoduchej betónovej dlažby. Vchádza sa z boku vpravo.

Prečítajte si tiež
Postaviť domček na svahu malo svoje úskalia. Výhľad na mesto ukazuje, prečo to majiteľkám stálo za to

Predsieň je tranzitom na chodbu vo forme pavlače a rampu s príjemným sklonom. Horné podlažie architekti navrhli ako súkromné. Obsahuje tri dispozične rovnaké detské izby. K izbám prislúcha jedna kúpeľňa s umývadlom, vaňou a WC. Veľkoformátové okná umožňujú pekné výhľady, na fasáde sa opakujú v pravidelnom rytme. Štvrté okno patrí kúpeľni v spálni. 

Detail na dolné poschodie domu s presklenou rampou.

Využitie rampy v rodinných domoch nie je bežné, v tomto prípade však ide o kreatívne riešenie sklonu pozemku. Zdroj: Prokš Přikryl architekti

Rampa zväčšuje priestor, schodisko skracuje trasu

Popri spálni vedie menšie schodisko do spoločenskej časti domu. Pri veľkorysej rozlohe objektu bolo nevyhnutné prakticky skrátiť vzdialenosti medzi miestnosťami a zlepšiť ich dostupnosť. 

Využitie rampy v rodinných domoch je skôr ojedinelé. Sledovanie tvaru svahu, presklená stena a umiestnenie knižnice pozdĺž rampy projekt príjemne odlišuje od ostatných.

Prečítajte si tiež
Nepraktický pozemok ani stromy neboli prekážkou. Bohatá jabloň vytvára z terasy jedinečné miesto na relax

Priznaný betón na stropoch a stenách na dolnom podlaží zjemňuje drevený obklad stien pavlače a izby ladené dobiela. Dolné podlažie pôsobí vzdušne, presklený obvod ho prepája so záhradou. Obývacia izba obsahuje jedálenský stôl. Izbu od kuchyne oddeľuje schodisko z liateho betónu. Jediným zdrojom svetla na úzkom schodisku je pravdepodobne len svetlík.

Pohľad z rampy na horné podlažie, po ľavej strane rampy sú police s knihami, po pravej presklená stena.

Rampu lemuje z jednej strany knižnica, z druhej presklená stena, ktorá prepája interiér s exteriérom. Zdroj: Prokš Přikryl architekti

V nekonečnej naháňačke

Otvorený priestor ponúka zaujímavé objavy jeho fungovania. Existuje niekoľko spôsobov ako ho krížom-krážom prechodiť. Takéto priestorové usporiadanie vrelo vítajú hlavne deti, ktoré tu môžu zotrvať v nekonečnej naháňačke. V zadnej časti za kuchyňou nájdeme WC a miestnosť určenú pre rôznorodé účely, najmä skladové. Z terasy je samostatne prístupná.

Prečítajte si tiež
Dom postavený na ,,krídlach“ sa akoby vznáša vo vzduchu a ponúka neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu

Ochranu pred slnkom a cudzími pohľadmi zabezpečujú priehľadné biele závesy na oboch podlažiach. Klasický a v súčasnosti často využívaný spôsob, ako prekryť veľkoformátové okná, sa architekti rozhodli uprednostniť pred exteriérovými žalúziami alebo roletami. Ani minimalistické osvetlenie neuberá na dojme z priestoru. Necháva vyniknúť jeho formu.

Obývačka so sedačkou, stolom so stoličkami, televízorom na betónovej stene a detskými hračkami.

Obývačka s jedálenským stolom sa nachádza na dolnom poschodí na konci rampy. Prirodzené svetlo do nej preniká zo všetkých strán. Zdroj: Prokš Přikryl architekti

Hravá práca s priestorom

Dolné podlažie je prepojené so záhradou, terasou a altánkom. Ten je okrúhly, zahĺbený a murovaný a efektne kontrastuje s geometriou domu. Betónové prekrytie vychádza z dizajnu interiéru. Vo vnútri sa nachádza sedací nábytok a vstavaný gril. Do altánku vedie smerom od drevenej terasy zahĺbený chodník s tehlovým múrikom. Zapôsobí na každého.

Prečítajte si tiež
Nepravidelný pôdorys ako výhoda: Majú byt s tajomnou atmosférou, miznúcou vaňou v spálni a veľkorysým výhľadom

Záhradná úprava je jednoduchá, pozemok pokrýva udržiavaný trávnatý povrch. Akcentuje ho jednotná svetlosivá fasáda domu. Po stranách stavby rastú mladé listnaté stromy, ktoré budú v závislosti od aktuálnej výšky vrhať rôzne tiene a vytvárať fantazijnú kresbu na dome. V dolnej časti skrášľujú záhrad vysoké záhony v pravidelnom usporiadaní. Priehľadné pletivo vizuálne prepája parcelu so susedstvom.

Dom s rampou

Autor: Prokš Přikryl architekti
Lokalita: Česká republika
Zastavaná plocha: 240 m2
Obostavaný priestor: 1200 m3
Projekt: 2015
Realizácia: 2018

Text: Katarína Mácová
Foto: Prokš Přikryl architekti 

Kategória: Návšteva
Tagy: dom vo svahu svahovitý pozemok svetl
Zdieľať článok

Diskusia