Poučte sa z omylov, ktoré urobili iní! Toto je 9 najčastejších chýb pri rekonštrukcii kúpeľne
Pri akejkoľvek rekonštrukcii, úprave či len zmene dizajnu robíme chyby. Najvážnejšie sú však tie, ktoré nastanú pri výraznejších stavebných úpravách. Rada nad zlato: poučte sa z omylov, ktoré urobili iní!
Rekonštrukcia domácnosti je vzrušujúci proces, no spolu s ňou prichádza aj stres a veľká zodpovednosť pri rozhodovaní. Nakoniec, rozhodujete o veciach, ktoré sa nezmenia celé roky, možno aj desaťročia.
Zozbierali sme najčastejšie chyby, ktoré pri úpravách kúpeľne domáci veľmi oľutovali. Nehovoriac o finančných nákladoch na ich odstraňovanie.
1. Meníte plán počas rekonštrukcie
Častou chybou pri úpravách rôznych priestorov – a o to výraznejšou v kúpeľniach – je fakt, že domáci si objednajú firmu, dohodnú termín a výber materiálov či zariadenia riešia až dodatočne, neraz počas premeny.
Rovnako nedobré je, keď hľadáte inšpirácie až v priebehu prác alebo neustále meníte svoje rozhodnutia.
2. Dáte sa oklamať efektom showroomu
Je ľahké zamilovať sa do predmetov vystavených v showroome. No kým nebudete mať premerané, navrhnuté a odborne prekonzultované najzákladnejšie vybavenie kúpeľne, nie je vhodné kupovať si ďalšie zariadenie.
Mnohí sa popália na tom, že vaňa, toaletný stolík či skrinka pôsobia v showroome krásne, vzdušne a moderne. Tieto výstavné miestnosti však zvyčajne majú len jednu alebo dve steny, čo vytvára dojem vzdušnosti a priestoru, aký vo svojej kúpeľni nemáte.
Preto úpravy konzultujte s odborníkom, ktorý vie, ako dané predmety pôsobia v menších celkoch, a pozná vaše priestorové možnosti. Dokáže vytvoriť alternatívne riešenia, z ktorých si určite vyberiete.
3. Zabudnete na hydroizoláciu
Alebo ju jednoducho vynecháte z dôvodu finančnej úspory. Žiaľ, táto chyba je pri riešení kúpeľní fatálna a neoplatí sa ani rekonštruovať na vlastnú päsť, ak nie ste skutočne odborník na prácu vo vlhkých priestoroch a s vodou.
Inými slovami – kúpeľňa je miestnosť, kde má prístup „urob si sám“ nepísaný zákaz. Kvalitná hydroizolácia je v každej kúpeľni nevyhnutnosťou. Nemá zmysel míňať tisíce na rekonštrukciu, ak neriešite aj výmenu či aspoň odbornú kontrolu vodovodných potrubí.
Niekedy dokáže voda z narušeného potrubia presakovať do muriva celé roky, kým problém odhalíte. Riešenie je podstatne náročnejšie, nehovoriac o vysokom riziku vzniku plesní a znehodnotení muriva.
Malá miestnosť potrebuje veľa odborníkov
Aj keď je kúpeľňa zvyčajne malá miestnosť, na jej rekonštrukciu potrebujete rôznych remeselníkov – od murárov, maliarov, obkladačov, vodoinštalatérov, kúrenárov, stolárov až po elektrikárov a špecialistov na montáž zrkadiel. Preto je šikovnejšie riešiť rekonštrukciu s firmou, ktorá má všetkých týchto odborníkov pod palcom a vie zabezpečiť, aby ich práce na seba plynule nadväzovali.
4. Chcete, aby v nej bolo všetko
Áno, voľne stojaca vaňa je nádherný a mimoriadne trendový prvok, no tento štýl vane sa nehodí do všetkých kúpeľňových priestorov. Podobne to platí o veľkých umývadlách. Sú praktické, ale ak vám má umývadlo zablokovať polovicu kúpeľne, asi bude skôr na oštaru.
Opäť pomôže presne vymeraný a nakreslený plán, vďaka ktorému si ľahko vyberiete, aká veľkosť vane a umývadla bude vo vašej kúpeľni fungovať najlepšie. Existujú aplikácie, ktoré vám pomôžu zobraziť vašu predstavu a kde môžete skúšať rôzne dizajnové štýly.
Náš tip
Pamätajte na to, že čím viac podlahy zostane odkrytej, tým vzdušnejšie a priestrannejšie bude kúpeľňa pôsobiť. Neprepĺňajte ju.
5. Zabudnete na úložný priestor
V neveľkých kúpeľniach je lákavé zabudnúť na úložný priestor. Poviete si, že prachy na pranie, čistiace prípravky či kozmetiku odložíte inam. No v konečnom dôsledku zistíte, že je to veľmi nepraktické a predsa len potrebujete mať tieto veci uložené v kúpeľni.
Preto už pri prvých predstavách a náčrtoch venujte pozornosť úložnému priestoru a naplánujte si ho dostatok. Nič nepokazí zrekonštruovanú kúpeľňu viac ako toaletné potreby, ktoré sa hromadia okolo vášho umývadla, vane a sprchy.
Zapustené police a skrinky sú fantastickým spôsobom, ako mať v kúpeľni vždy poriadok. Sprchové výklenky sú ďalšou inovatívnou možnosťou, ako do kúpeľne pridať dizajnový, a pritom veľmi praktický prvok.
6. Vyberiete úpravu, ktorá sa nedá realizovať
Presunúť vaňu, sprchu, toaletu, radiátor či umývadlo na opačnú stranu kúpeľne môže vyzerať ako dobrý nápad a skutočne aj praktické riešenie. Nezabúdajte však na to, že takéto zmeny znamenajú premiestnenie vodovodného potrubia.
Nie je to teda ani zďaleka také jednoduché ako premiestňovanie nábytku. Okrem finančnej i pracovnej náročnosti je to neraz dokonca nemožné a vyskočí vám kopa ďalších problémov, ktoré by ste museli riešiť.
7. Nedostatočná ventilácia
Mnohé kúpeľne nemajú žiadne okno alebo len malú vetračku. Ideálny je pritom pravý opak – prirodzené svetlo a prúdenie vzduchu minimalizuje riziko plesní. Predstavte si, že míňate čas a peniaze na kúpeľňu, ktorú skôr či neskôr znehodnotí nevzhľadná a škodlivá pleseň.
Ak máte dom, zvážte v rámci rekonštrukcie zväčšenie okna. V žiadnom prípade nezabudnite na výkonný ventilátor.
8. Kúpeľňa na jeden rok
Ak chcete mať istotu, že vaša kúpeľňa bude pôsobivá aj o niekoľko rokov, držte sa klasických tém. Zmeniť farbu obkladov v kúpeľni je oveľa drahšie ako zmeniť šatník. Vyhrávajú neutrálne nadčasové schémy.
Aktuálny trend vnesiete do kúpeľne aj omnoho lacnejšie – drobnými dekoráciami či výberom uterákov.
9. Nerovnováha medzi funkčnosťou a krásou
Ubezpečte sa, že položky, ktoré si vyberiete do novej kúpeľne, sú nielen krásne, ale aj praktické. Kúpeľňu budú používať všetci členovia domácnosti, a preto by mala fungovať pre každého rovnako dobre.
Ako sa vyhnúť chybám?
Predstavu o tom, ako by mala vaša kúpeľňa po rekonštrukcii vyzerať, si do detailu premyslite už vopred. Prípadne oslovte interiérové štúdio, ktoré vám urobí presné 3D návrhy. Inšpiráciu ľahko získate z časopisov, ktoré sa venujú dizajnu kúpeľní, alebo si prezrite web a sociálne siete, kde nájdete rôzne nápady.
Pokiaľ ide o štýl kúpeľne, mal by nadväzovať na štýl celého bytu či domu. Všetko si radšej trikrát dobre premyslite a prekonzultujte s odborníkmi, pretože zmeniť názor po začatí prác býva nielen prácne, ale aj nákladné.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom