Zdroj: Gorodenkoff/iStock

Ako zvládnuť sťahovanie bez stresu? 6 praktických tipov, ktoré vám celý proces uľahčia

11. 02. 2024
Zdieľať

Sťahovanie domácnosti môže byť chaotickým a časovo náročným procesom. Od balenia drobností po presun nábytku a usporiadanie nového domova, každý krok si vyžaduje starostlivú organizáciu. Ako však môžeme urobiť tento proces jednoduchším a menej namáhavým? Nasledujúce tipy vám pomôžu zminimalizovať stres a urobiť sťahovanie čo najefektívnejším.

1. Plánovanie je kľúčové

Zjednodušte si sťahovanie tým, že začnete s prípravou včas a vytvoríte si plán. Stanovte si termín sťahovania a zostavte harmonogram činností, ktoré je potrebné vykonať ešte pred sťahovaním, počas neho aj po ňom. Zahrňte do plánu aj také úlohy, ako je zrušenie alebo presun služieb (elektrina, voda, internet, a pod.). Ak sa chystáte využiť profesionálnu sťahovaciu službu, alebo prenajať auto na presun väčších vecí a nábytku, vytvorte si aj potrebný rozpočet, aby vás nič neprekvapilo.

2. Začnite triedením vecí

Ešte pred balením si prejdite celú domácnosť a zbavte sa nepotrebných vecí. Skontrolujte svoje oblečenie, elektroniku, kuchynské potreby a ďalšie oblasti. Rozdeľte ich do troch kategórií a darujte, predajte alebo vyhoďte všetko, čo už nepotrebujete. Týmto spôsobom sa zbavíte zbytočností a zmenšíte množstvo vecí, ktoré potrebujete zabaliť a presťahovať.

Žena sedí na zemi a triedi oblečenie do krabíc.

Sťahovanie je skvelou príležitosťou pretriediť veci, ktoré vlastníte, a zbaviť sa prebytočností. Zdroj: iStock

3. Správne balenie

Zabezpečte si dostatok baliacich materiálov, ako sú krabice rôznych veľkostí, plastové vrecia, bublinková fólia, lepiaca páska, prostriedky na označovanie na krabíc a iné. Správny baliaci materiál vám uľahčí organizáciu a ochráni vaše veci pred poškodením.

Prečítajte si tiež
Máte doma tieto úložné predmety? Nad ich použitím by ste sa mali zamyslieť. Môžu byť nepraktické, zbytočné aj škodlivé
Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

Na každú krabicu napíšte, čo obsahuje, prípadne aj do ktorej miestnosti patrí. To uľahčí prácu nielen vám, ale aj ľuďom, ktorí vám pri sťahovaní pomáhajú. Dôležité dokumenty, ako sú pasy, zmluvy, alebo lekárske záznamy, majte pri sťahovaní pri sebe a správne označené. Takto sa vyhnete riziku, že by ste ich počas sťahovania stratili.

Krabice s nápismi miestností a rôzneho obsahu.

Dobré označenie obsahu krabíc vám pomôže zorientovať sa pri vybaľovaní. Zdroj: Stock

4. Zabezpečte si pomoc

V prípade väčších presunov, alebo ak potrebujete pomoc s ťažkým nábytkom, zvážte možnosť využitia profesionálnych sťahovacích služieb. Profesionáli majú nielen skúsenosti, ale aj potrebné vybavenie na sťahovanie a ich pomoc vám ušetrí čas a úsilie.

Prečítajte si tiež
Manželský pár sa na dôchodok presťahoval do maringotky. Ich útulné bývanie v prírode im mnohí závidia!

Pred vybraním sťahovacej spoločnosti si overte recenzie a odporúčania. Prípadne zapojte do procesu sťahovania svojich blízkych. Viac rúk znamená menej práce, a navyše vám to môže pomôcť udržať si pozitívnu náladu v stresujúcom období.

Ak sa rozhodnete sťahovať sa sami, prenájom nákladného vozidla vám uľahčí prepravu väčších predmetov. Vyberte vozidlo, ktoré je dostatočne veľké na prepravu všetkých vašich vecí naraz.

Dvaja muži obklopení krabicami pri podpise dokumentov so sťahovacou službou.

Sťahovanie je namáhavé fyzicky aj psychicky, nehanbite sa požiadať o pomoc. Zdroj: iStock

5. Pripravte nový domov na svoj príchod

Pred príchodom do nového domova si overte, či sú všetky služby zapojené a funkčné. Ak je to možné, ešte pred sťahovaním urobte základné upratovanie vašej novej domácnosti a naplánujte rozmiestnenie nábytku a vecí v jednotlivých miestnostiach. To vám ušetrí čas pri vykladaní a pomôže vám ľahko sa usadiť do nového prostredia.

Prečítajte si tiež
Po 18 rokoch od nasťahovania prišla na rad konečne rekonštrukcia. Ako si s ňou poradila päťčlenná rodina so zvyšujúcimi sa nárokmi detí?

Pripravte si základné veci, ktoré budete potrebovať po príchode na nové miesto – napríklad hygienické potreby, čisté oblečenie, či jednoduché kuchynské náčinie. To vám uľahčí prvé dni v novej domácnosti.

Ruka s prstom na vypínači svetla.

Ešte pred sťahovaním sa uistite, že energie sú zapojené a služby funkčné. Zdroj: iStock

6. Aktualizujte adresy a služby

Zmenu adresy je potrebné nahlásiť poskytovateľom služieb, hlavne dodávateľom energií, poskytovateľom internetu, pošte a podobne. Pri dodávateľoch energií potrebujete urobiť aj prepis odberného miesta. Nezabudnite informovať aj priateľov a rodinu o zmene vášho bydliska. Ak zároveň meníte aj adresu trvalého pobytu, naplánujte si a vyriešte všetky procesy, ktoré s tým súvisia.

Sťahovanie domácnosti nemusí byť nepríjemným zážitkom. Tieto tipy a správne plánovanie vám pomôžu hladko zvládnuť celý proces a urobiť ho o niečo menej stresujúcim. Takto začnete novú kapitolu vášho života bez problémov a chaosu.

Text: Daša Barková
Foto: iStock

Kategória: Nábytok
Tagy: domácnosť sťahovanie upratovanie
Zdieľať článok
Martin Čurda odpovedá: Kedy sadiť muškáty do kvetináčov?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Kedy sadiť muškáty do kvetináčov?

Duslo Šala bude vyrábať zelený vodík. Dotáciu využije na fotovoltickú a veternú elektráreňASB.sk

Duslo Šala bude vyrábať zelený vodík. Dotáciu využije na fotovoltickú a veternú elektráreň

Jednoduchá hojdačka zo starých paliet, ktorá sa hodí do bytu aj do záhradyUrob si sám

Jednoduchá hojdačka zo starých paliet, ktorá sa hodí do bytu aj do záhrady

Chystáte sa pestovať uhorky? Čo je dobré vedieť ešte skôr, ako sa pustíte do práce, sa dozviete v najnovšom podcaste ZáhradaUrob si sám

Chystáte sa pestovať uhorky? Čo je dobré vedieť ešte skôr, ako sa pustíte do práce, sa dozviete v najnovšom podcaste Záhrada

Diskusia