Zdroj: Ľuboš Paukeje

Dvojizbový byt v Bratislave s veľkou terasou si majiteľka vysnívala ako vzdušný, čistý a slnečný interiér

16. 11. 2022
Zdieľať

„Som rada, že som mohla robiť interiér pre sestru,“ hovorí Diana. Vďaka sesterskému vzťahu bola totiž komunikácia dizajnér – klient úplne iná, čo jej dávalo väčšiu voľnosť v tvorbe, navyše majú obe mladé ženy na mnoho vecí podobné názory. Výsledkom je originálny byt, ktorý perfektne vystihuje svoju obyvateľku.

Výborná lokalita – v meste, no zároveň na skok do lesa – a veľká terasa boli dôležitými dôvodmi, prečo sa Patrícia rozhodla kúpiť práve tento byt. Jej prvý. Dvojizbový. S terasou, aká je pri tomto type bytov naozaj výnimočná – určite nie malou, no ani priveľkou. Nemať spojenie s exteriérom by totiž bolo pre človeka (aj psa), ktorý vyrastal v dome, nemysliteľné.

Vstupná chodba - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

Vo vstupnej chodbe použila Diana jeden zo svojich vychytených trikov – zrkadlovú stenu. Priestor akoby pokračuje aj za zrkadlom a celý byt pôsobí vzdušnejšie. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Navyše mal pomerne veľkorysú výmeru a podľa Patríciinej sestry Diany aj výbornú dispozíciu s primeranými rozmermi miestností. „Nikde nechýba zopár centimetrov,“ upozorňuje na dôležitý fakt autorka interiéru.

Veľmi dobrý bol aj technický štandard s kombináciou podlahového vykurovania a stropného chladenia. „Je to komfortné riešenie, ktoré je zároveň výhodné tak ekonomicky, ako aj z hľadiska interiérového dizajnu, keďže nikde nezavadzajú radiátory či konvektory,“ vysvetľuje architektka.

Čo je na opačnej strane chodby? Krajina za zrkadlom :). Pasovala som sa za kráľovnú zrkadlových obkladov – používam ich naozaj často. Pomocou zrkadla, ktoré pokrýva celú stenu, sa totiž dá dosiahnuť úžasný svetelný aj priestorový efekt.
Diana, architektka

Na začiatku to teda vyzeralo ako ideálny byt. Aj keď časom sa ukázalo, že kvalita novostavby pokrivkáva. To je však už iný príbeh.

Zrkadlo v spálni - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

S proporciami a so svetlom čaruje ďalšie zrkadlo na celú stenu. Je rovnako ako dvere vstavanej skrine, z dymového skla, čo evokuje atmosféru hotelových izieb. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Najskôr urobili sestry zmeny v dispozícii. Síce nie veľké, no dôležité. „Pôvodne boli WC a kúpeľňa samostatné a pri kuchyni sa nachádzala malá špajza. A to znamenalo zbytočne veľa priečok aj dverí,“ popisuje Diana.

Kúpeľňa - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

Kvalitný odolný laminát svojou kresbou aj odtieňom veľmi verne napodobňuje dubovú dyhu. Len úplne zblízka vidno, že to nie je prírodné drevo. Zdroj: Ľuboš Paukeje

„Toto nie je byt pre rodinu. Žije tu mladá žena so psom, ktorá veľa pracuje a naplno si užíva život slobodného človeka. Od toho sa v interiéri odvíjalo viacero vecí, napríklad aj to, že WC nemuselo byť samostatné. Zbavili sme sa tým jednej steny a jedných dverí, vďaka čomu sa dal priestor lepšie využiť,“ hovorí architektka.

Diana radí

Vždy sa snažím nájsť miesto na práčku mimo kúpeľne. Aby si tu človek mohol naozaj užiť relax a pohodu. Práčka je jednoducho veľký kus zariadenia a v malej kúpeľni ju ťažko niekam skryjete. Jednou z možností, kam schovať práčku, je technická miestnosť, kde môže byť zároveň aj odkladací priestor na vedrá, mopy, čistiace prostriedky a podobne. Druhou je skriňa v chodbe a poslednou kuchynská linka. Tú som musela zvoliť aj v tomto byte. V chodbe sú tu totiž tak nešťastne umiestnené rozvody chladenia a vykurovania, ktoré musia ostať prístupné, že výrazne skomplikovali riešenie skríň a zariadenie predsiene. Práčka v tejto časti preto neprichádzala do úvahy.

Svoje obľúbené „dáme stenu preč“ použila aj v prípade špajzy. Získala tak viac miesta v kuchyni a zároveň vytvorila zaujímavý interiérový prvok – nábytkovú stenu medzi kuchyňou a predsieňou, ktorá zjednotila priestor a poskytla aj dostatok miesta na odkladanie.

03_GK__LP31606

Výrazný materiál je použitý na najviac namáhaných plochách v kuchyni a v kúpeľni. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Keďže Patrícia má rada slobodu a cestovanie, chcela vzdušný, čistý a slnečný interiér, ktorého štýl by pripomínal hotely v prímorských letoviskách. Okrem funkčných požiadaviek si želala aj prírodné materiály a detaily, ktoré by ju pri pohľade na ne potešili. „Aj keď prírodné materiály sa nedali použiť vždy, snažili sme sa im aspoň priblížiť farebnosťou a vzhľadom,“ dodáva Diana.

Obývačka - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

Sklenený stolík v kombinácii so sedačkou a s oblúkovým kobercom vytvoril zaujímavú, priam grafickú kompozíciu tvarov, štruktúr a materiálov. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Kvôli psovi patrila k Patríciiným požiadavkám aj liata podlaha, ktorá je odolná a ľahko sa upratuje. V tej mala jasno od začiatku. Hoci pôvodne zamýšľali použiť cementovú, z technického hľadiska museli zvoliť polyuretánovú. „V byte sú totiž veľmi nešťastne urobené dilatácie a polyuretán je pružnejší,“ vysvetľuje architektka. „Navyše, je príjemne mäkký na chodenie a dobre funguje aj s podlahovkou,“ dopĺňa Diana ďalšie pozitíva.

Diana radí

Dnes sú trendom otvorené denné miestnosti, v ktorých treba obývačku, kuchyňu a jedáleň často „napchať“ na pomerne malú plochu, okolo 20 m2. Ak nie je nutný jedálenský stôl, ale v byte stačí napríklad pre jedného či pre dvojicu len barové sedenie, veľa miesta sa dá ušetriť vďaka kuchynskému ostrovčeku. Ten totiž môže plniť viacero funkcií – sú v ňom odkladacie priestory, poslúži ako pracovná plocha aj miesto na stolovanie. Ostane tak viac miesta na obývačku a celý denný priestor môže byť zariadený vzdušnejšie.

Ďalší výrazný materiál je použitý na najviac namáhaných plochách v kuchyni a v kúpeľni. Pôvodne plánované terazzo sestry najskôr podrobili „záťažovej skúške“ – na vzorku vyliali červené víno, karí omáčku a ďalšie farebné potraviny. „Prírodný mramor to, žiaľ, nezvládol a ostal zafarbený,“ prezrádza Diana výsledok.

Kuchynský pult - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

Čo najjednoduchší čistý prírodný interiér – tak znelo Patríciino zadanie. Od začiatku bolo jasné, že v kuchyni nechce žiadne horné skrinky. Zdroj: Ľuboš Paukeje

Aj keď sa Patrícia ťažko lúčila s prírodným terrazzom, chcela kuchyňu na varenie, nie len na pohľad, preto napokon zvolili technický kameň so vzorom bielo-čiernych kamienkov. „Takýto ‚dalmatínec‘ vytvoril pekný kontrast k drevu a pieskovým tónom, ktoré inak v interiéri prevládajú,“ upozorňuje architektka.

Liatu podlahu a technický kameň chceli doplniť do materiálového tria dubovou dyhou. „Materiály vždy reflektujú budget, ktorý je na to vyčlenený,“ upozorňuje Diana. A keďže podlaha a kvalitná pracovná doska „zhltli“ veľkú časť peňazí, pri vstavanom nábytku sa sestry rozhodli pre kompromis – namiesto prírodnej dyhy zvolili lacnejší laminát.

Detail kuchynských dvierok - Dvojizbový byt Grand Koliba v Bratislave

Dvierka linky rámujú ustúpené štrbiny. Nevznikla tak hladká plocha, ale rytmický raster.  Zdroj: Ľuboš Paukeje

No dali si záležať na výbere. „Má štruktúrovaný povrch, takže pôsobí vernejšie na pohľad aj na dotyk,“ vysvetľuje Diana, ktorá sa snažila vyriešiť aj detaily nábytku tak, aby vyzeral ako dyhovaný.

 Mám rada, keď je v interiéri niečo odlišné, výrazné. Niečo, čo si zapamätáte. Keby sme v celom byte kombinovali len prírodné béžové odtiene a drevo, bola by to nuda.
Diana, architektka

Detaily sú totiž pre výsledný dojem veľmi dôležité. „Napríklad skosenie hrán v 45° uhle, ktoré je typické pre dyhované dvierka, sa pri lamináte nedá tak ľahko zrealizovať. No naši stolári to zvládli. Aj vďaka tomuto náročnému detailu mnohým ani nenapadne, že to nie je prírodná dyha,“ prezrádza.

Prečítajte si tiež
Minimalisticky zariadený dvojizbový byt v Bratislave vyniká dobrými nápadmi

Profil

Nehnuteľnosť
Dvojizbový byt s rozlohou 56 m2 a terasou s plochou 3 m2 v Rezidencii Grand Koliba v Bratislave

Kto tu býva
Patrícia a jej rotvajler. Patrícia pracuje v IT technológiách, má rada čistý dizajn, slobodu a cestovanie.

Autorka interiéru
Ing. Diana Perknovská

Text: Erika Kuhnová
Foto: Ľuboš Paukeje
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: dvojizbové byty liate podlahy zmena dispozície zrkadlá
Zdieľať článok

Diskusia