31. 10. 2006
Zdieľať

Pozrime sa pravde do očí! Koľko je u nás doma vecí a vecičiek, ktoré vôbec nepotrebujeme alebo ani nevieme, že ich doma máme. Zamyslime sa, koľko miesta z úložných priestorov v byte zaberá len oblečenie. Košele, nohavice, kabáty, saká, bundy, svetre, to všetko ukradne aj tretinu celého úložného priestoru. Pridajme k tomu všetkému ešte rozličné suveníry, papiere, knihy, kuchynský riad či hračky a, samozrejme, všetko to ostatné, čomu ani nevieme prísť na meno, a naša domácnosť sa ľahko premení na sklad. Z nás sa pomaly, ale isto stávajú otroci predmetov a nároky na úložný priestor sa logicky zvyšujú. Nemusíte hneď prepadať panike, riešením môžu byť premyslené odkladacie priestory alebo zmena našich nárokov.


Hry na skrývačku

67696


Hry na skrývačku

67688

Pri zariaďovaní súčasných interiérov výrazne prevláda horizontálna línia. Tomuto trendu sa nevyhli ani odkladacie a úložné priestory a najmä v obývacích izbách. Vplyvom minimalizmu sa kladú vysoké nároky na dôsledne premyslené a remeselne dokonale spracované police a skrinky. Moderné sú zavesené systémy, bez nožičiek a soklov. (Kettnaker) Nekomplikujte si život zložitým technickým riešením vysokej šatníkovej skrine v podkrovnom priestore. Rozdeľte ju horizontálne na dve samostatné časti. Jednoduché riešenia sú aj tak často tie najlepšie. (Indeco)


Hry na skrývačku

67695


Hry na skrývačku

67699

„Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si.“ To asi platí dodnes aj napriek tomu, že do hry vstúpili iné médiá. Existencia jedinca bez knihy sa dnes čoraz viac začína chápať ako spoločenské faux pas, takže je pravdepodobné, že sa u každého nejaká tá ozajstná papierová kniha nájde. A ak ich je viac alebo oveľa viac, musíme ich aj nejako uložiť. Najlepšie je využiť priestor od podlahy po strop. (Merito) Na ukladanie drobností sa najviac overili zásuvky. Nie vždy sa však musia otvárať rovnako. Ak ich plánujete voľne „pohodiť“ do priestoru, môžu mať aj netradičný spôsob otvárania. (Ekoma)


Hry na skrývačku

67686


Hry na skrývačku

67687

Rozličné niky a výklenky sú ideálne pre efektné, ale pritom praktické úložné priestory. A miestnosť získa čistejšiu dispozíciu. (Roldor)


Hry na skrývačku

67697


Hry na skrývačku

67715

Niekto svoje úlovky modernej technickej doby rád vystavuje na obdiv druhým, praktickejšie zmýšľajúci jedinci majú zase možnosť využiť ich tretí rozmer a plochu, ktorú zaberá napríklad televízor, na princípe dva v jednom. (Interlubke) O dobré nápady je vždy núdza. Využiť sa dá naozaj každý kútik a každý centimeter. (IKEA)Hry na skrývačku

67710


Hry na skrývačku

67693

„Independent live“. Predstava odkladacieho priestoru môže u každého z nás vyvolať inú asociáciu. (Magis) Ak si perfektne zorganizujete skriňu na potraviny v kuchyni a dokážete si všetko v nej udržiavať stále uložené, ukážte to všetkým. Takéto zaujímavé riešenie môže tvoriť aj priečku medzi kuchyňou a obývacou izbou. Ak si, samozrejme. trúfate. (Komandor)


Hry na skrývačku

67705

Neviem ako vám, ale mne by takýto úložný systém každé ráno vyčaril pri obliekaní úsmev na tvári. (Serveto)


Hry na skrývačku

67704


Hry na skrývačku

67703


Hry na skrývačku

67709


Hry na skrývačku

67707

Ak máte večný problém s ukladaním čohokoľvek, čoho je veľa, je to malé, neskladné a v zásuvke to nikdy neviete nájsť, pretože to je zahádzané ďalšími „dôležitými“ maličkosťami, inšpirujte sa touto nástenkou, ktorú môžete susedom pokojne predstaviť ako abstraktné umelecké dielo. (Vitra) Sklopné tyče, posuvné regály a rôzne iné výsuvné a posuvné systémy vnútorného vybavenia šatníkov (a nielen šatníkov) ponúkajú pohodlie pri manipulácii so šatstvom. Nepotrebujeme prídavné schodíky alebo rebrík a všetko je ľahko dostupné a prehľadné. Veď práve prehľadnosť je asi najväčším problémom pri klasických pevných policiach, a najmä ak sú umiestnené vyššie ako naše ruky dočiahnu a oči dovidia. (Servetto)


Hry na skrývačku

67691


Hry na skrývačku

67711

Ak striedate jeden prenajatý byt za druhým a začínate si zúfať nad neporiadkom vo svojich veciach, pretože ich nemáte uložené a na veľkú luxusnú skriňu nemáte ani pomyslenie, nemusíte hneď strácať hlavu. Poobzerajte sa v obchodoch po mobilných otvorených úložných zostavách. Väčšinou sa skladajú z rôznych otvorených kontajnerov a políc uchytených na kovovej konštrukcii, ku ktorým môžete pridať najrozličnejšie priehradky a prídavné poličky v látkovom zhotovení. Takéto riešenie je určite finančne prijateľnejšie a problém s večným hľadaním niečoho, čo je na spodku tej najväčšej hromady, práve keď sa najviac ponáhľate, budete mať vyriešený v akomkoľvek prenajatom byte. (IKEA) Ak máte večný problém s ukladaním čohokoľvek, čoho je veľa, je to malé, neskladné a v zásuvke to nikdy neviete nájsť, pretože to je zahádzané ďalšími „dôležitými“ maličkosťami, inšpirujte sa touto nástenkou, ktorú môžete susedom pokojne predstaviť ako abstraktné umelecké dielo. (Vitra)


Hry na skrývačku

67700


Hry na skrývačku

67701

„Škatule v pohybe“. Takto by sa mohla volať táto veselá komoda. Stačí si len zapamätať, čo je v ktorej zásuvke. Takzvaná obývačková stena prešla v posledných desaťročiach revolučnou premenou. Množstvo skriniek, políc a vitrín s krištáľovými pohármi vystriedali ultratenké zásuvky a minimum zavesených skriniek. (Poro)

Hry na skrývačku

67690


Hry na skrývačku

67694

Pri stavbe rodinného domu alebo podkrovného bytu často vzniká veľa hluchých priestorov, ktoré sa pri troche premýšľania dajú prakticky využiť. Napríklad okraj dispozície pod šikmou strechou sa zvyčajne ignoruje a uzavrie sa pevnou konštrukciou. To je však veľká škoda. Ak by ste pevnú konštrukciu nahradili posuvnými dverami, získali by ste ďalší priestor napríklad v detskej izbe na hračky. (Komandor) Ovplyvnila vás plastová doba? Nebráňte sa tomu. Plastové police sú ľahké, skladné a určite nie sú nudné. (Magis)


Hry na skrývačku

67713


Hry na skrývačku

67714

Najjednoduchším spôsobom, ako rýchlo upratať detskú izbu, je nahádzať všetky hračky do  škatúľ a kontajnerov. A to predsa zvládnu aj deti. (Magis) Deti sa len veľmi ťažko lúčia aj s tou najstaršou hračkou, a nám preto neostáva nič iné, ako neustále zlepšovať úložné variácie. Nemali by byť však veľmi zložité, ináč by bola asi naša snaha, aby si deti sami upratovali aspoň po sebe, úplne zbytočná. A šliapnuť v noci na pískajúcu kačičku asi nie je veľmi zábavné. Výrobcovia v súčasnosti myslia aj na bezpečnosť tých najšantivejších jedincov a ponúkajú aj také varianty kontajnerov a truhlíc na poklady, ktoré sú celé čalúnené. (IKEA)


Hry na skrývačku

67702


Hry na skrývačku

67692

Ak je to len trocha možné, vytvorte si samostatný šatník, či už ako úplne samostatný priestor, alebo aspoň ako malinkú časť z niektorej obytnej miestnosti v byte. Myslite na to, že manipulačná chodbička medzi dvoma policovými zostavami alebo stenou a policovou či vešiakovou zostavou by mala byť vždy o niečo väčšia, ako je samotná hĺbka úložného systému. Najmä ak obsahuje zásuvky, pretože ak ich vysunieme, musíme sa pred ne ešte zmestiť aj my. Čo by ste asi mali vedieť? Oblečenie zavesené na vešiaku potrebuje hĺbku aspoň 60 cm. Na zavesenie košele alebo saka potrebujeme priestor vysoký aspoň 85 cm, na šaty 120 až 145 cm a na dlhý kabát aspoň 135 cm. (Poro) Pracovný neporiadok pozná asi každý, najmä vie naštvať, ak máte pracovný kút v obývacej izbe a práve k vám príde nečakaná návšteva. Skúste si ho zavrieť do skrine. Nie návštevu, ale ten neporiadok. (IKEA)

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: úložné priestory
Zdieľať článok

Diskusia