Zdroj: Tubes Radiatori

Ako vybrať radiátor do kúpeľne

03. 02. 2022
Zdieľať

Ako vykúriť kúpeľňu efektívne a zároveň štýlovo? Bude lepší vykurovací rebrík alebo sálavý panel? Podľa čoho zvoliť optimálne rozmery a vhodný výkon? Poradíme vám, ako si vybrať správny kúpeľňový radiátor.

Rozmery a výkon

Pri výbere radiátora do kúpeľne by ste si mali najskôr ujasniť, ako ho budete využívať. Ak na vyhriatie miestnosti slúži podlahové vykurovanie a na radiátore budete len sušiť uteráky, nemusíte sa zaujímať o jeho tepelný výkon. Podľa počtu osôb v domácnosti by ste však mali vybrať vhodné rozmery, ktoré umožnia zavesenie všetkých uterákov tak, aby sa nepovaľovali v kúpeľni, boli rýchlo suché a príjemne teplé.

„Pre dvojčlennú domácnosť stačí radiátor s výškou 100 až 120 cm, štvorčlenná rodina už potrebuje typ s výškou okolo 180 cm, najmenej však 150 cm. S ohľadom na rozmery najčastejšie používaných osušiek býva väčšinou vhodná šírka radiátora 60 cm,“ odporúča Jiří Štekr, zástupca firmy Zehnder.

Prečítajte si tiež
Ako bude vyzerať moderná kúpeľňa podľa najnovších trendov

Ak bude radiátor slúžiť aj na vykurovanie, musí mať potrebný výkon a tomu zodpovedajúcu veľkosť. „Vhodný tepelný výkon by vám mal v novom alebo rekonštruovanom dome určiť projektant, môžete si ho ale približne vypočítať aj sami tak, že objem miestnosti v m3 (dĺžka × šírka × výška) vynásobíte pri novostavbe koeficientom 40, pri staršej stavbe koeficientom 50. Výsledné číslo bude predstavovať potrebný výkon vo wattoch,“ radí Jiří Štekr.

Hnedo béžová moderná kúpeľňa

Do kúpeľne je potrebné voliť sálavé panely vhodné do vlhkých priestorov. Zistíte to podľa tzv. stupňa krytia, ktorý sa označuje skratkou IP a dvojciferným číslom – proti striekajúcej vode sú odolné panely s krytím IP24 a vyšším. Inštalácia do vlhkých priestorov má svoje pravidlá a mal by ju robiť iba kvalifikovaný elektrikár. Zdroj: Fenix

Spôsob ohrevu

Typ vykurovania je ďalším dôležitým hľadiskom pri výbere kúpeľňového vykurovacieho telesa. Radiátory sa delia na teplovodné, kombinované a elektrické. „Teplovodné radiátory sú pripojené na centrálnu teplovodnú vykurovaciu sústavu. Kombinované typy sú rovnako pripojené na vykurovaciu sústavu, takže v nich cirkuluje vykurovacia voda zo systému, navyše sú však vybavené aj elektrickou vykurovacou tyčou, ktorá umožňuje kúriť mimo vykurovacej sezóny pomocou elektrickej energie. Čisto elektrické radiátory sú z hľadiska inštalácie najjednoduchším typom. Z výroby sú naplnené vykurovacím médiom a pripájajú sa do elektrickej siete buď napevno, alebo pomocou zástrčky,“ vysvetľuje zástupca firmy Zehnder.

Prečítajte si tiež
Tehly v kúpeľni sa netreba báť. Dizajnérka vysvetľuje, prečo je to tak

Okrem radiátorov si môžete zvoliť aj elektrické sálavé panely. Tie na rozdiel od radiátorov nie sú naplnené tekutinou, ale teplo sa v nich produkuje na princípe elektrického odporu (podobne ako napríklad pri elektrických podlahových rohožiach). Rozdiel je aj v spôsobe odovzdávania tepla – kým pri radiátoroch prevažuje konvekcia, teda prúdenie, pri sálavých paneloch, ako napovedá už ich názov, sa teplo odovzdáva najmä sálaním.

Moderný dizajnový kovový radiátor v kúpeľni

Zdroj: Zehnder Group

Nielen na zavesenie na stenu, ale aj na optické rozdelenie priestoru môžete využiť radiátor Zehnder Subway. Jeho rovnomerne vzdialené rúrky pôsobia harmonicky a určujú jeho čistý dizajn. K dispozícii je v 50 farebných odtieňoch, ako aj v chrómovanom i antikorovom vyhotovení. Cena za radiátor 180 × 60 cm pre teplovodné vykurovanie je 604 €. www.zehnder.cz

Sálanie alebo konvekcia?

V čom sa tieto dva spôsoby odovzdávania tepla líšia? Pri konvekčnom kúrení sa od vykurovacieho telesa ohrieva vzduch, ktorý prúdi smerom hore k stropu a čiastočne ochladený sa vracia späť k podlahe. Pri sálavom vykurovaní sa vzduch neohrieva (tepelné žiarenie ním voľne prechádza) a teplo sa odovzdáva priamo pevným predmetom a povrchom (a tiež ľuďom), podobne ako teplo sálajúce z ohňa alebo zo slnka. Až od nich sa druhotne ohrieva okolitý vzduch. Žiadne vykurovanie pritom nie je iba konvekčné ani čisto sálavé, pri jednotlivých typoch však jedna zo zložiek prevažuje.

Ak sa bude radiátor využívať na vykurovanie kúpeľne, musí mať potrebný výkon a tomu zodpovedajúcu veľkosť. Ak miestnosť vyhrieva podlahové vykurovanie, nemusíte sa zaujímať o tepelný výkon radiátora. Jeho rozmery by ste mali zvoliť podľa počtu osôb v domácnosti, resp. uterákov, ktoré sa na ňom budú sušiť.

Pri sálavých paneloch má na výšku podielu konvekčnej zložky vplyv napríklad aj ich umiestnenie – konvekcia je vyššia pri inštalácii na stene ako na strope. Tam, kde chcete maximalizovať sálavú zložku, je teda vhodnejšie umiestniť panely na strop.

„V kúpeľni je optimálne osadiť panel na stenu tak, aby ste vnímali príjemné tepelné žiarenie na čo najväčšej časti tela, aj keď to znamená zvýšenie konvekčnej zložky na úkor sálavej. Neznamená to však stratu energie ani nižšiu účinnosť, iba percentuálnu zmenu pomeru režimov prenosu tepla. Výhodou takéhoto umiestnenia môže byť aj lepšia dynamika vykurovania a tiež praktické využitie pri sušení uterákov,“ odporúča Pavol Jackuliak, zástupca českého výrobcu Fenix na Slovensku.

Sálavé panely

Zdroj: Fenix

Sálavé keramické panely ECOSUN CeRamic (CR) ponúka spoločnosť Fenix Slovensko v štyroch veľkostiach a štyroch farbách. Sú vyrobené zo spečenej keramiky s hrúbkou 6 mm, ktorej vďačia za svoj elegantný vzhľad. Po prvýkrát bol pri nich predstavený systém, ktorý umožňuje flexibilné upevnenie viacerých držadiel z nehrdzavejúcej ocele. Cena od 433 € (výkon 300 W). www.fenix.sk

Materiál

Radiátory si môžete zvoliť oceľové alebo hliníkové. „Výhodou oceľových radiátorov je nielen ich odolnosť, ale aj to, že dokážu pokračovať v ohrievaní aj istý čas po vypnutí. Ohrejú sa pomerne rýchlo, no hliníkové radiátory sú v tomto smere oveľa rýchlejšie. Rovnako rýchlo však aj vychladnú po vypnutí. Hliník sa zvyčajne volí vtedy, keď sa radiátor inštaluje na tenké priečky. Dôvod je jednoduchý: je omnoho ľahší než oceľ,“ radí Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia kúpeľní a vykurovania v projektových marketoch Hornbach.

Medzi sálavými panelmi dominuje sklo, v ponuke je aj oceľ alebo hliník (kovové povrchy zvyknú výrobcovia upraviť ochranným nástrekom), ktoré charakterizuje pomerne rýchla reakcia pri zapnutí a vypnutí. Ďalšou obľúbenou možnosťou sú panely z keramiky, prípadne mramoru, ktoré majú väčšiu akumulačnú schopnosť. To znamená pomalšie zohriatie, no teplo vyžarujú aj istý čas po vypnutí.

Dizajnový biely radiátor v modernej hnedej kúpeľni

Zdroj: Hornbach

Na pripojenie k teplovodnému systému ústredného kúrenia je určený kúpeľňový radiátor Cordivari ANDREA z lakovanej uhlíkovej ocele. Zaujímavosťou je jeho asymetrická konštrukcia s asymetrickým pripojením. Výška 120 cm, šírka 50 cm, cena 401,90 €. www.hornbach.sk

Dizajn

Na trhu je dnes široký sortiment zaujímavých kúpeľňových radiátorov v rôznych farbách a tvaroch. „Pri výbere farby či povrchovej úpravy sa riaďte farebnosťou kúpeľne. Vykurovací rebrík môže byť funkčným a zároveň dizajnovým doplnkom, trendové aj praktické sú tiež radiátory so zrkadlom. Originálne oživenie môže priniesť do miestnosti radiátor s atypickými tvarmi,“ hovorí odborníčka z Hornbachu. Pri sálavých paneloch sú okrem rozličných efektných materiálov a farieb k dispozícii aj rôzne možnosti montáže (na šírku alebo na výšku, na stenu alebo na strop), zaujímavá je aj možnosť vlastnej potlače.

Dizanový radiátor v kúpeľni s voľne stojacou vaňou

Zdroj: Hornbach

Cena

Rozpočet zohráva pri výbere dôležitú úlohu. Cena radiátorov závisí od veľ kosti, materiálu a výkonu, ale aj od značky či výrobcu. Najlacnejšie môžete kúpiť za skutočne prívetivé ceny, treba však počítať s horšími parametrami. V prípade dizajnových kúskov rátajte s vyššími nákladmi.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Hornbach, Fenix, Zehnder, Tubes Radiatori

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: radiátor radiátory do kúpeľne sálavé panely sálavé vykurovanie vykurovacie telesá zariadenie do kúpeľne
Zdieľať článok

Diskusia