Zdroj: Nina Eminagic

Ako vybabrať s prechodnými izbami v byte s nevhodnou dispozíciou?

29. 07. 2021
Zdieľať

Slovinskí architekti dostali za úlohu zrekonštruovať byt v budove z 19. storočia v centre Ľubľany. Ako to už v starších bytoch býva, dispozícia bola absolútne nepraktická a podľa viacerých indícii vznikol tento byt rozdelením veľkého na dva menšie.

Usporiadanie izieb bolo veľmi nevhodné – z malej chodby sa dalo vojsť len na toaletu, do kúpeľne a do kuchyne. Na kuchyňu nadväzovala prechodná obývačka a na chvoste dispozície bola spálňa. Ako vyzerá interiér dnes?

Prečítajte si tiež
Nadčasový byt na Kolibe: Moderný minimalistický štýl spríjemnili výberom prírodných materiálov a farieb

Základom premeny bolo absolútne „prekopanie“ dispozície. Centrom bytu sa stal veľký spojený obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktorý vznikol spojením pôvodnej spálne a obývacej izby. Otvorená vzdušná denná zóna sa stala absolútnym srdcom bytu. Okrem neho je tu už len spálňa, umiestnená v miestach bývalej kuchyne a technická miestnosť.

byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Množstvo výklenkov a rohov

Umiestnenie toalety a kúpeľne zostalo nezmenené, avšak autori premeny v kúpeľni zmenili nezmyselnú geometriu tak, aby pôsobila čo najelegantnejšie. Základom úprav bolo zamaskovať priestor, ktorý bol pôvodne plný zrezaných rohov a výklenkov. Podarilo sa to vďaka zjednocujúcej farbe obkladov a skriniek. Výklenky a nerovnosti vyrovnali skrinkami, ktoré skrývajú ohrievač vody a ďalšie potrebné kúpeľňové predmety.

byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Dvere zo zrkadla

K estetickým a zároveň aj funkčným detailom, ktoré znásobili v byte množstvo prirodzeného svetla, patrí technická miestnosť oddelená zrkadlovou stenou – odráža svetlo prichádzajúce z opačnej časti bytu, čím plochu opticky zväčšuje. Pri otvorení dverí tejto zrkadlovej steny sa objavia zaujímavé pohľady, pretože odrazy sa formujú v rôznych uhloch.

Prečítajte si tiež
V byte skombinovali minimalizmus s klasikou: Výsledok je prekvapivo čistý a príjemný
byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Lomená stena a silný prvok interiéru

Upravovaný byt je rohový a konštrukcia budovy je navrhnutá tak, aby časť nosnej steny smerovala do tohto rohu. Táto lomená stena je silným vizuálnym prvkom bytu. Architekti ho ešte viac zvýraznili návrhom šikmého nábytku v rovnakom uhle. Oproti šikmej stene stojí žiarivo žltá stupňovitá komoda (inšpirácia z Casa Malaparte na Capri), ktorá spolu s okrúhlym jedálenským stolom tvorí akúsi kruhovú cestu cez byt – naznačuje cirkuláciu, aká funguje v podobných bytoch minulého storočia.

byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Farby a materiály oslavujú mladosť klientov

„V rovnakom uhle susedí s halou aj kuchynská skrinka. To funguje pozitívne dvoma spôsobmi – kuchyňa končí z oboch strán v rovnakom uhle a umožňuje krajšie spojenie so vstupnou halou. Okrem funkčného usporiadania izieb sme veľkú pozornosť venovali výberu materiálov a farieb, ktorými sme chceli vyjadriť mladosť a hravosť našich klientov a zároveň nádych sofistikovanosti. Nábytok na mieru je kombinovaný s vintage talianskymi kusmi z približne 80. rokov (Enzo Mari, Achille Castiglioni, Ettore Sottsass, Vico Magistretti),“ opisujú vtipné oživenia historického bytu Nina a Mirza Eminagic.

byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Nás upútali najmä hravé a veselé detaily, ktoré odľahčujú celý priestor a dávajú mu originalitu i farebnosť. Výrazná červená, zelená a žltá potešia v kombinácii s jemnými svetlými odtieňmi nielen zrak, ale pôsobia pozitívne aj na náladu.

Prečítajte si tiež
Bývanie v centre Trenčína: Priestranný byt v novostavbe po zmene dispozície s vyšperkovaným interiérom
byt v Ľubľane po rekonštrukcii

Zdroj: Nina Eminagic

Apple Apartment

architektonický ateliér: alto design studio

autori: Nina Eminagic, Mirza Eminagic

lokalita: Ľubľana, Slovinsko

plocha: 73 m2

realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Nina Eminagic

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty nábytok na mieru vintage štýl zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia