Zdroj: Christy Q. Photography

Ako zariadiť kúpeľňu pre celú rodinu, aby v nej vedeli fungovať všetci členovia domácnosti

10. 08. 2022
Zdieľať

Výraz rodinná kúpeľňa je zaužívaný najmä v angloamerickom prostredí a rozumie sa ním kúpeľňa pre väčší počet ľudí, ktorá berie ohľad na potreby a požiadavky každého z nich. A pravdepodobne aspoň jednu kúpeľňu pre celú rodinu máme doma všetci.

Pri rodinnej kúpeľni sa počíta s tým, že ju používajú všetci členovia rodiny, a tým sa kladú vyššie nároky na jej praktickú stránku. To, čo vyhovuje vám, totiž nemusí vášmu tínedžerovi alebo staršiemu členovi domácnosti. Dobre naplánovaná rodinná kúpeľňa však zaručí, že ranný a večerný zhon v nej bude o čosi menší. Mala by mať predovšetkým veľa úložných priestorov, ľahko sa udržiavať čistá a ideálne priestorovo štedrejšia, aby raz za čas zvládla aj prípady, keď sa budete musieť o ňu podeliť.

Prečítajte si tiež
Ani byt, ani dom: Átriový byt v Považskej Bystrici ako kompromis pre manželov

Prvým dôležitým krokom pri návrhu funkčnej rodinnej kúpeľne je dobre sa zamyslieť nad tým, kto ju bude dennodenne používať, a to aj v dlhodobej perspektíve. Ak máte v domácnosti bábätká alebo malé deti, prípadne ich plánujete, určite oceníte vaňu, v ktorej ich môžete bez problémov okúpať. Tínedžeri, naopak, ocenia skôr možnosť rýchlej sprchy. Sprchový kút je vhodnejší aj pre starších členov domácnosti alebo ľudí s pohybovým obmedzením, pre ktorých je ideálny kút s nízkou vaničkou, prípadne walk-in (viac sa dočítate na ďalších stranách). Ak vás neobmedzuje priestor, doprajte svojej rodine oboje – vaňu i sprchový kút. Určite oceníte i dve umývadlá, ktoré vám ušetria veľa času a uľahčia fungovanie.

I na menšom priestore sa dá zariadiť praktická rodinná kúpeľňa, jej usporiadanie a zariadenie však bude musieť byť ešte premyslenejšie. Ak sa vám zmestí vaňa, no nechcete sa vzdať sprchy, siahnite po vani so zástenou. Ak by ste ocenili dve umývadlá, no priestor by mohol byť problém, k dispozícii sú dvojumývadlá, ktoré sú spojené, takže vám ušetria trochu miesta. Prípadne môžete siahnuť po jednom dlhšom umývadle – už dĺžka 80 cm zaručí, že poslúži dvom členom domácnosti naraz. Môžete si vybrať, či bude mať jeden alebo dva otvory na batériu (na dve batérie je ideálna dĺžka minimálne 100 cm).

Prečítajte si tiež
Päť najčastejších chýb pri plánovaní kúpeľne

Odolnosť a jednoduchá údržba

Rodinná kúpeľňa zvyčajne dostane pekne zabrať, preto voľte odolné materiály, aby vám sanita i nábytok vydržali čo najdlhšie. Ideálne MDF, kameň či keramika, pri správnom ošetrení i drevo. Aby ste čistením kúpeľne netrávili hodiny týždenne, mali by mať jednotlivé prvky čo najmenej škár. Aj preto v posledných rokoch vidíme stále viac praktických riešení, ako je napr. walk-in kúty bez vaničky, ako aj nahradenie dlažby a obkladu modernými stierkami či kvalitnými vodoodolnými nátermi.

Moderná sivá kúpeľňa

Zdroj: Aamodt/ Plumb Architects

TOP TIP

Veľkým trendom vo svete kúpeľní, ktorý nahráva jednoduchšej údržbe, je použitie matných povrchov a čiernych batérií.

Dostatočné vetranie

Či už ráno, alebo večer, pri každodennej očiste celej rodiny sa v kúpeľni vytvorí veľa vlhkosti, ktorú je potrebné priebežne odvetrávať. Ak vám na to slúži okno, nezabudnite ho tiež pravidelne kontrolovať, pretože aj v jeho okolí môže vzniknúť pleseň. Najmä v bytoch sa na odstránenie vlhkosti a zápachu používajú ventilátory – tie by mali mať klapku, ktorá zabráni spätnému prúdeniu, a tichý chod, ktorý vás nebude príliš rušiť.

Prečítajte si tiež
Príjemný dom v malej obci: Neruší prostredie a chráni súkromie domácich

Nábytok na mieru

Viac členov domácnosti používajúcich jednu kúpeľňu predstavuje veľké nároky na úložné priestory. Najmä v menších kúpeľniach je vhodné zvážiť nábytok na mieru, vďaka ktorému môžete rozumne využiť každý centimeter.

Kúpeľňa s drevom a sprchovým kútom v kúte

Zdroj: Latham Interiors

Obľúbené sú najmä dosky pod umývadlá, pod ktoré sa zmestia šuplíky aj pračka. Závesné skrinky a police skryjú i menší neporiadok. Vďaka nábytku na mieru bude navyše celá kúpeľňa nielen praktická, ale bude pôsobiť kompaktne.

Ak sa vám zmestí vaňa, no nechcete sa vzdať sprchy, siahnite po vani so zástenou.

Dizajn

Trafiť sa do vkusu všetkých je asi nemožné, napriek tomu sa pri navrhovaní nemusíte držať na uzde. Ako však skombinovať vkus niekoľkých generácií? Základ urobte jednoduchý a neutrálny – stavte na čisté línie, dekor dreva, neutrálne farby, ako sú biela a čierna.

Hravá kúpeľňa so zlatom a vaňou

Zdroj: BC Design

Hravý prvok, ktorý poteší mladšie generácie, vneste pomocou odlišného zaujímavého vzoru alebo farebného obkladu na nejakej časti, prípadne textíliami. Spokojní tak budú všetci.

Text: Lucia Blažiová

Foto: BC Design, Latham Interiors, Christy Q. Photography, Aamodt/ Plumb Architects

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: ergonómia kúpeľňové trendy nábytok na mieru rodina zariadenie do kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia