Zdroj: Byun Jongseok

Veľmi malý pozemok? Nevadí! Riešením môže byť vertikálny dom

10. 12. 2020
Zdieľať

Kórejskú architektonickú kanceláriu Smaller Architects so sídlom v Soule založil v roku 2016 architekt Choi Min Wook. Jeho hlavné motto je v dnešnej dobe čoraz obľúbenejšie. Drží sa totiž hesla: „smaller“, teda menší, znamená malý a lepší.

Jedným z najnovších projektov Smaller Architects je super úzky mikrodom Seroro. „Seroro“ znamená „vertikálny“. Názov vyplynul logicky z usporiadania domu, pretože kvôli malému pozemku, architekti vyskladali dispozíciu domu vertikálne, nie horizontálne – ako býva zvykom.

„Pri každom projekte sa snažíme ísť nad rámec teórie architektúry, snažíme sa dôkladnejšie preskúmať súvislosti a navrhnúť architektúru, ktorá zapadá do svojho okolia,“ charakterizuje prácu štúdia Choi Min Wook.

Vertikálny dom

Veľmi malý pozemok architekti využili naplno. Zdroj: Byun Jongseok

Pozemok malý, ale poloha výborná

Pozemok bol v skutočnosti mimoriadne malý na to, aby sa na ňom dalo čokoľvek zmysluplné postaviť, aspoň kým sa naň nepozrel architekt Choi Min Wook svojím pohľadom. Toto miestečko v samotnom srdci Soulu bolo dlhší čas opustené, cena primeraná, a tak stálo za to pošpekulovať.

Prečítajte si tiež
Iný ako ostatné: Bungalov s garážou pri Trenčíne si zariadili v americkom štýle (VIDEO)

Mladý pár (manžel je architekt, žena odborníčka na vína) sa k využitiu pozemku postavil odvážne a prakticky – veď žiť sa dá aj vertikálne, nielen horizontálne. I keď je pozemok malý, ich prvý dom má mnoho iných výhod: výbornú polohu s dostupnosťou kamkoľvek treba, navyše neďaleko parku a stavieb spadajúcich do kultúrneho dedičstva mesta Soul.

jedáleň v úzkom dome

Napriek priestoru tu vznikla vzdušná jedáleň. Zdroj: Byun Jongseok

Každému poschodiu patrí iná miestnosť

Dispozícia tejto špeciálnej stavby je riešená originálne, čo miestnosť to poschodie. Každé poschodie má pritom 16 metrov štvorcových. Na prízemí sa nachádza parkovisko, na 1. poschodí obývacia izba s toaletou, na 2. poschodí kuchyňa s jedálenským kútom, na 3. poschodí spálňa s druhou odpočivárňou a na 4. poschodí šatňa s vaňou. Denná zóna je teda na prvom a druhom poschodí, zatiaľ čo nočnú dobu pár trávi na treťom a štvrtom poschodí.

Prečítajte si tiež
Úsporné a ekonomické bývanie pre dvoch? Variabilný modulový dom na kľúč

Na dizajn domu malo výrazný vplyv okolie. Väčšina okien smeruje na juh a západ tak, aby do interiéru vtiahli dostatok prirodzeného svetla. Smerom na východ a na sever sú okná minimalizované – z dôvodu ochrany súkromia. Zakrivený tvar budovy prirodzene vyplynul z tvaru pozemku.

Sprchovací kút s vaňou vo veľmi úzkom dome

Priestor je maximálne využitý. Zdroj: Byun Jongseok

Aké je žiť vo vertikálnom dome?

V prvom rade je to pre väčšinu z nás určite neznáme, zvláštne a experimentálne. Tvorcovia projektu však tvrdia, že keď si zvyknete, je to rovnako pohodlné, ako ktorýkoľvek iný dom. Domáci si dokonca začali viac vážiť zdravie vďaka schodom a keď potrebujú byť každý zvlášť, nie je to problém.

jednoduchá a funkčná kuchyňa

Kuchyňa je jednoduchá a funkčná. Zdroj: Byun Jongseok

Novým členom rodiny je mačka, prezývaná ako „Conti“ – podľa prestížneho vína Romanee Conti, ktorá sa veľmi rada túla po interiéri a nikdy neviete, na ktorom poschodí ju stretnete. Dom sa tak zároveň stal aj najväčšou mačacou vežou na svete.

Seroro House

Architektonický ateliér: Smaller Architects, www.smallerarchitects.com
Autori: Choi Min Wook
Lokalita: Soul, Južná Kórea
Celková podlahová plocha: 66 m²
Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Byun Jongseok

Kategória: Návšteva
Tagy: malý dom poschodové domy úzky pozemok
Zdieľať článok

Diskusia